Ламтят за държавни пари за реклама

Скандал в туризма заради нова черноморска организация

Целта е правилните хора да получат посто­ве и да усвояват пари от бюджета, твърдят от обединение на 12 браншови структури

От 1,5 млн. за издръжка само 18 000 са за ПР

До скандал в туристическия сектор доведе идеята за създаване на нова публично-частна организация за промотиране на родното Черноморие. Новата структура Алианс “Българско Черноморие” ще бъде основана на 30 юли в Златни пясъци, като участие в събитието са потвърдили икономическият служебен министър Кирил Петков и транспортният Георги Тодоров, а президентът Румен Радев е изпратил видеообръщение. Идеята на организацията е чрез публично-частно финансиране да промотира целево туристическия потенциал на родното Черноморие. Като вноските в нея да идват от бюджета чрез Министерство на туризма, от средства, предоставени от черноморските общини, както и от финансиране от страна на бизнеса.

Според мнозина представители на бранша обаче структурата няма да допринесе за популяризиране на региона, а ще доведе единствено до усвояване на пари от бюджета. Обществото и институциите се залъгват с висши намерения, а “целта е правилните хора да получат постове и “уважение” от властимащите”. Това са категорични в своя позиция от Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), който обединява 12 неправителствените организации на туроператори, екскурзоводи, хотелиери, ресторантьори и експерти в туризма, представители на еко, спа, културен туризъм и други специализирани видове туризъм.

Според предварителните изчисления издръжката на Алианс “Българско Черноморие” ще е около 1,5 млн. лв. годишно в това число разходи за офис, консумативи, служители, закупуване и поддръжка на служебен автомобил, протоколни подаръци, изработка и поддръжка на рекламен сайт. В разчета на разходите за ПР услуги, каквато е основната цел за създаване на структурата, са предвидени 18 000 лева годишно, подчертават от АТИБ.

Интересни са и плановете за събиране на средствата. Според тях 500 000 лева трябва да внесе Министерство на туризма, 4 на сто от събираната туристическа такса - черноморските общини, по 15 000 лева авиокомпании, по 4000 лева туроператори, 10 лева на стая от хотелите и 40 000 лева от концесионера на морските летища “Фрапорт”. Като от бранша подчертават, че събраните средства няма да се разпределят с гласовете на мнозинството от членовете на новата организация, а как да харчат пари ще решават членовете на Управителния съвет.

Според предварителни разговори на бранша с Министерство на туризма, то ще откаже участието си, защото новата организация реално дублира функциите на вече създадените със закон организации за управление на туристическите региони. У нас има две такива “Северно Черноморие” и “Южно Черноморие” и в тях по закон членуват и плащат вноски общините на територията им и неправителствените организации.

“Защо общините и неправителствените организации, да плащат за втори път вноски с една и съща цел?”, питат от АТИБ. И кой ще финансира организацията, ако Министерство на туризма откаже да внася половин милион лева годишно, интересуват се от бизнеса.

Най-много са румънците

Под 30 на сто от чужденците идват за почивка

През 6-ия месец на годината у нас са пристигнали малко над 742 хиляди чужди граждани, като над половината от тях, или близо 395 хиляди души, са преминали транзитно през границите ни.

Под 30 на сто от чуждите граждани, които са посетили страната ни през юни 2021 г., са дошли у нас с цел почивка или екскурзия. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ). През 6-ия месец на годината у нас са пристигнали малко над 742 хиляди чужди граждани, като над половината от тях, или близо 395 хиляди души, са преминали транзитно през границите ни.

Почти 50 на сто от пристигналите у нас чужди граждани са от ЕС, като най-много от тях са румънците - 46,7 на сто. Следват гражданите на Германия (12,9%), Полша (10,0%), и Гърция (6,7%).

Посещенията на граждани от групата “Други европейски страни” са били 306,1 хиляди., или 41,2% от всички посещения в България. Най-голям брой посещения са регистрирани от Турция - 123,9 хиляди, или 40,5% от посещенията от тази група.

През юни 2021 г. в условията на продължаващата епидемична обстановка пътуванията на български граждани в чужбина са 458,7 хиляди.

Готвят нормативни промени

Узаконяват туристическите бусове с 8+1 места

Обмислят допълнителен изпит за шофьорите като на такситата

В България има около 50 хиляди автомобили тип 8+1, от които 20 хиляди са притежание на юридически лица, отчитат от Министерство на туризма.

Нормативни промени, с които да узаконят ползването на малки бусове с 8+1 места за туристически цели, подготвят от служебното министерство на туризма в сътрудничество с транспортното. Целта е да се изсветли и регулира този бизнес. Сред идеите, които се обсъждат е шофьорите на малки туристически бусове да държат допълнителни изпити, по подобие на тези за правоспо­собност на таксиметровите шофьори. Обмислят се още въвеждането на задължителна застраховка на пътниците, гаранции чрез наличието на набор от задължителни документи, наличие на договор с туроператор и други, съобщават от Министерство на туризма.

През последните години пазарът все повече наложи пътуването в малки групи и бутикови туристически продукти, като тази тенденция се наложи още повече в обстановката на световната пандемия с коронавирус, обясняват от ведомството.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм