Лавров: Русия поддържа отношения със страни от Европа, но не и с ЕС

Руският външен министър Сергей Лавров в интервю за предаването „Голямата игра“  по Първи канал на Руската обществена телевизия обясни, че Москва има отношения с отделни държави-членки на ЕС, но не и с ЕС, цитира думите му “Российская газета“.

Според министъра „от отношенията с ЕС, които Брюксел разрушава систематично, е останало само едно - основният документ за условията на търговия и инвестиции. Той беше предмет на преговори между Европейската комисия и Руската федерация. Този документ остава в сила".

В същото време, Лавров отбеляза, „ние си сътрудничим с отделни държави, но не и с ЕС. Единственото нещо, което прави ЕС различен сега, е налагането на санкции, забраната на неговите членове да прилагат това споразумение в една или друга част, тъй като те искат да „накажат Русия„ Други отношения не съществуват“.

Министърът също така подчерта в интервюто, че „на нас ни казват, че умишлено прекъсваме отношенията и опитвайки се да прехвърлим връзките си с Европа по двустранни канали, ние искаме да „разделим“ Европейския съюз. Не искаме да разделяме никого. Ние винаги казваме, че сме заинтересовани от силен и независим Европейски съюз".

Според него, ако ЕС избере несамостоятелна позиция на международната сцена, това е неговото право. „Винаги сме се застъпвали за независимостта и единството на ЕС", подчерта Лавров. „Но в сегашната ситуация, когато Брюксел прекъсна всички отношения и когато някои европейски държави се обърнат към нас (ние не каним никого при нас) с предложение да общуваме, да дойдем при тях или те при нас, за да обсъдим някои обещаващи проекти в двустранните отношения, как можем да откажем на тези партньори? Нечестно е (дори малко срамно) да се опитваме да позиционираме такива контакти като наша линия на разделяне в ЕС Те си имат достатъчно свои разделения", добави той.

Лавров също така припомни, че отношенията на Москва с ЕС като организация се изграждат от много години. „Преди държавния преврат в Украйна те включваха срещи на върха два пъти годишно; годишна среща на цялото руско правителство с Европейската комисия, среща в пълен състав; около седемнадесет секторни диалога от енергетиката до правата на човека; четири общи "пространства", изградени въз основа на решенията на срещите на върха Русия-ЕС, всяко от тях имаше своя "пътна карта".

Продължиха преговорите и за споразумение за преход към безвизов режим. „Много е важно, че още през 2013 г., много преди украинската криза, Европейският съюз ги прекъсна", подчерта Лавров. „Както ни казаха някои колеги, когато се стигна до решението за подписване на споразумението, агресивното русофобско малцинство беше категорично против: как Русия ще получи безвизов режим с ЕС, преди да бъде предоставен на Грузия, Украйна и Молдова".

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия