Лов на криптовалута в река, пълна с пирани

Анонимността на новите пари привлича терористи, търговци на оръжия, наркотици и измамници

Над 1600. Това е приблизително последният брой на криптовалутите в света. Приблизително защото всеки ден изниква още една. Ако трябва да кажете поне една криптовалута, коя ще е тя? Може би в България отговорът ще е 99% биткойн, защото съм сигурна, че малко хора се интересуват да търгуват с тях и са чували едва само една и то най-популярната.

Други ще се зачудят какво е биткойн, магазин, лекарство или име на изтребител? Но да ви кажа, минали са цели 11 години от първите добити биткойни, а първата сделка с тях в реалния свят, е направена през май 2010 г. от програмиста Ласло Ханйец - две пици на стойност 10 000 биткойна или 25 долара. Ако се пресметне, когато валутата беше в пика си през края на 2017 година, тези пици щяха да са стрували около 180 милиона долара. Би трябвало да са най-вкусните на света, а?

Идентичността на основателя на валутата остава неизвестна и до днес, тъй като светът познава само псевдонима му - Сатоши Накамото. Този човек промени дигиталния свят, дори повече от Бил Гейтс. Той дори не подозирал, че 11 години по късно ще има над 100 милиона биткойн портфейли, а 77% от инвеститорите в криптовалути в момента ще притежават валутата. Нито че към януари 2016 г. на биткойн се падат около 90% от оборота в сегмента на криптовалутите, като общият им брой възлиза над 140 милиарда долара.

Етериум, Рипъл, Литкойн, Тетър, Либра - всички те са аналози на Биткойн, разбира се със 100 пъти по-малко популярност, но доста по-сигурни в сравнение с всяка нова създадена валута. Въпреки че в историята може да видим много примери за валути, които са се провалили или вече не се използват, като германската марка и зимбабвиският долар, биткойн е доказал издръжливостта си през годините и съществува сериозен потенциал да продължи да расте, но въпреки това никой не е в състояние да предвиди какво ще бъде бъдещето на Биткойн.

За съжаление няма официална статистика колко българи имат криптопортфейл, най-вероятно такива данни не се поддържат, но например в сравнение с американците, които имат дял от 11%, нашите проценти ще да са нещо от сорта на 0,0001..% и може би изцяло покриват реалността на пазара. Но това, че българите не търгуват с твърде много виртуални валути, не означава, че сме назад с материала в иновациите, напротив. В създаването на OneCoin, която стана най-грандиозната измама с криптовалути в света, има българска следа. Ружа Игнатова, наричана още криптокралицата, която присвоила 4 млрд. лв. чрез пирамидата с криптовалутата.

Привлечена от анонимността зад криптовалутите и лесното пране на пари, Игнатова започва бизнеса, като продава обучителни материали как се копае валутата. Именно тази тайнственост на дигиталните пари обаче привлича и доста нелегални бизнеси, които използват блокчейн платформата да правят транзакции за оръжия, наркотици, тероризъм, както и пране на пари.

Биткойнът крие много въпросителни и въпреки че е на близо 11 години, все още не е фиксиран към валутния борд на някоя държава. С две думи на жаргон „гаранция - Франция“. От тази несигурност обаче печелят много хора. И жертвите кълват лесно, заради ниската култура по темата. И целта е една - да източат дебитна ви карта чрез сладки обещания, че ще печелите милиони само с една програма. А това е въдица по-брутална от тази на „ало измамниците“.

За много хора, които не разбират, интернет е сякаш черна дупка, пълна с измами. А тези, които разбират, знаят, че това е така.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари