Любовта облича своята златна дреха

Ахмет Емин Атасой по време на рецитала си

Когато един поет притежава зад гърба си 60 години неуморно служене на поезията, това наистина е повод за празник. Съюзът на българските писатели, издателство „Богианна“ и клуб „Парнас“ организираха творческа вечер на поета Ахмет Емин Атасой с премиера на неговата стихосбирка „Живот на кръстопът“. В словото си Боян Ангелов – председател на СБП, акцентира на хуманистичните и общочовешки послания в книгата, на онези безценни приноси, които хвърлят мост между два съседски народа: „Ахмет Атасой е не само талантлив поет, автор на повече от 25 книги, но и важен посланик на българската литература в Турция чрез преведените, съставени и издадени антологии на българската поезия в Турция. Днес тук са още двама посланици на родната култура – Виктор Мелник, превел стихове на Атасой на украински, и Хайри Хамдан – превел негови стихове на арабски език.

Преди десет години прочетох едно стихотворение на Атасой, посветено на Васил Левски. Според мен то е сред най-доброто, написано за най-великата личност на България. Оттам започна нашето приятелство. И няколко години по-късно съставихме антология на турската поезия, издадохме я в „Български писател“ и пътувахме до Бурса, за да видим как литературата създава приятелства“.

В представянето се включиха Здравка Евтимова, Никола Герджиков, Хайри Хамдан, Виктор Мелник, Виктория Катранова, Петър Андасаров.

„Всяка една година на Ахмет Атасой е година на талант – респект за всичко, което е създал“ – каза Здравка Евтимова. Виктор Мелник прочете стихове на Атасой, преведени на украински, и обяви, че през следващата година ще излезе в Украйна книга на Атасой. В авторския рецитал прозвучаха десетина стихотворения от „Живот на кръстопът“.

Какво още ще ни изненада в поетическата обсерватория на този космополитен поет? Той е родом от с. Крепча, живее в Бурса, но е и гражданин на целокупна Европа чрез преводите си на турски език от няколко славянски езика – български, руски, украински, хърватски, сръбски…

Ахмет Емин Атасой е запечатил лирическата хронология на собственото си виждане по редица обществени, етически и естетически теми, които не са му позволили да стои безучастен. В книгата са включени и някои предишни стихотворения, които той смята за знакови в хода на творческото си време, което е обобщено от заглавието „Живот на кръстопът“ и от водещата едноименна творба.

Книгата е структурирана в пет цикъла, фокусирали различни същностни състояния: животът под зловещата сянка на смъртта, собственият образ в контекста на поколението и обществения дискурс, вариациите на любовното чувство.

В златния период на своя живот всеки поет се стреми да остави отпечатък в лоното на литературата. Тази стихосбирка е такъв щемпел.

Бих определила книгата „Живот на кръстопът“ на Ахмет Емин Атасой като морално-философски дневник, в който той сякаш заявява: Прав стоя пред своята съвест и пред съда на читателите. Обичах, падах, ставах и отново ще обичам! Пред безкрая на вселената моите думи са жарава от свещената родна земя.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура