Лицемерен флирт между Гърция и Турция

Спокойно лято в Егейско море, но през есента напрежението ще се възстанови

На 14 юни в рамките на срещата на върха на НАТО в Брюксел имаше разговор между турския президент Ердоган и гръцкия премиер Мицотакис. По принцип това не би било новина, защото са съседи и съюзници и подобни срещи трябва да са рутина. Но тъй като двете страни се докоснаха до разгорещена война на два-три пъти миналата зима, срещата на двамата лидери придобива различно измерение.

За някой, който не е грък или турчин, е много трудно да разбере какво точно се случва между тези две съседни държави. Турците вярват, че Гърция (заедно с Кипър) системно се опитва да ги затвори на бреговете им, без да признава жизнените им интереси и права в Беломорието и Източното Средиземноморие. Гърция отговаря, че Турция отказва да види картата на Егейско море, където всички острови са гръцки и че иска да го раздели наполовина, като отреже всичките големи острови (Лесбос, Самос, Хиос, Кос, Родос) от гръцкото управление.

На страната на Гърция е международното морско право, което признава континенталния шелф на островите. Турция го отрича като счита Егейско море за специален случай, който се нуждае от правно споразумение между двете страни. Турция обвинява Гърция в нарушаване на Договора от Лозана (1923 г.), който гласи, че Беломорските острови са демилитаризирани, Гърция отговаря, че е принудена да има армия на своите острови, тъй като на турското крайбрежие има струпана войска, която при първа възможност ще се опита да превземе някой гръцки остров, какъвто беше случаят с Кипър.

Турция смята Гърция за малка държава, а себе си за регионална военна сила. Гърция е добре оборудвана като наскоро купи 18 модерни френски самолета Rafale, които ще се удвоят през следващите години и се готви да поръча фрегати на стойност 5 милиарда евро. Разполага и с най-модерните невидими подводници в Източното Средиземноморие, но Турция има повече оръжия от Гърция и ако двете страни се сблъскат в тесните Егейски води, тогава ще има клане.

През изминалата зима Турция извърши сондажи в Беломорието и Източното Средиземноморие, с цел да наложи позициите си чрез сила. Гърция отговори като изпрати собствен флот, в резултат на което се стигна до инцидент, където две гръцки фрегати се сблъскаха с турските, които понесоха щети. Ситуацията ескалира почти до натискане на спусъка. Гърция мобилизира Европа, френските кораби подкрепиха гърците, израелците също, в резултат на което Ердоган се отдръпна, но със закана, че ще се върне.

Турците продължиха в посока Либия, пренебрегвайки остров Крит, който е между тях, което ядоса гърците. Гърция продължи да урежда морските зони с Египет, предизвиквайки гнева пък на Анкара. Газопровод между Египет, Израел, Кипър и Гърция, който ще зарежда Европа, разгневи Анкара, в резултат на което Турция се опитва да сключи отделно споразумение с Палестинската автономия, разгневявайки Израел.

Доскоро Ердоган имаше топла връзка с президента Тръмп. Набираше го директно по телефон и получаваше чадър над неговата политика, без да се съобразява с позициите на Държавния департамент. Мнозина смятаха, че зад тази лична симпатия стои бизнесът на двамата зетьове на президентите. Нещата се промениха с идването на Джо Байдън, който все пак се срещна с Ердоган по време на форума на НАТО в Брюксел. Гърците се чувстват по-сигурни с Байдън. Базата Суда на остров Крит вече се превръща в американско владение.
Ето всичко това се случва преди срещата на Ердоган и Мицотакис в Брюксел.

Турският външен министър Давутоглу пристигна в Атина на 31 май, за да подготви срещата на върха. Разхожда се по улиците на Атина с гръцкия си колега Дендиас като стари приятели. Нищо не напомняше за 16 април, когато двамата мъже си размениха тежки думи на пресконференцията в Анкара. Гръцко-турското махало сега е в най-приятелската си точка, Ердоган иска отворени врати към Европа, а Мицотакис желае мир в Егейско море през лятото, за да не се отрази на туризма. Логично срещата им в Брюксел беше приятелска, но разногласията им няма да бъдат решени. Дори да има спокойно лято в Егейско море, през есента напрежението ще се възстанови.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари