Лондон опитва да заобиколи сделката за Брекзит

Може да има дълбоки последици

Планираният законопроект противоречи на поетите задължения за Северна Ирландия 

Британското правителство планира законодателство, което може да подкопае ключови елементи от Споразумението за оттегляне от миналия октомври. Този ход заплашва да провали настоящите търговски преговори между ЕС и Обединеното кралство, които се възобновяват в Лондон във вторник.

Брекзитърите се опасяват, че споразумението, включващо протокол за избягване на връщане към твърда граница в Северна Ирландия, прави истинската суверенност на Обединеното кралство невъзможна, тъй като оставя Лондон обвързан с Брюксел в ключови области, включително държавната помощ и митническата политика.

В знак на нарастващо напрежение между двете страни, Дейвид Фрост, главният преговарящ от британска страна, се зарече през уикенда, че Обединеното кралство няма да се превърне в “държава-клиент” на ЕС, като приеме търговско споразумение включващо т. нар. “клаузи за равни условия”, които уреждат общи правила и стандарти за двете страни.

Срещу какво възразява британското правителство? Срещу два ключови аспекта от ревизирания протокол за Северна Ирландия, за които британският премиер Борис Джонсън се споразумя с лидерите на ЕС миналата година.

Първият е член 10, който гласи, че законодателството на ЕС относно държавните помощи ще се прилага за Обединеното кралство по отношение на търговията със стоки в Северна Ирландия. Това означава, че британското правителство е длъжно да уведоми Брюксел за всяко решение за държавна помощ, включително такова, отнасящо се до бизнеса във Великобритания, които би могло да засегне бизнеса в региона - едно потенциално широкообхватно задължение, което според някои е несъвместимо с пълното възстановяване на суверенитета.

Вторият е изискването фирмите от Северна Ирландия да попълват обобщени декларации за износ, когато изпращат стоки до Великобритания, което се тълкува като противоречащо на обещанието Северна Ирландия да има “безпрепятствен достъп” до вътрешния пазар на страната.

Защо протоколът за Северна Ирландия е толкова проблематичен? Защото миналата година Борис Джонсън обеща, че споразумението за Брекзит ще позволи на Великобритания да напусне ЕС “цяла и непокътната” - въпреки че Северна Ирландия трябваше да продължи да следва европейските правила относно митниците, данъка върху добавената стойност, държавните помощи и стандартите за стоки.

Протоколът създаде специален режим за Северна Ирландия като средство за решаване на главоблъсканицата как да се избегне твърда икономическа граница, но през последните месеци мащабът на задълженията, които той съдържа, изпъква все по-очевидно.

Запознати с плановете коментират, че законопроектът за вътрешния пазар на Обединеното кралство ще противоречи и на двете договорни задължения, произтичащи от Споразумението за оттегляне.

Новото законодателство ще може да се използва за ограничаване на възможността страните да използват английски съдилища за оспорване на решения за държавна помощ, които според тях засягат Северна Ирландия и за които според условията на протокола трябва да се уведомява Брюксел.

Също, очакват се текстове, гласящи, че “независимо от задълженията в споразумението за оттегляне”, фирмите от Северна Ирландия няма да са длъжни да подават обобщени декларации за износ, когато изпращат стоки във Великобритания.

Какви са потенциалните последици? Законодателният ефект ще е широкообхватен и може да се разпростре дори извън границите на Брекзит. Брюксел многократно дава ясно да се разбере, че пълното прилагане на Споразумението за оттегляне е задължително условие за всякакви бъдещи договорки, а за ЕС няма по-чувствителна тема от старателно изготвения протокол за Северна Ирландия.

Обезпокоени официални представители на Обединеното кралство вече обмислят дали страната ще съхрани достатъчно морален авторитет, за да осъжда например китайските репресии в Хонконг като нарушение на международното право, ако собственото й правителство гледа да избегне клаузите от споразумението за оттегляне с ЕС, които не го устройват.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари