Македонски историци: Историческите факти не могат да се променят или скриват

Историците и Комисията по исторически въпроси с България работят в рамките на историята, а заличаването на думата „български“ пред термина „фашистки окупатор“ от паметници и учебници е в рамките на политиката. Ето как премиерът Зоран Заев обясни твърдението, че терминът „български фашистки окупатор“ определено ще бъде изтрит от учебниците, като добави, че не налага политически решения за историците и Комисията, а потиска иредентизма и провокациите към България. Според него изтриването на думата „български“ от „фашистки окупатор“ не е в обхвата на работата на Комисията с България и затова той не счита, че с това се намесва в тяхната работа, цитира думите му скопският телевизионен канал “Телма“.

„Означаването или именуването на фашисткия окупатор само като фашистки окупатор или придаване на етническо измерение на фашистките окупатори не е в обхвата на работата на историческата комисия. Историческата комисия работи над частта от историческите моменти, на това, което се случило в миналото. Кой какъв революционер е бил. Кой какъв партизанин или част от фашисткия режим е бил по това време и подобни. Политическият аспект е работа на политиците и затова го обсъждам свободно“, казва Заев.

Изявлението на Заев за изтриване на думата „български“ пред „фашистки окупатор“ срещна остри реакции и от македонския екип в Комисията с България, според който писането на учебници е процес, който включва няколко участници и предвижда няколко фази, в които се взема предвид световната историческа наука, като историческите факти не могат да се променят или скриват.

„Що се отнася до въпроса за отношенията със съседите и междуетническите отношения, те трябва да позволят да не се злоупотребява с историята за политически цели и създаване на негативни представи за съседите или за някоя от етническите общности в Македония. Същото се отнася и за политиката на паметта. Фактите не могат да се променят и скриват, но също така не трябва  се манипулират или с тях да се злоупотребява “, гласи писменият отговор, даден на „Телма“ от ръководителя на македонския екип на Съвместния комитет с България.

Че историческите факти не търпят цензурата, е мнението на бившия член на Историческата комисия с България, професор Александър Литовски. Според него политиците винаги са се опитвали да пишат история и да я политизират.

„Държавата има компетенция в сферата на учебниците. Но държавата не може да налага цензура и да цензурира историята, тъй като всички историци и хората имат своя собствена историческа истина и политиците изобщо не могат да контролират този процес“, каза Литовски.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа