Лавров: Русия не е против контрола върху въоръженията, диалог е възможен, само ако САЩ се откажат от антируския си курс

Русия не се отказва от самата идея за контрол върху въоръженията, но диалогът в тази посока е възможен само ако САЩ се откажат от антируския си курс. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, съобщават руски медии.

"Ние не изоставяме самата идея за контрол върху въоръженията. Въпреки това, всеки хипотетичен диалог в бъдеще за начини за минимизиране на потенциала за конфликт и параметри за по-нататъшно съвместно съществуване със Запада ще бъде възможен само на базата на равенство и задължително уважение за фундаменталните интереси на сигурността на Русия и принципно нови геополитически реалности. При липса на готовност, освен това всякакви дискусии по тази тема няма да имат никаква перспектива от страна на САЩ и техните съюзници“, отбеляза Лавров.

„Що се отнася до перспективите за диалог със Съединените щати относно Договора за мерките за по-нататъшно съкращаване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (СТАРТ) и споразумение за нещо, което да го замени, ние ясно дадохме да се разбере, че диалогът е невъзможен, без Вашингтон да се откаже от нейния антируски курс“, подчерта Лавров.

Според него за Москва е очевидна неадекватността на американските идеи за започване на преговори за контрол на ядрените оръжия, отделянето им „от негативния военно-политически контекст и депресивното състояние на отношенията между Русия и Запада“. Както обясни Лавров, Вашингтон иска да намали ядрените си рискове, като си осигури предимство пред други военни способности.

„За нас този подход, който американците получиха несмилаемото име „компартментализация“, т.е. „Русия е враг, но имаме нужда от нещо от нея“, е абсолютно неприемлив. Особено когато САЩ и техните съюзници продължават да провокира ескалация на кризата около Украйна, без да крие намерението си да „нанесе стратегическо поражение на Русия“, добави още Лавров.

На 21 февруари 2023 г. руският президент Владимир Путин обяви, че Москва спира участието си в Новия договор СТАРТ, но не се оттегля от него. Той подчерта, че за да се върне към обсъждането на въпроса за продължаване на работата в рамките на това споразумение, руската страна трябва да разбере за себе си как ще вземе предвид арсеналите не само на САЩ, но и на други ядрени сили на НАТО. сили - Великобритания и Франция. На 28 февруари Путин подписа закон, който спира участието на Русия в Новия договор СТАРТ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия