Любимите рецепти на Иван Яхнаджиев

Иван Яхнаджиев е известен с нестандартния си поглед върху изкуството.

Художници рисуват жени за... ядене

В Италия голям фурор в заведенията предизвикват ястия, оформени като мъжки полов орган и поднесени на дами, както и десерти във формата на женски гърди. Избухват смях и овации, никой не го възприема като простащина. Това е забелязал художникът Иван Яхнаджиев, който често пребивава на Ботуша, тъй като синът му живее там от години.
Българинът е свенлив, той не прави такива неща, сравнява авангардистът. Самият той предпочита прости, традиционни ястия - печени ябълки, карамелизирани орехи, всякакви ядки, тиквени семки. Не пие алкохол и не пуши от години, храни се по малко и затова се чувства в отлична форма. Липсват му само контактите с неговите приятели от кафенето на художниците и любимата му Италия.

Само сух хлебец яли партизаните според картините от соца

Темата за храната, изобразена в творбите на наши и чужди художници, не е нова, но известният авангардист Иван Яхнаджиев предлага своя оригинална гледна точка. “Мислил съм си какво са яли навремето партизаните. Никой не го е описвал, само отделни художници са рисували по времето на соца. Според картините храната е била само сух хляб и вода. Никъде няма да видите партизанин да пече агне. Той е винаги гладен, недоспал и със заредено оръжие... Но не е вярно, че хлябът е бил единствената му храна, защото знаем, че е обирал мандри, следователно поне сирене е имало”, размишлява художникът.

Според каноните на социалистическото изкуство и работниците в почивка никога не ядат друго, освен къшей хляб, домат и евентуално сирене, задължително върху вестник. Понякога пият айрян, никога алкохол!. Някакъв конкурс спечелила огромна картина, изобразяваща панел, върху който било подпряно пликче с прясно мляко. Чакащо работника, един вид. И това се е изучавало в Академията - съвсем сериозно... А картините са откупувани щедро от окръжни комитети на компартията и други учреждения.

Колкото до хляба, той присъства неотменно в нашия бит. С него сме посрещали и освободителите като знак на уважение. “В Италия например могат да ядат само хляб - толкова е вкусен - впечатлен е художникът. - Запомнил съм начина, по който го режат - притиснат към гърдите, до сърцето. Има го и в рисунки. Докато Пикасо няма картини, в които се пие и яде. Той за първи път започва да рисува съдове, но интересното е, че не слага храна вътре, а ги превръща в изкуство, рисувайки върху тях. Гойя пък изобразява чудовища, които ядат хора. Той пак пресъздава храната, но по неговия си жесток начин.” 

Много по-късно в живота навлизат фабричните консерви. И те започват да присъстват в изкуството. През 50-те, 60-те години на миналия век западни художници рисуват много натюрморти с хранителни консерви - не за реклама, а като изкуство. Други пък правят инсталации от парчета месо като атракция.

“Мене ме впечатлява много храната като цвят - продължава размишленията си художникът, който е и създател на бодиарта у нас. - За първи път американците представят през 20-те години жената като храна. Слагат я върху масата и я отрупват с плодове и сладкиши. Това е цяло течение в изкуството. В този смисъл аз възприемам бодиарта, рисуването с цветни бои върху женско тяло, като вид пикантност - творецът рисува нещо, което иска да опита.”

Хляб без месене

Необходими продукти:
800 г. брашно
1 с. л. сол
600 мл леко топла вода
1 кубче прясна мая (или 2 пакетчета суха)

Начин на приготвяне:
Разтворете маята в топлата вода и я оставете за малко настрана да шупне. В голяма, дълбока купа пресейте брашното със солта. Направете кладенче в средата и налейте разтворената мая. С дървена лъжица бъркаайте енергично, докато всичко се смеси добре. Получава се меко и лепкаво тесто (ако е прекалено лепкаво, добавете още съвсем малко брашно), което оставяте покрито за час и половина до два на топло - трябва да удвои обема си. После на обилно набрашнена повърхност го обърнете и с 3-4 движения го загърнете, колкото да му придадете кръгла форма. Покрийте го със съда, в който е втасвало, и го оставете покрито за още половин час. През това време сложете чугунена тенджера, заедно с капака, във фурната и включете да се загрее на 230 градуса. След като изтече половиния час, внимателно извадете тенджерата от фурната и в нея прехвърлете тестото. Ако се е поотпуснало, пак го загърнете леко. Може да използвате и глинен или йенски съд. Похлупете с капака и върнете във фурната за 30 минути, без да я отваряте. След това внимателно махнете капака на тенджерата и допечете хляба за още десетина минути.

Сладкиш с ядки

Необходими продукти:
3 яйца
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. брашно
1 ч. ч. ядки микс по избор
1 ч. ч. стафиди
щипка сол
1 бакпулвер
масло за подмазване
ядки и мед за покритието

Начин на приготвяне:
Измийте и подсушете стафидите, ядките смелете едро. Разбийте яйцата със захарта, постепенно прибавете брашното, без да прекратявате разбиването. В тестото изсипете стафидите и ядките, щипка сол и бакпулвера. Разбъркайте. Получава се консистенция, наподобяваща сладко. Намажете обилно с масло дъното и стените на съда, в който ще печете. Изсипете в него тестото, слоят трябва да бъде с дебелина около 3 см. Изпечете сладкиша на 200 градуса за около 20 минути. Когато се зачерви, следете за готовността с помощта на клечка за зъби. Може да покриете сладкиша с комбинация от мед и ядки.

Печени ябълки с орехи

Необходими продукти:
1-1,5 кг ябълки
200 г. захар
4 с. л. орехи
1 шепа стафиди
1/2 ч. л. канела
ром, сметана, сладолед (по желание)

Начин на приготвяне:
Ябълките почистваме около семенника с помощта на ножче и лъжичка, с която издълбаваме и малко от месестата част, като оставяме дъното. Нареждаме ги в тавичка. Всяка една пълним със смес от едро смлените или счукани орехи, захарта и канелата. Може да се сложат и стафиди по желание. Печем в умерена фурна около 45 минути в тавичка, застлана с хартия. От време на време заливаме с ароматния сос, който се получава при печенето. Сервираме студени, полети със соса, може и поръсени с малко ром. Отгоре може да се украсят с розичка от сметана или топка сладолед - по желание.

Ризото с гъби

Необходими продукти:
25 г. краве масло
1 с. л. зехтин
1 глава кромид лук
1 скилидка чесън
300 г. ориз
800 мл горещ пилешки бульон
1 ч. ч. бяло вино
сол, черен пипер
300 г. гъби
100 г. настърган пармезан

Начин на приготвяне:
Разтопете маслото в голяма тенджера и добавете зехтин. Пресовайте чесъна, а лука нарежете на ситни кубчета, след това ги задушете заедно за 5 минути. В така получената смес добавете ориза и след малко започнете да сипвате постепенно пилешкия бульон. Подправете с черен пипер и разбъркайте. Оризът се оставя на тих огън около 10 минути, след това добавете гъбите и сол на вкус и оставете още 10-20 минути.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме