Летим до Скопие за 20 мин. след 2 месеца - втори опит (Обзор)

Премиерите на България и Северна Македония Кирил Петков и Димитър Ковачевски демонстрираха бързо установяване на приятелски отношения по време на съвместната си пресконференция.

Димитър Ковачевски: Кирил може да ползва краткото ни име - Северна Македония

Трансгранично сътрудничество 2022-2029

Взаимни пожелания за добросъседство, двустранни връзки и отваряне на нова страница в отношенията между София и Скопие белязаха съвместната пресконференция на премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски.
Двамата не задълбаха в работата на историческата комисия, която буксува в спорове и наблегнаха на създаването на новите работни групи, които ще бъдат сформирани идната седмица на 25 януари, когато София ще е домакин на междуправителствено то заседание на България и РСМакедония. А самите работни групи ще имат за фокус търговия, икономика, иновации.

“Договорихме се, че България може да използва краткото и дългото име на Република Северна Македония”, обяви тържествено по време на съвместната пресконференция с премиера Кирил Петков северномакедонският му колега Димитър Ковачевски. От днес Кирил може да ползва краткото име - Северна Македония, подчерта приятелския тон на срещата новоизбраният министър-председател на РСМ Ковачевски. Изпратихме вербална нота до Обединените нации за това, че и двете имена на нашата държава са еднакво валидни. Видях, че моя приятел Кирил в интервю се затруднява да каже Република Северна Македония, използвайки дългото име, но вече той може свободно да използва името Северна Македония, заяви още Ковачевски. Запознати коментираха, че този въпрос е поставен отдавна от България и до сега беше подминаван от властите в Скопие.

Северномакедонският премиер подчерта, че това е “нова глава и стъпки оптимизъм за бъдещите отношения”. Договорът за трансгранично сътрудничество за периода 2022-2029 г. трябва да бъдат активизиран, каза още Ковачевски.

По думите му на 25 януари двете правителства ще сформират работни групи, които ще договорят още конкретни проекти между двете държави.

“30 години по-късно отваряме нов прозорец в отношенията си”, подчерта от своя страна Кирил Петков. Добросъседството го сложихме като още по-голям приоритет, каза още той. От тук нататък добросъседството ще се измерва в реални резултати и благодаря за изпратената нота до ООН и се радвам да кажа Северна Македония, посочи Петков.

“Ясно заявявам, че линията София-Скопие ще бъде реалност. Това, с което се ангажирам е, че до 30 дни ще имаме точните специфики, а до 60 дни линията ще бъде работеща”, каза Кирил Петков за новото пускане на самолетната линия София-Скопие-София.

Както вече “Труд” припомни, такава директна линия откри през 2007 г. тогавашният министър на транспорта от Тройната коалиция Петър Мутафчиев. Две години по-късно обаче линията е спряна от превозвача.

Петков благодари на транспортните министри Николай Събев и Благой Бочварски за разговорите им по време на визитата в Скопие и отбеляза, че времето за полет между двете столици ще е 20 минути.

И двамата с Димитър сме решени скоростта, с която се движим сега, да продължи, обърна се също свойски към Ковачевски българският министър-председател.

Това, което направихме като фокус и напредък е точния календар, който направихме. Резултатите ще са на седмична база, според заседанията на работните групи.

Двамата премиери очакват работните групи да работят по ресори, а в тях ще има политици, но и представители на съответните сектори.

Премиерът пред “Труд”:

Полетите няма да зависят от политици

Авиолинията София-Скопие трябва да бъде така структурирана, че да не зависи от политици. Това заяви премиерът Кирил Петков в отговор на въпрос на “Труд” как ще бъде рентабилна бъдещата авиолиния. Вероятно отначало за авиолинията ще е необходима помощ за развиването на този модел, но в дългосрочен план авиолинията трябва да има бизнес план, който да е работещ, посочи Петков. Той разви тезата, че България и РСМ може да предложат и общи туристически пакети, а авиолинията София-Скопие-София да прави връзки и с други балкански и европейски столици.

Основен приоритет на работните групи е да премахне езика на омразата от учебниците по история в РСМ, заяви пред журналисти Кирил Петков. Координационните групи Скопие-София от 25 януари ще заседават всяка седмица.

Външният министър на РС Македония, Буяр Османи:

София първа призна независимостта на Скопие


Двамата външни министри обсъдиха предстоящото заседание на двете правителства, което е планирано за следващата седмица.

Външният министър на РС Македония Буяр Османи припомни, че преди 30 години София първа признава независимостта на Скопие по време на срещата си с министъра на външните работи Теодора Генчовска.
Двамата разговаряха в рамките на визитата на премиера в РС Македония.

“След първото международно признаване на независимостта на РС Македония, което дойде от Република България, страната ни стана член на НАТО, пример за функциониращо мултиетническо и мултикултурно общество на самия праг на официалното начало на преговорите с ЕС”, посочи Османи след срещата.

“Разговаряхме с колегата Генчовска за конкретни стъпки за преодоляване на отворените въпроси, както и за предстоящото съвместно заседание на двете правителства на 25 януари”, каза още той и сподели снимки в профила си във фейсбук от разговора си с Генчовска.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България