Любимите рецепти на Юлия Маринова

Всичко трябва да е с любов, готвенето също

Да си артист по време на пандемия не е лесно, особено когато репетираш нова постановка. Това признава Юлия Маринова, певица и режисьор в Музикалния театър „Стефан Македонски“, която само преди седмица постави оперетата на Имре Калман „Принцесата на цирка“ на сцената на един от най-обичаните театри у нас.
Репетициите минали с маски и шлемове, на малки групи, но в подобна постановка, в която участват 30 души хор, 30 балетисти и поне 20 солисти, спазването на епидемиологичните мерки е почти невъзможно. Затова за артистите, които поискали, ушили маска като част от костюма. Важното е, че всички работили с професионализъм, ентусиазъм и любов, за да се състои премиерата на 29, 30 и 31 януари. „В живота всичко трябва да се прави с любов“, казва своето мото Юлия Маринова. И добавя: „Готвенето също“. 

Оперетата е трудно изкуство, признава режисьорката на „Принцесата на цирка“

Юлия Маринова е артист и режисьор в Музикалния театър „Стефан Македонски“ с над 30-годишна творческа биография. Почитателите на оперетното изкуство са я виждали във всички големи роли от репертоара на театъра – Арсена в „Цигански барон“, Лиза в „Графиня Марица“, Орест в „Хубавата Елена“, Мариета в „Баядерка“, Мими Фей в мюзикъла „Хелоу Доли“, Гъмби в „Котки“ и много други – общо над 60. От 2008 г. насам режисира по свои сценарии 19 концерт-спектакъла на сцената на театъра. Поставила е няколко мюзикъла за деца, а режисираната от нея оперета „Цигански барон“ тази година ще направи 10 години в афиша на театъра. Наградена е със „Златна лира“ през 2018 г. за високи художествено-творчески постижения.

Само преди седмица се състоя премиерата на най-новата постановка на Оперетата – „Принцесата на цирка“, на която Юлия Маринова е режисьор. Публиката, макар и сведена до 30 процента от възможностите на салона, остана възхитена както от изпълнението на трудната музика, така и от истинската въздушна акробатика, усвоена от певиците с помощта на истински циркови артисти. Те толкова се вживяват в ролята на акробатки, че публиката не може да повярва, че въртящите се на обръч във въздуха момичета всъщност са певици. 

За да пресъздаде атмосферата на цирка, режисьорката вмъква и клоунада, направена отново с помощта на циркови артисти. А „Ориенталският танц“ на балета ще се помни дълго. „Исках да направя постановката на тази оперета, която е играна у нас преди много години, по-съвременна, за да привлече и младата публика“, казва Юлия Маринова. 

Следващите представления са на 13 и 14 март. За по-нататък театърът не смее да прави дългосрочна програма, защото не се знае как ще се развие епидемиологичната обстановка в страната.

Юлия Маринова признава, че оперетното изкуство е трудно и иска постоянно поддържане на формата, защото съчетава пеене с танци. Тя се старае да прави упражнения вкъщи и ходи редовно на екзерсисите в театъра, водени от хореограф. Сред колегите си се слави като много добра кулинарка. В менюто си предпочита продукти според сезона – забелязала е, че парниковите домати и краставици не й понасят.

Гуакамоле

Необходими продукти:
2-3 плода авокадо
1-2 скилидки чесън
1 чушка (по желание)
сок от 1 лимон
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Изваждат се костилките на авокадото и то се пасира с чесъна и чушката в блендер или хаванче и се овкусява с лимоновия сок, сол и черен пипер.

Зимна салата

Необходими продукти:
6-7 твърдо сварени яйца
4-5 кисели краставички
100 г майонеза
1 сирене „Крема“
3 скилидки чесън
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Краставичките и яйцата се нарязват на ситно, може и да се настържат. Чесънът се пасира. Всичко се разбърква и се овкусява.

Сьомга с хрупкава коричка

Необходими продукти:
2 парчета по 200 г сьомга
средата на 3 филийки хляб
1/2 връзка магданоз
1 ч.л. сол
1 с.л. сок от лимон
30 г разтопено масло
черен пипер

Начин на приготвяне:
Хлябът (по-сух) и магданозът се смилат в блендер и към тях се добавя всичко останало без сьомгата. Върху хартия за печене или фолио в тавичка се слагат парчетата риба и се поръсват със сместа. Пече се около 15 минути на 200 градуса.

Пиле по романски

Необходими продукти:
3-4 пилешки филета
1 глава лук
3-4 скилидки чесън
3-4 домата на кубчета
1 с.л. доматено пюре
2 зелени чушки 10 маслини без костилки
1 каф.ч. бяло вино
зехтин с 1 с.л. лимонов сок
по 1 щипка сол, захар, риган, босилек

Начин на приготвяне:
Месото се запържва от двете страни със зехтина. Добавят се ситно нарязаният лук и чесънът. Като омекнат малко, изваждаме месото и слагаме в тигана нарязаните на ситно чушки и виното да се задушат. След като омекнат чушките, връщаме месото. Слагаме кубчетата домати и доматеното пюре и подправяме с изброените подправки. Оставяме да се задуши.

Сладкиш „Агнеса“

Необходими продукти:
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. смлени орехи
125 г масло
4 яйца
1 ч.ч. пудра захар
1 ч.ч. брашно
1 ванилия

Начин на приготвяне:
Маслото и захарта се разбиват с миксер, прибавят се белтъците, разбити на сняг. След това – орехите, брашното и ванилията. Сместа се пече на 200 градуса. Жълтъците се разбиват отделно с пудрата захар и когато сладкишът изстине, се намазват отгоре. Оставя се в хладилника за 24 часа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл