Лимфедемът на ръката може да се избегне

Д-р Мариела Василева е участвала в създаването на първата биобанка за туморни тъкани от карцином на гърдата в МУ-София.

Съвременен метод позволява по-щадяща операция при рак на гърдата

Всяка година около 4000 жени в България чуват диагнозата рак на гърдата и се налага да претърпят операция. Средно една на всеки пет от тях развива неприятната последица лимфедем на ръката.

“Лимфедемът се определя като увеличение с повече от 10% на обема на ръката, повече от 3 месеца след операцията - обяснява д-р Мариела Василева, специалист в направление хирургия на гърда в Медицински комплекс “Д-р Щерев”. - Той се дължи на нарушаване структурите и премахване на лимфните възли, по които лимфата се оттича от ръката. Рискът от развитие на лимфедем 1 до 3 години след лечение на рак на гърдата варира в широки граници в зависимост от приложеното лечение.”

С най-голяма честота той се развива след извършването на мастектомия, аксиларна дисекция на лимфните възли, химио- и лъчетерапия. Основен рисков фактор за него след лечението е затлъстяването. Упражненията, мануалният дренаж и компресивните ръкави могат да ограничат лимфедема, но пълното му излекуване е изключително трудно.

Затова лекарите се съсредоточават върху съвременните методи за определяне мащаба на самата операция. “Сентинелната дисекция на лимфни възли е процедура, при която се локализират първите 1 до 3 лимфни възли по пътя на разпространение на туморните клетки в тялото. Ако в тях няма метастази, последващо премахване на още лимфни възли не се налага. Тази процедура намалява честотата на развитие на лимфедем между 6% и 13%”, казва д-р Василева. Този метод може да се прилага и при по-авансирали тумори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве