Любимите рецепти на Красимир Добрев

Красимир Добрев печели златните медали на конкурсите и фестивалите, където се явява.

Хобито на народния певец е да готви

Магда Пушкарова открива таланта му

Красимир Добрев е познат на любителите на родния фолклор с песни като „Кукувица по рода си кука“, „Жени ме мамо“, „Стано, бяла Стано“, „Провикна се Стоян“. Това са неговите „визитни картички“. Яви ли се на фолклорен конкурс, неминуемо отнася златните медали. Той е лауреат на „Фолклорен извор – Царевец“, „С песните на Тодор Кожухаров“, „Пауталия“, „С песните на Павлина Горчева“, „Жива вода“, „Шопска песен“ и други фестивали и надпревари.  

Роден е през 1976 г. в София. Родът му е музикантски – баща му е акордеонист, чичо му и дядо му – цигулари. От рода на майка му има кларинетисти и певци. Той самият слуша българска народна музика от 7-годишен, а на 14 започва концертна дейност с нашите най-известни певци и музиканти. Таланта му открива голямата народна певица Магда Пушкарова. Участвал е в стотици фолклорни концерти, фестивали и конкурси.

Изпълнява песни от шопската (граовската) и тракийската област. Учил се е от певци като Недялка Керанова, Тодор Кожухаров, Павлина Горчева, Павел Сираков. И до днес изпълнява песни от техните репертоари. 

Освен музиката, негово хоби е и готварството. Може би защото е зодия Рак… Любимите му ястия са предимно от българската традиционна кухня – таратор, шопска салата, миш-маш, свинско със зеле, гювеч.

Когато има време, обича сам да ги приготвя. 

Кисело зеле с ориз и картофи

Необходими продукти:
1 малка зелка
3-4 картофа
1 ч.ч. ориз
1 стръкче пресен лук
4 с.л. доматеро пюре
1 ч.л. червен пипер
сол, черен пипер, чубрица
олио 

Начин на приготвяне:
В дълбока тава се нарязват на кубчета обелените картофи, зелето и лукът. Ако зелето е много солено или кисело, се слага за няколко минути в гореща вода. Оризът се измива и се добавя. Всичко се разбърква с доматеното пюре, солта, чубрицата, червения и черния пипер. Налива се малко олио и се разбърква пак. Сипват се 3 ч.ч. вода и се слага да се пече във фурната на 180 градуса. Може да се добави още вода. Пече се, докато се сварят добре картофите.

Кюфтета от зрял фасул

Необходими продукти:
1 ч.ч. зрял фасул
3-4 картофа
1 глава лук
1 с.л. брашно
1 каф. ч. галета
0,5 пак. масло от 125 г
сол, черен пипер, джоджен

Начин на приготвяне:
Фасулът се сварява, ако не е от консерва. Картофите също се сваряват и след като изстинат, се намачкват. В голяма купа се смесват с нарязания на ситно лук, подправките и брашното. Правят се кюфтета, които се овалват в галета и се нареждат в намаслена тавичка. Върху всяко се слага по малко масло и се запичат.

Свинско с кисело зеле

Необходими продукти:
1 кисела зелка
1 кг шарено свинско месо
1 с.л. червен пипер
1-2 дафинови листа
3 с.л. мас
черен пипер
зелев сок
1 каф.ч. ориз

Начин на приготвяне:
Зелето се нарязва на ситно, месото – на порции. На дъното на тенджерата слагаме половината зеле, ръсим червен пипер, нареждаме месото, отгоре черен пипер, останалото зеле, червен и черен пипер, дафиновия лист, маста. Заливаме със зелев сок или вода (ако сокът е много солен и кисел) да се покрие зелето. Варим на тих огън 2 часа. Към края на готвенето можем да сложим 1 каф. ч. ориз по желание. В тенджера под налягане се вари 1 час. 

Мързеливи сарми

Необходими продукти:
1 кисела зелка
500 г кайма
1 ч.ч. ориз
2 глави лук
олио
1 ч.л. червен пипер
черен пипер

Начин на приготвяне:
Зелката се нарязва на ситно и се задушава в малко олио и вода. Отделно в сгорещеното олио се задушават нарязаните на ситно кромид, оризът и каймата. Налива се 1 ч.ч. вода и се оставя оризът да набъбне. Поръсва се с червен и черен пипер. В намазана с олио тавичка се разстила половината от зелето. Върху него се изсипва цялата плънка с каймата и се покрива с останалото зеле. Сипва се още 1 чаша вода. Пече се на 180 градуса около 2 часа. 

Етрополски млечник

Необходими продукти:
7 с.л. брашно
3 яйца
1 щипка сол
0,5 л прясно мляко, студено
100 г масло
пудра захар за поръсване

Начин на приготвяне:
Разбиват се добре яйцата със солта, прибавя се брашното и накрая млякото. В дълбока тавичка се слага маслото да се разтопи. Когато започне да се препържва, половината от него се сипва в сместа, като се бърка. Сместа се изсипва в тавата и се пече 20-25 мин., до златиста коричка. Поднася се топло, поръсено с пудра захар. 

От нищо нещо

Постната трапеза не е бедна

Вече сме в периода на Великденските пости, а българската традиционна кухня изобилства от безмесни рецепти за разтоварване на организма след тежките зимни трапези. Боб, леща, грах, нахут засищат глада и снабдяват организма с белтъчини от растителен произход. Праз, гъби или картофи с ориз, зеле с картофи и боб са ястия, родени на принципа „каквото има вкъщи“. Те разнообразяват менюто в сезона, когато пресните зеленчуци все още са скъпи и повечето пътуват отдалече.

За тези, които не могат без месо, има достатъчно възможности да го комбинират с консервирани или замразени зеленчуци, които почти не са изгубили полезните си вещества. Все още може да се оползотвори и киселото зеле, което е по-богато на витамин С от лимоните.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме