Магдалена Гигова грабна новоучредена награда за туризъм

Магдалена Гигова получи новоучредената награда на името на Максим Минчев от генералния секретар на АБУЖЕТ Пламен Старев.

Тя е посетила 106 държави, участвала е в написването на 17 книги

Призът е на името на журналиста Максим Минчев

Журналистката пътешественичка Магдалена Гигова е първият носител на новоучредената награда на името на Максим Минчев (1953-2020), дългогодишен генерален директор на БТА, автор на 13 книги и безброй пътеписи, инициирал годишните срещи на българските медии по света. Отсега нататък призът ще се връчва всяка година на 5 юни – рождения ден на Максим Минчев, от Българската асоциация на журналистите и писателите по туризъм - АБУЖЕТ (Bulgarian Association of Journalists and Travel Writers - ABUJET). Максим Минчев бе президент на Асоциацията над 15 години. 

Маги, от Магелан

Магдалена Гигова е завършила „Педагогика“ и „Журналистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, както и „Фотожурналистика“ в Колежа по фотография „Юлиус Фучик“. Повече от две десетилетия работи във вестниците с марка „Труд“. В момента е автор и водещ на предаването „Покана за пътуване“ всяка неделя по програма „Христо Ботев“ на БНР и на „Легендите на София“ всяка събота по Радио София. Води здравен подкаст в агенция „Блиц“. Председател е на журито на Международния медиен младежки фестивал „Арлекин“, основан от Хачо Бояджиев. Собственик е на сайта за пътешествия www.dromomania.bg, където описва преживяванията си в 106-те държави, които е посетила досега. Участвала е в написването на 17 книги – сама или в съавторство. Едната от тях носи сполучливото и говорещо много за авторката си заглавие „Маги, от Магелан“, а друга – „Звънчето на джебчийката“, описва приключенията й с група наши джебчийки из Европа.

Журналистката нарича себе си „неспасяем пътешественик“, който инвестира в спомени. Когато пътува, обича да съпреживее, да надникне, да вдъхне, дори да сдъвче всичко непознато и срещнато по света. Приятелите я наричат „хранителен сапьор“, защото е готова да опита всичко – от буболечка на клечка до отровно люта храна в любимата й Индия, където е била девет пъти. 

Предшествениците

Наградата на ABUJET бе връчена в препълнената зала „МаксиМ“ в сградата на БТА в присъствието на семейството на Максим Минчев, журналисти, писатели, дипломати, приятели, членове на Атлантическия клуб, на който журналистът е пресдиректор през 90-те години. Събитието уважиха монсеньор Христо Пройков, апостолически екзарх за българите католици, зам.-министърът на туризма Павлин Петров, основателят и президент на Атлантическия клуб в България Соломон Паси със съпругата си Гергана Паси, бившият посланик на България в САЩ между 2002 и 2016 г. Елена Поптодорова.

Наградата връчиха на Магдалена синът на Максим Минчев – Кристиян, и доц. Соня Алексиева, по чиято инициатива е учредено отличието. „Всеки от вас пътува и разказва и с това всъщност държим паметта за Максим Минчев жива. Защото той най-добре умееше да прави точно това – да пътува, да разказва и да създава приятелства“, каза призьорката. Тя се обърна към Максим Минчев, който в този ден трябваше да навърши 71 години: „Не сме те забравили. Ти заслужаваш всичко, което правим, и даже е недостатъчно“.

Генералният секретар на АБУЖЕТ Пламен Старев припомни историята на организацията, която започва още през 1956 г. Тогава група интелектуалци, сред които са Валери Петров, Богомил Райнов и Богомил Нонев, създават асоциация към Съюза на българските журналисти, която на следващата година на конгрес в Кьолн е приета за член на Световната федерация на журналистите и писателите по туризма – FIJET. Това е по времето, когато у нас изобщо още не се говори за туризма като индустрия.

През годините за организацията работят хора като Ивайла Вълкова – първата съпруга на писателя Петър Увалиев, и журналистът и писател Ясен Антов, който бе председател на АБУЖЕТ повече от 30 години и известно време вицепрезидент на ФИЖЕТ. Заместник-председатели на световната федерация освен него са били Богомил Нонев и Емил Александров. От 2013 г. Пламен Старев е председател на авторитетната международна комисия за връчване на наградата „Златна ябълка” (Golden Apple Award). Той е и финансов контрольор на FIJET. През 1979 г. Рилският манастир заслужено получава най-високото отличие на FIJET – наградата „Златна ябълка”. През 2016 г. неин носител става Пловдив, Европейска столица на културата. Днес в АБУЖЕТ членуват над 60 пишещи и снимащи журналисти, писатели и блогъри, обединени от страстта си към пътуването.

Последният ръкопис

Връчването на наградата на името на Максим Минчев съвпадна с представянето на неговата последна книга. Неиздаваният досега ръкопис „По пътищата на Африка“ вижда бял свят благодарение на издателство „Фабер“, редактора Георги Милков и Соломон Паси – автор на предговора. Както пише на титулната страница, 15-те пътеписа от Черния континент са посветени на внучката на Максим – Йоанна-Доминик, която е млада надежда в художествената ни гимнастика и в чест на дядо си бе дошла окичена с последния спечелен медал.

По повод книгата спомени за съвместните си приключения с Максим разказаха Соломон Паси, Георги Милков, Максим Бехар, генералният директор на БТА Кирил Вълчев в пряка видеовръзка от Одеса и издателят и музикант Нейко Генчев. Последният изпълни песен, написана от него специално за отишлия си без време приятел. Така вечерта завърши с музика, малко сълзи и силни аплодисменти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл