Любослав Костов, главен икономист на КНСБ: Няма логика надценките да са толкова големи

От КНСБ предлагат цените да бъдат обявявани така, че да е ясно какви надценки слага търговецът.

Минималната заплата е 45% от необходимите средства за издръжка на живота

Търговците трябва да се засрамят

Няма логика да са толкова големи надценките на търговските вериги, заяви Любослав Костов, главен икономист на КНСБ. “Търговци би трябвало малко да се засрамят, защото за една година 8 млрд. лв. беше компенсацията за бизнеса, а цената на труда нарасна средно с около 15%. В същото време стоки като хляб, сирене, краставици поскъпнаха с между 20-30 и 50 на сто”, допълни той пред БНР.

Възниква въпросът, кой разход е нараснал толкова, че повишението на крайните цени да е толкова голямо. “Разходите за труд ли са нараснали с 40% или разходите за електрическа енергия, при положение че цяла година фирмите са субсидирани”, каза Любослав Костов.

Искаме да върнем икономиката на пазарен принцип, тъй като надценките в момента са нереалистично завишени, особено на стоките от малката потребителска кошница, допълни той. Идеята на КНСБ е по цялата верига на доставки да бъдат изсветлени цените, за да бъде върната конкуренцията. До голяма степен има бариери за влизане на пазара, предвид наличието на дългосрочни договори между търговски обекти и производители, обясни Любослав Костов.

От КНСБ предлагат цените да бъдат обявявани така, че да е ясно какви надценки слага търговецът за логистика, за реклама и за останалите си разходи. Целта е един потребител като влезе в магазина да си направи сметката като купува сиренето колко е неговата производствена стойност и колко е надценката за това, че го получава в конкретния магазин. Едно такова изсветляване ще доведе по естествен път, ако има пазарни условия, до това търговците да придобият малко по-конкурентен характер помежду си, каза Любослав Костов.

Много разчитам на новия парламент с конкретни инициативи да бъдат изчистени сегашните дефицити в законодателството, допълни той. Проверките на държавните органи показаха, че има разфасовки кашкавал, които от производителя излизат на цена 7,99 лв., а в магазина ги продават за 16 лв. Ако имахме съвършена пазарна конкуренция, ще се намери търговец, който да продава кашкавала по-евтино. Но в страната има 4-6 големи вериги, които изкупуват 50-70% от производството на храните, които най-често присъстват на нашата трапеза, обясни Любослав Костов. Те имат дългосрочни договори с производителите.

“До преди 5-6 месеца казвах, че инфлацията не е вътрешна, а е внесена отвън и поради тази причина трябва да вдигаме доходите. В момента вече не е така, инфлацията до голяма степен се движи от вътрешни фактори, но не е виновно потреблението, а предлагането е причината повишението на цените в България да е два пъти по-голямо отколкото в Германия”, допълни той. Действията на служебния кабинет са закъснели, още преди 6-7 месеца инфлацията беше 16-18 на сто, обясни Любослав Костов.

Климатът на България е средиземноморски. Имаме конкурентни предимства в производството на домати, краставици, картофи. Не е нормално 60 до 80 процента, от това, което предлагат на пазара, да е внос от други страни. Има генерално сбъркани неща в цялата стратегия за развитие на земеделието и от там в ценообразуването по цялата верига на доставки, каза Любослав Костов.

1352 лв. са необходими на месец един работещ човек след данъци и осигуровки, за да може да живее нормално и да купува сирене, кашкавал, да си плаща сметките, показват данни на КНСБ. Нетната минимална заплата е едва 45% от необходимите средства за издръжка на живота.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика