Левон Хампарцумян: Овладяването на инфлацията в пълна степен е невъзможно, но може да се потисне с някои мерки

"Инфлация е световна, за някои е временна, а други очакват по-продължителна. Овладяването й в пълна степен е невъзможна, но може да се потисне с някои мерки. Единият начин за борба с инфлацията е да се произвежда повече. Ако тя тръгне много рязко нагоре, банките ще реагират с лихви, но нашата икономика е реактивна на случващото се, отколкото да е проактивна", заяви пред NOVA NEWS банкерът Левон Хампарцумян.

Банкерът не вярва да се достигне до нивата на инфлация от 2008 година от 7,8%, нито да се стигне до ситуацията от Виденовата зима, но инфлация от 6-7 процента може да се очаква.

"Парламентът няма проблем със закона „Магнитски“, коментира Хампарцумян.

"Парламентът със сигурност няма такъв проблем. Обслужващата банкова институция може да се окаже в хипотезата сътрудничество със санкциониран субект и да бъде изключен от обслужващия сетъл. Което за една банка е най-лошото нещо", каза още той.

"Не вярвам банките да откажат да обслужват парламента. Ако има индивидуален казус с г-н Пеевски, той ще трябва да разгледа този казус и да поискат изключение специално за тази заплата", смята Хампарцумян.

Относно цените на тока банкерът предположи, че въведения мораториум е купено време, в което да се ориентират в ситуацията управляващите.

"Най-високата цена у нас е заради липсата на дългосрочни договори, но има световен и европейски феномен за цената на тока, той няма да бъде решен от политиците, а от технократи и специалисти", категоричен е Левон Хампарцумян.

Той е за подпомагане на бизнеса, ако това е временно.

"Ако бизнесът не може да понесе няколко месеца  шок, може би проблема е другаде, не цената на тока", предположи Хампарцумян.

Банкерът коментира и здравната криза и сподели мнението си, че трябва да се направи максимума, за да се ваксинират възможно най-много хора, а за някои бизнеси това е силно препоръчително, като туристическия бранш.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика