Лекарствата в Европа: цени, които убиват

Снимка: Pixabay

Пациентите в различните страни нямат еднакъв достъп до медикаменти

40 нови препарата на пазара годишно

В редица страни от ЕС липсват животоспасяващи медикаменти. А цените на някои са толкова високи, че никой не може да си ги позволи.

Тригодишната Милда страда от муковисцидоза - наследствено заболяване, което води дотам, че секретът от бронхите не се оттича правилно. Милда живее в литовския град Клайпеда. Два пъти на ден за по половин час тя трябва да облича специална дренажна жилетка, която чрез вибрации почиства органите от натрупаните гъсти секрети. Това е начинът да се удължи животът на момиченцето, разказва германската обществена телевизия АРД.

По-рано много от децата с муковисцидоза рядко са достигали зряла възраст. Днес, благодарение на един нов медикамент, те могат да живеят десетилетия наред. Медикаментът, който би помогнал много на Милда, се казва "Кафтрио". Но родителите ѝ не могат да ѝ го осигурят.

Литовското правителство предоговаря в момента с американската фармацевтична фирма "Vertex", единствен производител на въпросния медикамент. Но изискваната от фирмата цена е твърде висока за здравните системи на редица държави, пише АРД. И двамата родители на Милда работят - бащата е хирург, майката е козметичка. Но въпреки това те не могат да си позволят месечните разходи за лечението, които възлизат на 17 000 евро.

Съдбата на пациенти като Милда показва ясно колко неравни са шансовете за живот в рамките на ЕС. "Местоживеенето ти не трябва да е решаващо за това дали ще живееш, или ще умреш", заяви миналата година еврокомисарката по здравеопазването Стела Кириакиду. „Всички пациенти в ЕС би трябвало да имат "своевременен и еднакъв достъп до ефективни медикаменти".

Фармацевтичната индустрия пуска всяка година по 40 нови продукта на пазара, повечето от които на изключително високи цени. АРД публикува списък, от който става ясно каква част от новите медикаменти, пуснати на пазара, липсват в различните държави от ЕС. Най-тежко в това отношение е положението в Унгария, където е невъзможно да се намерят над 78 процента от новите лекарства - това са общо 25 продукта като брой. В България 18,75 процента от новостите не са на пазара, т.е. точно 6 препарата.

В Естония, Латвия и Литва на пациентите им липсват 30 процента от тези лекарства, в Кипър - половината, а в Малта - 59 процента.

(Със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения