Лавров: САЩ едва ли ще се съгласят с предложението на Украйна да намали тавана на цената на руския петрол

Предложението на Украйна към САЩ да свалят тавана на цената на руския петрол до 30 долара за барел надхвърля всякакви граници, Вашингтон едва ли ще се съгласи с него. Това каза руският външен министър Сергей Лавров, съобщават руски медии.

„Онзи ден прочетох, че Украйна се опитва да убеди Съединените щати да намалят наполовина тавана на максималната цена на руския петрол до 30 долара за барел“, отбеляза външният министър в интервю за документалния проект „Нефт“, публикуван на уебсайта на дипломатическото ведомство. „Това като цяло надхвърля всякакви граници, а не „Да не говорим, че самата концепция за таван е антипазарна и отразява желанието за диктат. Но е важно, че Съединените щати едва ли ще последват примера на Украйна. "

„Макар и само защото това може да има икономически последици за самите американци и петролният пазар може да реагира сериозно“, обясни Лавров. „Надявам се, че в САЩ са останали някакви остатъци от национална гордост и няма да танцуват под дудката на украинския президент Владимир Зеленски“, добави още Лавров.

Според Лавров намерението на Запада да победи Русия в Украйна може да е свързано с желанието да се „премахне“ американският конкурент на петролните пазари.

„В преследване на целта да победят Русия на бойното поле, както те сега я заявяват, да я отслабят, да я извадят от редиците на глобалните играчи, много не само неправителствени организации, но и политически фигури вече сериозно заявяват, че Русия трябва да бъде „деколонизирана". Създават се марионетни организации в чужбина, „про-свободни" организации на отделни руски републики и т.н. Това вероятно по някакъв начин е свързано с желанието да се премахне страна, която се конкурира със Съединените щати на енергийните пазари”, заяви Лавров.

Лавров обърна внимание на факта, че Украйна е напълно осигурена от материална гледна точка от САЩ и техните съюзници в НАТО.

„Изглежда, че обявената цел на тази война срещу Русия е да се предотврати нарушаването на суверенитета на Украйна, да се възстанови териториалната цялост и т.н.“, отбеляза Лавров.

"Не можем да пренебрегнем факта, че Русия е една от водещите сили в производството и износа на петрол и газ. Нашата страна беше основният доставчик на газ за Европа. Газопроводите, построени по време на Съветския съюз, осигуриха на Европа и, в продължение на много десетилетия. На първо място, Германия, комфортно съществуване, като цяло - просперитет. Там нямаше просяци, нямаше бедност в мащаба, наблюдаван в Съединените щати. Дори преди експлозиите на Северен поток, Западът принуди Европа да спре да консумира руски газ. Директно наложи енергийните си ресурси."

Лавров добави, че Русия не вижда риск от търговия с петрол на загуба поради преразпределението на енергийните потоци на изток; растящите пазари в региона ще могат да „поемат“ доставките му.

"Изобщо не виждам такива заплахи. Вече казах, че и Китай, и Индия растат бързо. Те могат да поемат оферти от много страни-членки на ОПЕК+. Организацията регулира пазара и цените справедливо, справедливо, като взема предвид интересите и потребителите. ОПЕК+ няма да определя цени, които са неприемливи за купувачите. Това е онзи справедлив баланс на интереси", каза Лавров, отговаряйки на въпрос за възможността за принудителна отстъпка на петрола във връзка с преразпределението на петролните потоци към други региони.

Лавров изрази увереност, че Руската федерация не се страхува от зависимостта от страни, които ще купуват руски петрол и газ, „и вече купуват във все по-големи обеми“.

„Трябва да се пазим от онези, които взривяват вече съществуващата инфраструктура, която осигури просперитета на европейските страни. Казаха им, знаете, че това са „лоши молекули. Имате нужда от газ с „демократични молекули“. Справедливостта пак ще възтържествува”, коментира Лавров.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия