Магдалена Ралчева, режисьор, пред “Труд news”: „Златна липа“ събира най-доброто от  новото европейско кино

Десетото издание на престижния кинофестивал започна в Стара Загора

Прожекциите са в три зали с вход свободен

В Стара Загора започна десетото юбилейно издание на фестивала за ново европейско кино “Златна липа”. В следващите дни - до 31 май, градът ще бъде завладян от истински празник на седмото изкуство и ще събере утвърдени кинотворци и ценители на изкуството от цяла Европа. Директор и създател на фестивала от самото му начало е режисьорът Магдалена Ралчева. Пред “Труд News” тя разказа какво ще види публиката тази година, за богатата съпътстваща програма и трудно ли се прави такъв мащабен културен форум извън столицата.

- Госпожо Ралчева, какво да очакваме на десетото издание на фестивала за ново европейско кино “Златна липа”?
- През изминалите 10 години фестивалът се превърна в един своеобразен празник на новото европейско кино и съм щастлива, че той се наложи и утвърди бързо, защото през всички тези години сме имали изключително силна и прецизно подбрана филмова селекция. Всяка година предлагаме на зрителите най-новите европейски лени, които са участвали в многобройни фестивали и имат своите признания, както и такива, които тепърва предстои да започнат своята среща с публиката. За мен и целия екип, който работи по фестивала вече 10 години, е изключително удоволствие, че отново ще можем да посрещнем нашите гости в Стара Загора - с богата филмова и съпътстваща програма. Тази година ще покажем 48 филма от 19 европейски страни, а съпътстващата програма включва разнообразни събития - едно от тях е ретроспективна фотоизложба, която беше открита в навечерието на 24 май в Градската градина - тя събира прекрасни мигове от фестивала запечатани през изминалите години. Сред събитията е и изложба на плакати от големия български портретист и плакатист Симеон Кръстев. За пръв път ще има и абстрактна анимационна работилница за деца -организирана от най-добрите възпитаници на големия български аниматор Анри Кулев. Всеки ден в рамките на 4 часа те ще помагат на деца от 7 до 10-годишна възраст да измислят и нарисуват своята история, а в последния ден на фестивала ние ще покажем филма, който те ще направят.

- Какво ще види публиката в богата филмова програма тази година? 
- Предстоят много интересни срещи с кинематографисти от България и Европа, които ще представят своите филми. Програмата е в три категории - конкурсна, извънконкурсна и българско кино, и в нея са включени игрални, документални и анимационни ленти. В конкурсната програма са селектирани9 филма, а българското участие в нея ще бъде последният филм на режисьора Иван Павлов “Пролетно равноденствие” с майсторската работа на оператора Емил Христов, с великолепното участие на Светлана Янчева, Ивайло Христов. Останалите филми са представителна извадка от доброто европейско кино. В конкурсната програма участват “Момчето от Рая” на Тарик Салех, копродукция на Швеция-Франция-Финландия-Дания, румънската продукция “Ядрено-магнитен резонанс” на режисьора Кристиан Мунджиу, който е носител на “Златна палма”, Испания ще участва с филма на Авелина Прат “ Васил”, копродукция с България в която главната роля се изпълнява от Иван Бърнев. Латвия ще се представи с филма на Линда Олте “Сестрички”, а Полша - с “Хляб и сол” на режисьора Дамян Коцур - тук искам да благодаря на Полския културен институт, с който работим много успешно през годините, както и на Унгарския културен институт. Унгария ще участва с филма “Височини и дълбочини” на режисьора Шандор Чома. Ще видим и филма на Паоло Дженовезе “Първият ден от моя живот” и френското предложение - “Една хубава утрин” на Миа Хансен-Льове - сценарист и режисьор на филма. Филмите в българската програма са 13 и още 26 в извънконкурсната програма. В извънконкурсната програма бих акцентирала върху няколко ленти, които ще зарадват ценителите - “Корсаж” на Мари Кройцер, който има всички фестивални признания и разказва за австрийската императрица Елизабет (“Сиси”) - за нейната противоречива и непокорна личност. Интересна ще бъде и лентата “Скъпи спомени” - документален филм от Швейцария и Германия, която проследява пътуването из Америка на заболелия от Алцхаймер велик фотограф Томас Хьокер и “Осемте планини” по едноименния роман, екранизиран от Шарлот Вандермерч.

- Какъв ще бъде съставът на международното жури в конкурсната програма тази година?
- Председател на журито ще бъде най-голямата българска документалистка Адела Пеева, автор на повече от 50 документални филма, с огромно признание не само в България, но и по света. Другата дама в журито ще бъде гръцката режисьорка и продуцент Мария Дуза, която в рамките на фестивала ще представи своя последен филм “Чуй ме” в който участва и Йоана Буковска. В журито са още Алберто Диас Лопез, испански режисьор и продуцент, който ще представи своя филм “Арабия” и известия белгийският актьор Винсент Грас, участвал в повече от 100 филма един от който е “Хрониките на Нарния: Принц Каспиан”, както и талантливият български режисьор Станислав Дончев автор на много игрални и документални ленти- последните от които са : “ Писма до Антарктида” и “ Малката Маркиза”.

- Любен Чаталов ще получи наградата “Златна липа” за цялостен принос в киното, как се спряхте на него?
- Любен Чаталов е един от най-обичаните, харизматични и талантливи български актьори, с повече от 100 филма в своята филмография и за радост на публиката той продължава да се снима активно в нови проекти. Ще го гледаме в един от филмите в извънконкурсната програма. Любопитно е, че почти всяка година в лентите, които показваме има филми с негово участие. Любен Чаталов безспорно е актьор с голям принос към българското кино, но той е и изключителен приятел на фестивала от самото начало. Чудесно е, че именно той ще получи престижната статуетка в тази юбилейна за фестивала година, като признание за неговия талант, труд и професионализъм.

- Защо избрахте фестивалът да се провежда в родния ви град Стара Загора, по-трудно ли се правят такива мащабни събития извън столицата и как го посреща публиката в града?
- Стара Загора е един от най-древните и красиви български градове с неповторима атмосфера, което го прави интересна локация за една такава културна инициатива..
Със сигурност е голямо предизвикателство да се изнесе такъв кинофорум извън столицата, но пък е безценното за нас, тъй като кино фестивалът допринася за децентрализацията на културния живот в страната и мисля, че това се оценява от нашите гости и от жителите на града. Фестивалът има невероятната подкрепа на Община Стара Загора и на кмета г- н Живко Тодоров, които през всички тези години са не само достоен домакин, но и всеотдайно подкрепят този културен форум и правят всичко възможно той да продължи да се развива. Признателната съм на Националния филмов център за съпричастността, която ни оказва. Благодаря на всички спонсори и партньори на фестивала през годините и на всички посолства и културни центрове, които работят с нас.
Чудесно е, че този фестивал се провежда в Стара Загора и извън столицата изобщо, защото в нея са концентрирани твърде много събития. За тези десет години “Златната липа” се утвърди като истински културен и духовен празник за обществеността, представяйки богатството и многообразието на новото европейско кино.
Най-ценното е, че за тези десет години имаме утвърдена публика и броят є ескалира. Изключителен жест на община Стара Загора е, че прожекциите вече се правят в три зали, а входът както винаги е свободен. Мисля, че хората отдавна разбраха колко стойностен и специален е този кино форум и го очакват с нетърпение и вълнение, “Златната липа” се утвърди като един от големите кинофестивали в България и името му се чува все повече в Европа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта