Малко факти по казуса с абортите

Мнозина родни ляво-либерали се възмутиха, че едва ли не Върховният съд е забранил абортите

В България абортите са разрешени до края на 12-тата седмица, а в много щати на Америка - до 24-28 седмица е позволен, тоест 6-7-месец от бременността

Годината е 1926-та. Светът тъкмо още се възстановява от преизподнята на Първата световна война. Европа е раздирана от задаващите се ужаси, които светът ще наблюдава в следващите две десетилетия. Америка е раздирана от шокиращ расизъм и сегрегация. В доминираните от Демократическата партия щати се създава и развива мощно расистко движение - Ку-Клукс-Клан. Кланът отхвърля омекотяването на политиката спрямо чернокожите. Линчовете са обичайна гледка.

Сегрегацията е в разгара си. Кланът активно подкрепя най-радикалните кръгове в Демократическата партия, мнозина дори го определят като „военното крило“ на партията на Андрю Джаксън.

В същото време в интелектуалния и политически елит на американската нация върлуват бесовете на евгениката. Тази псевдонаука, особено нейните крайни течения, които избуяват именно през 20-те и 30-те години, пропагандира, че хората трябва да бъдат генно селектирани, така че да се раждат все по-добри и добри представители на човешката раса. Един от най-видните защитници на евгениката е г-жа Маргарет Сангър. Именно през 1926 г. тя е специален гост на конференция на женската секция на Ку-Клукс-Клан в Силвър Лейк, Ню Джързи. По собствените u думи, описани в нейната автобиография (стр. 366) тя е била много успешен лектор на конференцията - дотолкова, че към нея са започнали да валят покани за други такива събития. Маргарет Сангър е отявлен евгеник, застъпник на принудителната стерилизация на „негодните“, говори за бедните хора като за „човешки отпадък“ и гордо цитира евгенистичния възглед, че „човешките плевели трябва да бъдат изкоренявани“.

С много усилия и заради будното американско гражданско общество сегрегацията бива изкоренена няколко десетилетия по-късно. Евгениката е отхвърлена заради пряката u роля при изграждането на идеологическата рамка на нацистка Германия. Евгениците се отричат от възгледите си, масовият американец отказва да вярва на този елит, който изповядва такива човеконенавистни възгледи. Един евгеник обаче си остава верен на себе си и въпреки това онази Америка на Демократическата партия не просто не го отхвърля, но и дори го прегръща по-силно. Става дума за същата тази Маргарет Сангър.

Лявата Америка прегръща Сангър, защото тя е създателка на Planned Parenthood - изключително влиятелната и богата мрежа от неправителствени организации, които се борят за правото на аборт. Абортът се превръща в една от най-историческите теми в Америка. Да бъде ли позволен, да бъде ли забранен, да има ли ограничения - тема, която не спира да вълнува мнозина не само в САЩ, но и навсякъде по света. Planned Parenthood изгражда стройна система от центрове за аборти, които са активно финансирани от държавата. Не е нужно да се подчертава, че Planned Parenthood е сред най-големите поддръжници на Демократическата партия. На изборите през 2020 г. организацията дарява почти 800 000 долара за кандидати на Демократическата партия.

Тези дни Върховният съд на САЩ отмени решението Roe v. Wade, което създаде „конституционно право на аборт“ и това провокира лавина от мнения и коментари. Мнозина родни ляво-либерали се възмутиха, че едва ли не Върховният съд е забранил абортите. Надигна се вой в социалните мрежи, които иначе може да бъде подминат, но в случая не мисля, че това би било правилно. Неистините не трябва да остават без отговор, защото иначе ще започнат да се възприемат за истини. Първо е необходимо да си кажем няколко думи за обществено-политическия проблем, свързан с абортите в Америка, а после да се кажат и няколко думи за конституционния аспект на въпроса.

В България абортите са разрешени до края на 12-тата седмица, т. е. до третия месец. Делото, което стигна до Върховния съд, касае щата Мисисипи, който иска да забрани абортите след 15-тата седмица, т. е. почти месец повече, отколкото е ограничението у нас. Проблемът с абортите в Америка е голям. Един от основните му аспекти е, че в много щати отсъстват каквито и да е било на ограничения за извършването на аборт. В много щати абортът до 24-28 седмица е позволен. Това е бременност в 6-7 месец. Във Вирджиния, да кажем, е допустим аборт в трети триместър - девети месец включително.

Извършването на аборт в трети триместър не възмущава ли активистите? Трябва да е ясно, че масово не става дума толкова за ограничение въобще, колкото за поставянето на някакъв лимит. В България съществува лимит и той не е плод на обществен дебат, защото обществото ни отдавна се е съгласило, че този лимит е разумен - 12-та седмица или трети месец. Впрочем, законът, който доведе до отмяната на „конституционното право“ на аборт се базира на законодателно предложение в щата Мисисипи да се сложи ограничение на абортите след 15-тата седмица. В България проблем няма за забрана на аборт след 12-та седмица, но в Мисисипи за забрана след 15-та седмица е огромен проблем. Странно.

Сега по отношение на конституционния въпрос. Решението на Върховния съд не забранява абортите. Решението казва нещо просто - дали може или не може да има ограничение върху абортите не е федерален въпрос. Това не е въпрос, който касае Конституцията. Темата за абортите не е уреден в Конституцията. Тя не се занимава с него. Допълнително в Конституцията изрично пише, че всичко, което не е уредено в самата Конституция се урежда от отделните щати. Не забравяйте, че САЩ все пак е федеративна държава. Решението Roe v. Wade е погрешно. То е плод на съдийски активизъм и няма корен в Конституцията. То дописва Конституцията с оглед на политическите пристрастия на съдиите, които са подписали въпросното решение. В този случай Върховният съд просто отменя един прецедент, постановен неправилно. Федералната държава няма правомощия да разрешава или забранява абортите, защото този въпрос няма отношение към федералната държава.

Въпросът ще се решава от отделните щати. Ще продължи да има щати, в които аборти в трети триместър ще бъдат разрешени, ще има щати, които ще сложат някакво ограничение (като Мисисипи в 15-тата седмица), може да има и такива, които да го забранят изцяло. Но каквото и решение да вземат отделните щати, то ще се гласува от съответния щатски конгрес и ще носи демократична легитимност и подкрепа от мнозинството от избирателите в съответния щат. В Калифорния може да разрешат аборт в девети месец, в Алабама могат да го забранят въобще. Но тези решения ще имат своята демократическа легитимация и са обратими по пътя на политическото действие - не ти харесва решението на щата, избираш други хора, които да го променят. Казваме му демокрация.

Темата е голяма, но към нея трябва да се подхожда отговорно. Никой нищо не е забранил. Напротив - разрешил е хората да решават по демократичен път. Нещо, което им е записано в Конституцията. Важният извод е, че едно от големите наследства на президента Тръмп е, че той успя да назначи умерени и консервативни съдии в цяла Америка, включително и във Върховния съд. Това позволява тези дебати да се водят отговорно и онези Америка, която не подкрепя либералния екстремизъм, да има право на глас.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи