Маймунската шарка измества COVID-19

В Нюзуик вече има анализ със заглавие “Проверка на фактите: Предвиждал ли е Бил Гейтс епидемията от маймунска шарка?”.

В туитър питат за връзка между Бил Гейтс и евентуалната нова пандемия

Заразените масово са “мъже, които са имали сексуални отношения с други мъже”

Първият случай е описан на 1.09.1970 г.

Маймунската шарка е на път да измести истерията около коронавируса след последните информации от Световната здравна организация, в които се обръща особено внимание на разпространението и инструкциите за повишено внимание. 

Вирусолозите в Европа и САЩ я сравняват с едрата шарка (на английски smallpox, б. р.), която е остро инфекциозно заболяване, причинено от вариолния вирус (variola major virus). Болестта е известна още и с латинските наименования Variola vera или вариола, произлизащи от varius (петнист, б. р.) или varus (пъпка, б. р.).

С регистрирането на първите случаи от маймунска шарка през този месец и връзката на заболяването с едрата шарка, в туитър буквално завря от коментари срещу фармацевтичния бранш, който е набеден, че си търси нов пристан за милиарди печалби. Социалната мрежа не пожали и милиардера Бил Гейтс, който преди месеци имаше изказване точно за евентуална пандемия от едра шарка. “Вероятно ще са нужни около един милиард годишно за пандемичната работна група на ниво СЗО, която се занимава с наблюдението и всъщност прави това, което аз наричам “игри с микроби”, при които се тренира, казва се “Добре, ами ако биотерорист донесе едра шарка на 10 летища? Знаете ли, как би реагирал светът на това?”, казва създателят на Майкрософт миналата година. Което пък накара стотици потребители на туитър да поставят въпроса: “Дали Бил Гейтс няма нещо общо с това?”.

Затова не е изненада, че преди дни от американския “Нюзуик” излязоха с анализ на фактите около изявлението на Гейтс за едрата шарка и новите случаи на маймунска шарка.

Всъщност, първият случай при човек е описан на 1 септември 1970 г., когато деветмесечно дете е прието в болница в Демократична република Конго със заболяване, наподобяващо едра шарка. Оттогава няколко хиляди случая на маймунска шарка при хора са потвърдени в 15 различни държави, 11 от които са в Африка. В момента маймунската шарка е сред най-горещите теми в света на биомедицината. И не само. Причина за това са докладваните случаи в Западна Европа и Северна Америка, за които няма доказана директна връзка с пътуване до ендемични за болестта области, а изключение е първият случай в Обединеното кралство, който е внесен от Нигерия, каза за БТА проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките.

Не е ясно и защо властите в Мадрид съобщиха за “23 възможни случая на маймунска шарка”, като се смята, че всички те са се заразили по сексуален път. Става дума за мъже, които са имали сексуални отношения с други мъже.

В САЩ проучват възможни лечения

Байдън: Всички трябва да сме загрижени!

Президентът Джо Байдън коментира пред журналисти случаите на маймунска шарка в страните, но в туитър вече има стотици гневни статуси срещу бизнеса с ваксините.

Избухването на епидемия от маймунска шарка е нещо, за което “всички трябва да бъдат загрижени”. Това заяви президентът на САЩ Джо Байдън, добавяйки, че здравните служители на САЩ проучват възможни лечения и ваксини, съобщава Агенция Ройтерс.

“Работим много, за да разберем какво правим”, каза Байдън пред репортери във въздушна база в Южна Корея, преди да замине с Air Force One за Япония.

От началото на май редица страни регистрираха случаи на маймунска шарка, заболяване характерно само за територията на Африка. Увеличаващите се случаи дори накараха Световната здравна организация (СЗО) да свика спешно експертно заседание по въпроса. В туитър вече не липсват карикатури на Байдън и вицепрезидентът на САЩ Камала Харис, в които маймунската шарка се описва като нов опит на световните елити да повторят бизнеса с ваксините срещу коронавируса. А потребителите на социалната мрежа използват и хаштага “Спрете да крадете” (#StopTheSteal).

Проф. Тодор Кантарджиев: Необходимо е да се засили граничният контрол

Повишаване на температурата, болки в гърба, мускулите, главоболие и обрив. Това са основните симптоми, за които хората трябва да следят, каза проф. Тодор Кантарджиев. Първите мехурчета се появяват по лицето, след това по цялото тяло - най-много по ръцете и краката. Инкубационният период е от 7 до 14 дни. Карантината е 21 дни, обясни още съветникът на Столичната община по здравните въпроси. 

Проф. Кантарджиев е категоричен, че рискът за българите е много нисък, но е необходимо да се засили граничният контрол. “Това са поксивируси, които са може би най едрите вируси, които причиняват заболявания, главно на повърхностния слой на кожата. От тази група вируси е едрата шарка. От 1980 година у нас децата не се ваксинират за едра шарка. Хората с маймунска едра шарка са до 40-годишни - значи неваксинирани за едра шарка”, обясни още появата на заболяването проф. Кантарджиев. Той припомни, че на 6 май агенцията за здравна сигурност на Великобритания докладва за първите случаи. Той е човек, който на 3 или 4 май лети от Нигерия. След това развива заболяването.

Доц. Атанас Мангъров, национален консултант по инфекциозни болести, пред “Труд”: Ваксината срещу вариола при възрастни хора е с много странични ефекти

Заболяването по принцип протича леко

- Замества ли маймунската шарка COVID-19, доцент Мангъров? Отново имаме сериозни предупреждения от Световната здравна организация?
- Маймунската шарка няма потенциала да измести COVID-19. Спомнете си, че през 2014-2015 година, когато имахме мигрантски потоци от Африка, как тогава нямахме епидемия от вариола. Маймунската шарка не е толкова заразно заболяване, другото е, че в нашата част на света ние нямаме условията да се развива и да се разпространява. Няма го “резервоара” - тези гризачи, които са в тази част на Африка и които са основният резервоар на тази маймунска шарка. Тя се казва “маймунска”, не защото засяга маймуните, а защото е открита през 1958 година при лабораторни маймуни. Тези, които са били събрани като експериментални животни и обикновено при тях няма никакви симптоми, но те са носители.
Странно е, че две години бяхме изолирани, носехме маски, миехме си ръцете по 20 пъти на ден и изведнъж, нещо, което се разпространява чрез биологични течности - малко необяснимо е. Тази шарка не е възникнала тази година. Нея си я има открай време в Централна и Западна Африка, където тя е ендемична. Но както казва Джеймс Бонд - веднъж случайност, втори път е съвпадение, но трети път вече е вражеско действие. Един път беше коронавирусът, втори път с този мистериозен уж хепатит, а сега и маймунска шарка.

- Как протича при човек заболяването, с какво се лекува?
- В голямата част протича леко и няма нищо особено. Човек губи малко търговски вид и толкова. С нищо не се лекува. Получава се мехурчест обрив, който преминава между 2 до 4 седмици. Инкубацията е до 21 дни, като заболяването минава от самосебе си. Този вирус е от същата група от вируса на едрата шарка - вариолата, ваксиналният вирус за ваксината срещу едрата шарка и вирусът, който причинява кравешката шарка. И по тази причина се счита, че ваксината срещу едрата шарка може да помага срещу маймунската шарка. Но когато ваксината срещу вариола се прави на стари години, тя има много странични ефекти. Тази ваксина не се прилага от 1980 година насам и ако сега на някого му хрумне да започне да я прилага масово, страничните ефекти от ваксината ще бъдат много по-неприянти от самата маймунска шарка. Но пак казвам, че заболяването протича леко и от маймунска шарка загиват обикновено хора с компроментиран имунитет, хипотрофични.

- До колко години, до каква възраст се слага ваксина срещу вариола и какви са страничните ефекти, ако се приложи по-късно имунизация?
- По принцип ваксината срещу вариола се поставя още при раждането. Тогава се понася много добре. Но тъй като тя е жива ваксина, когато се прави извън кърмаческа възраст, тя се понася тежко - дава усложнения, енцефалити най-вече.

- Когато говорите за биологични течности, може ли басейните, например, да са източник на маймунска шарка?
- Ако са поддържани по нормален начин - не. Трябва да има много близък контакт. Вижда се, че към момента най-големият брой заразени са хомосексуални мъже.

Разпространиха брошури в хотелите

Здравните власти в Гърция са в готовност, пренасят пациентите с капсули

Случай и на проказа в Пелопонес

Първите случаи на маймунска шарка в Гърция бяха транспортирани със специални капсули.  Снимка: Kefalonia-press

Атина
Бойка Атанасова,
Наш кореспондент

Медицинският персонал в Гърция, който съпровождаше двамата пациенти със съмнения за маймунска шарка, беше в специални униформи, а пациентите поставени в стерилни транспортно-изолационни капсули EpiShuttle, които защитават медицинския персонал по време на транспортирането на заболелия.

Двойката туристи бе приета в атинската болница от екипа на професор Сотирис Циодрас, тъй като той оглавява екипа от учени, които ще се занимават с първия случай на заболяването, появило се в Гърция. Припомняме, че проф. Циодрас оглавяваше и медицинския щаб по време на ковид пандемията.

“Бяхме информирани за инцидента преди дни, но трябваше да изчакаме. Момичето, което придружава заболелия пациент, няма симптоми. Тя ще бъде лекувана с него като предпазна мярка. Ако подозрителният случай излезе положителен, ще се лекува в безопасни условия”, коментира професорът по микробиология Спирос Пурнарас за 29-годишния турист транспортиран в специална капсула (като случаите на Covid-19) за опазване на общественото здраве.

Относно предпазните мерки, с оглед на туристическия трафик през лятото, проф. Пурнарас каза, че разстоянията и хигиената са основният начин да не се разболеете. Мерките са почти като при коронавируса, но този на маймунската шарка не е толкова заразен. Според вирусолозите от Атина, вирусът се е появил в Англия, защото милиони хора от Африка пътуват там.

Професор Пурнарас спомена и за случай на проказа, открит в “Атикон”: “Той е от Пелопонес. И миналата година открихме такъв случай. Нащрек сме, за да не се разпространи заразата.” За маймунската шарка са информирани всички болници в страната и специалистите имат готовност да реагират.

Информационни брошури на няколко езика се разпространяват в хотелите. Предупреждават се хората да спазват строга лична хигиена, да избягват контакти с диви животни и при първи симптоми да отидат в болница, и да не се лекуват сами.
“По отношение на симптомите болестта започва с треска и симптоми на настинка, умора, неразположение. Следват обривите. Има инкубационен период от една до две седмици. Това е вариант на едра шарка, която е изчезнала преди много години. Има ваксина, за която не е сигурно, че ще бъде ефективна. Ваксината срещу едра шарка е различна. Няма специфично лечение. В Африка има известна смъртност”, заключи професор Пурнарас.

Свикват експерти за препоръките за ваксинация

СЗО: Не е установена връзка между пътуване и инфектиране

Световната здравна организация публикува първите данни за маймунска шарка в туитър и обяви 92 потвърдени случаи в света.

Световната здравна организация (СЗО) разполага с 92 потвърдени случая на маймунска шарка и 28 предполагаеми случая. Те са докладвани от 12 неендемични страни, съобщи СЗО в туитър в неделя, цитирана от ТАСС. Организацията “получи доклади от 12 неендемични държави за 92 лабораторно потвърдени случая на маймунска шарка и 28 случая на предполагаеми и продължаващи разследвания”. СЗО обясни, че не е установена връзката между инфекцията и пътуването на заразените до регион, където маймунската шарка е ендемична. Организацията подчерта, че откриването на болестта при хора, които не са посетили ендемични страни, е “много необичайно събитие”. 

Заразяването става при близък физически контакт между болни и здрави хора. “Според наличната информация по-голямата част от случаите са идентифицирани сред мъже, които са правили секс с мъже и са кандидатствали в заведения за първична медицинска помощ и клиники за сексуално здраве”, се казва в доклада. Последователността на генома от биологична проба, взета в Португалия, показва тясна връзка с инфекциите през 2018 и 2019 г., когато заразата е пренесена от Нигерия в Обединеното кралство, Израел и Сингапур. СЗО припомни, че маймунската шарка е ендемична в Бенин, Габон, Гана, Демократична република Конго, Камерун, Кот д'Ивоар, Либерия, Нигерия, Република Конго, Сиера Леоне, Централноафриканската република (ЦАР) и Южен Судан. СЗО препоръча да се продължи наблюдението на епидемиологичната ситуация в неендемични страни, където са открити случаи на инфекция с маймунска шарка. Говорим по-специално за идентифициране на контакти на болни хора със здрави хора. Организацията заяви, че ще свика експерти, “за да обсъдят препоръките за ваксинация”. Кожни обриви могат да се появят по лицето и други части на тялото. 

Според СЗО смъртността от огнища на маймунска шарка обикновено е между 1% и 10%, като по-голямата част от смъртните случаи са в по-млади възрастови групи. Няма специфично лечение или ваксина за маймунска шарка, но предишната ваксинация срещу едра шарка също е ефективна срещу болестта. Вирусът на маймунската шарка, който се разпространи през април и май в редица западноевропейски страни, е открит и на други континенти. Напоследък е открит в Австралия, Белгия, Великобритания, Германия, Испания, Италия, Канада, Португалия, САЩ, Франция, Швейцария и Швеция.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения