Ливърпул в краката на Юрген Клоп

Той влезе през вратата и промени всичко. Ние го последвахме!
Думите са на Джордън Хендерсън, капитанът на „Ливърпул“. Отправени са към Юрген Клоп – човека, пред когото коленичи всички „червени“ сърца край река Мърсисайд. Мъчителното чакане приключи – след 30 години „Ливърпул“ отново е шампион. Най-успелият английски клуб в Европа сякаш беше прокълнат на своя Остров. Докато не дойде един германец. Дойде човек от страна, която е отколешен футболен враг на Англия. Дойде и през вратата влезе неговият „хеви метъл“ стил. 28 победи от 31 мача – „Ливърпул“ на Юрген Клоп е един от най-заслужените шампиони в цялата история на Албиона.
„Откакто Юрген дойде на „Анфийлд“, всичко тръгна по изключително позитивен начин – възкликна легендата Кени Далглиш, спечелил последната титла с „Ливърпул“ през 1990 г. – Той е фантастичен и промени всичко в клуба. Клоп уважава всеки служител на „Ливърпул“. Титлата не е случайност. Миналата година не ни стигна една точка, а през този сезон загубихме само веднъж и два пъти завършихме наравно. Клоп спечели Шампионската лига, световното клубно първенство. Всички сме повече от щастливи как изглежда „Ливърпул“ днес.“
„Ние направихме всичко заедно като един – каза Клоп. – Това е велик момент. Нямах идея, че ще се чувствам така. Титлата е за феновете, те са невероятни. Без значение дали празнуват у дома или на улицата – те са хората. Няма как да бъда по-горд с моя щаб. От първия ми ден съм възхитен от работата в „Ливърпул“. Чувствам много повече от сбъдната мечта.“
„Ливърпул“ не успя да спечели титлата в мач, а получи помощ. Досегашният шампион „Манчестър Сити“ падна с 1:2 като гост на „Челси“ и след този резултат и на теория не можеше да гони „червените“.
„Ливърпул“ игра във всеки мач през сезона все едно му е последен шанс – призна Пеп Гуардиола, треньорът на „гражданите“. – Ние пропуснахме много моменти особено през есента.  Такава е реалност – „Ливърпул“ е далеч пред нас. Те показаха невероятно постоянство. „Сити“ губеше точки, те – не. Трябва да се поучим за следващата кампания и да бъдем също така постоянни. Преди две години ние бяхме на 25 точки пред „Ливърпул“, сега е обратното. Не искам хората да забравят, че „Сити“ спечели последните две титли и това е великолепно постижение.“
„Ливърпул“ има всички предпоставки да не е шампион за един ден. Когато Клоп дойде през октомври 2015-а, каза: „Ако седя в тази зала и след четири години, трябва да съм спечелил поне една титла.“
Речено – сторено! Вече са две и най-ценните – Шампионската лига и Висшата лига. Сега Клоп има договор до 2024 година. Ако го изпълни, ще е наставникът с най-дълъг стаж на „Анфийлд“ след великия Боб Пейсли. Няма нито един от ключовите асове да е с изтичащ договор и да иска да напуска. Алисон, Ван Дайк, Хендерсон, Салах, Мане и Фирмино са обвързани за дълго. А историята помни, че отборите с доминация са били със стабилен гръбнак. Като „Манчестър Юнайтед“ с Ван дер Сар, Карик, Фърдинанд и Руни. Като „Челси“ с Чех, Тери, Лампард и Дрогба. Като „Сити“ с Едерсон, Компани, Фернандиньо, Де Бройне и Агуеро.
„Ливърпул“ най-накрая е шампион. През нощта из града фенове пускаха димки, вдигаха наздравици. Не само край река Мърсисайд, а в цял свят. Магията на „Анфийлд“ и трибуната Коп отдавна е заразила милиони.

Ключовите победи

5 октомври
„Ливърпул“ – „Лестър“ 2:1
Дузпа в последната минута, вкарана от Джеймс Милнър, изпрати „Ливърпул“ на шест точки пред „Манчестър Сити“. Напрежение ли? Милнър заби с шампионска лекота.

20 октомври
„Манчестър Юнайтед“ – „Ливърпул“ 1:1
Когато Маркъс Рашфорд вкара през първото полувреме, изглеждаше, че е дошло време за първата загуба на „Ливърпул“. Пет минути преди края резервата Адъм Лалана изравни. Това бе първият му гол от май 2017 година. „Ливърпул“ показа, че не пада дори на най-омразната си арена.

27 октомври
„Ливърпул“ – „Тотнъм“ 2:1
Хари Кейн откри за „шпорите“ още в първата атака. „Ливърпул“ обаче направи всичко необходимо да обърне с попадения на Джордън Хендерсън и Мохамед Салах през второто полувреме. „Тотнъм“ изигра един от най-добрите си мачове за сезона, но пак не беше достатъчно силен.

2 ноември
„Астън Вила“ – „Ливърпул“ 1:2
„Манчестър Сити“ току-що беше обърнал „Саутхемптън“ и съкратил разликата до 3 точки преди гостуването на „Анфийлд“. Три минути преди края на „Вила Парк“ отборът на Клоп губеше с 0:1. Сори, „Сити“. Дори 3 минути са достатъчни на този „Ливърпул“ да вкара два гола.

10 ноември
„Ливърпул“ – „Манчестър Сити“ 3:1
Фабиньо, Салах и Мане вкараха трите гола, с които показаха на шампиона, че ще бъде сменен. В началото „Сити“ поиска дузпа от ВАР, а в последвалата атака пусна попадение. Колкото и да бе спорна ситуацията, доминацията на „Ливърпул“ не бе под съмнение.

26 декември
„Лестър“ – „Ливърпул“ 1:4
Само четири дни по-рано „Ливърпул“ се прибра от Катар, където стана световен клубен шампион. По това време „Лестър“ летеше и бе смятан за претендент за титлата. Но „Ливърпул“ изнесе лекция, след която преднината на отбора вече бе 18 точки.