Любимите рецепти на Росица Генчева

Росица Генчева е автор на много от рецептите в книгите си.

Кулинарката има издадени три книги с вкусни гозби

Росица Генчева е родена в Пловдив, зодия Везни. Завършила е Медицинско училище в София през 1973 г., по-късно се преквалифицирa в рехабилитатор. Живее в Кърджали. Извън работата си на медицински професионалист, Росица е известна като една от най-добрите кулинарки в страната. Нейни авторски рецепти, с любезното й съгласие, сме пускали и друг път на страниците на “Труд”-овите издания. Тя е носителка на многобройни награди от кулинарни конкурси у нас и в чужбина. През 1994-та и 1995 г. печели първа награда от националния конкурс “Ястие за двама”. Пак през 1995 г. е победителка в надпреварата “Златна тенджера”. Участник е в телевизионни предавания, журира кулинарни конкурси.

“Тайфун в кулинарията” я нарича тв водещият Драгомир Драганов след нейно участие в предаването “Чай” по БНТ. И най-важното - Росица Генчева е автор на три книги. В тях тя публикува не само рецепти, лично изпитани или създадени от нея, но дава и полезни съвети за не чак толкова опитни домакини, разказва какво се поднася на трапезата на различни празници. “Моите рецепти във Вашия дом 1001 - от А до Я”, “Кулинарна енциклопедия с 1555 избрани рецепти” и “777 рецепти от близо и далеч” (съвместно издание с кулинарната блогърка Ваня Джорджевич) отдавна са заели своето място във всяка уважаваща себе си българска кухня. Публикуваме няколко рецепти за зимнина, лично изпитани и препоръчани от Росица Генчева.

Домашна лютеница

Необходими продукти:
10 кг червени чушки
5 кг домати
2 кг моркови
3 ч. ч. олио
2 глави чесън
2 връзки магданоз
1 ч. л. смлян черен пипер
сол
Начин на приготвяне:
Доматите се белят и се сваряват в собствения сос, след което се прекарват през гевгир. Чушките и морковите също се сваряват с малко вода до омекване и се обработват с гевгир (или се смилат в машинка). Получената смес се вари до сгъстяване. Прибавят се олиото и нарязаният на ситно чесън. Пържим лютеницата, докато на дъното на тавата остане пътечка. Накрая слагаме ситно нарязания магданоз и черния пипер. След като изстине, насипваме в бурканчета и стерилизираме 20 минути.

Чорбаджийски чушки с доматен сос

Необходими продукти:
2 кг чорбаджийски чушки
4 кг домати
1 кг моркови
1 ч. ч. оцет
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. олио
4 с. л. сол
1 връзка магданоз
1 глава чесън
1-2 дафинови листа
2-3 зърна бахар
зърна черен пипер
Начин на приготвяне:
Доматите се обелват, настъргват и изваряват, след което към тях се прибавят олиото, оцетът, солта, захарта, дафиновият лист, бахарът и черният пипер. Слагат се и нарязаните на колелца моркови. Варят се 2-3 минути, след което се пускат чушките за 2-3 минути. Сваля се от огъня и се слагат ситно нарязаните магданоз и чесън. Стерилизира се 10 минути. По същата рецепта могат да се приготвят всякакви люти чушлета, както и смесени люти и чорбаджийски чушки.

Tуршия с чушки и патладжани

Необходими продукти:
3 кг зелени чушки
3 кг червени чушки
3 кг патладжан
1,5 ч. ч. захар
0,5 ч. ч. оцет
1 ч. ч. олио, препържено и изстинало
2 връзки магданоз
2-3 глави чесън
Начин на приготвяне:
Чушките и патладжаните се изпичат, белят и нарязват на парчета. Поръсват се в по-голям съд със захарта, солта, оцета, олиото и нарязаните на ситно магданоз и чесън. Всичко се обърква добре и се слага в буркани. Затваряме с капачки и стерилизираме 10-15 минути.

Сто вкусни чушки

Необходими продукти: 
100 чушки червена капия
1 ч. ч. оцет
1 ч. ч. олио
1 ч. ч. захар
0,5 ч. ч. сол
3 връзки магданоз
3-4 глави чесън
1 ч. л. счукан черен пипер
Начин на приготвяне:
Изпечените чушки се изпичат, обелват и се поставят в по-голям съд. Олиото, оцетът, захарта и солта се кипват и след като маринатата изстине, се заливат чушките. Така престояват 2 часа. След това се нареждат в буркани като между редовете се слагат скилидки чесън и нарязан магданоз и се поръсва с черен пипер. Стерилизира се 5 минути.

Лято за зимата

Лютениците и туршиите са част от нашата традиция

Лятото е към края си и градове и села замирисаха на печени чушки. Това е прелюдията към приготвяне на лютеници, туршии и най-различни консерви за зимата. Неслучайно българинът обяви чушкопека за откритието на ХХ век.

Слагането на зимнина е дълбоко вкоренено в традициите ни, въпреки че в днешно време плодове и зеленчуци, както и готови консерви, могат да се намерят в магазините през цялата година.

Стерилизацията е най-честият начин за съхранение на зимнината. При нея трябва да се спазят няколко правила, ако не искате бурканите да “бомбират”. Използвайте здрави и добре измити плодове и зеленчуци. Не препълвайте буркана - оставете два пръста празно пространство под капачката. Внимавайте да не преварите продукцията. Времето за стерилизация се отчита от момента, в който водата заври силно.
След изтичане на съответното време извадете веднага бурканите и ги обърнете с капачката надолу върху твърда повърхност. Суровият начин на приготвяне на туршии се прилага, когато времето застудее, затова за него ще говорим друг път.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме