Лудия Макс поведе във Формула 1

Макс Верстапен вече е начело в генералното класиране във Формула 1, след като спечели Гран при на Испания в драматична гонка. Световният шампион вече има 110 точки, а досегашният лидер Шарл Льоклер е със 104 т., след като отпадна заради повреда. Асът на „Ферари“ изглеждаше сигурен победител, след като потегли от поулпозишън и поведе с 12 секунди, но колата му мистериозно загуби мощност по средата на дистанцията, а същото сполетя и още един болид, задвижват от италианска машина – „Алфа Ромео“ на китайския новобранец Гуаню Джоу.

„Не знам какво се е случило, трябва да намерим отговора, защото не можем да си позволим повече такива провали“, вайкаше се пилотът от Монако.

Верстапен също имаше технически проблеми – подвижното му задно крило не работеше и той не можеше да изпреварва противниците, което го принуди да предприеме алтернативна тактика с гумите. Освен това Лудия Макс допусна и пилотска грешка, като излезе от трасето, но извади късмет, че това се случи близо до широка зона на сигурност и нидерландецът успя да се върне на пистата. Джордж Ръсел се опита да се бори с колите на „Ред Бул“, но се оказа, че подобренията по колата на „Мерцедес“ още не позволяват на тима да се доближи до челото. С третото си място обаче новакът обаче отново засрами знаменития си съотборник Люис Хамилтън, който финишира 5-и. А Верстапен благодари за жеста на съотборика си Серхио Перес, който спази указанията и не се опита да му оспори първото място, а се задоволи с най-бързата обиколка. „Направих го за отбора, защото чувствам огромна подкрепа“, обяви мексиканецът.