Манипулират цени на акции заради бонуси за директорите

Обратните изкупувания на фондовия пазар в САЩ за десет години са нараснали близо три пъти.

Все повече инвеститори са недоволни

За дългосрочните притежатели на акции по-изгодно е даването на дивиденти

Обратните изкупувания са рекордни

Рекордните обратни изкупувания на акции предизвикват оплаквания от все по-голям брой инвеститори, които са загрижени, че практиката повишава бонусите на изпълнителните директори, но предоставя само ограничени ползи за акционерите.

Най-големите 1200 публични компании по света са изкупили обратно собствени акции за рекордните 1,3 трлн. долара през миналата година. Това е тройно повече в сравнение с преди десетилетие и е почти колкото плащанията за дивиденти, показва проучване на мениджъра на активи Janus Henderson, пише “Файненшъл Таймс”. В същото време общите изплатени дивиденти на същите компании нарастват с 54% през последните 10 години.

Тенденцията продължава и тази година - нови обратни изкупувания обявиха HSBC, Apple, Airbnb и други компании.

Петролният сектор е с най-голям обем обратни изкупувания през миналата година. Фирмите от сектора са изкупили собствени акции за 135 млрд. долара, което е четири пъти повече в сравнение с 2021 г.

Обратното изкупуване е начин за компаниите да върнат пари на акционерите и може да повиши цената на акциите. Мащабите на тази дейност все повече привлича интереса на регулаторите. Президентът на САЩ Джо Байдън въведе данък от 1% върху обратното изкупуване на Wall Street, който влезе в сила през януари. Той предлага този данък да стане четири пъти по-голям.

“Бихме предпочели обратните изкупувания да не са толкова чести явления”, казва Юан Мънро, главен изпълнителен директор на Newton Investment Management. “Използвани неправилно, (обратните изкупувания) могат да доведат до манипулиране на числата (печалба на акция) нагоре, за да се постигнат средносрочните цели за материално стимулиране на ръководството за сметка на инвестициите, които са важни за дългосрочното здраве на компанията”, допълва той.

Даниел Перис, мениджър на фондове в базираната в Питсбърг Federated Hermes, определя обратните изкупувания като “опасност за околната среда”. “От дивидента се облагодетелстват дългосрочните притежатели на акции. Обратните изкупувания са от полза за търговци, хедж фондове, висши ръководители и краткосрочните цени на акциите”, допълва той. Между 2012 г. и 2022 г. обратните изкупувания от най-големите компании, регистрирани в Обединеното кралство, са нараснали над три пъти от 22 млрд. долара на 70 млрд. долара. Компаниите, регистрирани в САЩ, са увеличили за периода обратните изкупувания от 333 млрд. долара на 932 млрд. долара, а в Европа се удвояват до 148 млрд. долара.

“Подходът, който виждаме в САЩ - да се предпочитат обратните изкупувания, може да бъде проблематичен, ако пусне корени в Обединеното кралство”, казва Майкъл Стиъсни, ръководител на отдела за акции на M&G на Острова. “Най-вероятното последствие би било, че пазарът ще осигурява постоянно по-малка доходност, отколкото би могъл”, смята той.
Но някои инвеститори предпочитат обратно изкупуване пред дивиденти, например защото могат да плащат по-нисък данък, отколкото върху дивидента, и могат да контролират времето, когато данъкът е дължим.

“Идеята, че обратното изкупуване е нещо лошо или просто начин да се манипулират акциите не мисля, че може да е по-далеч от истината”, казва Джим Тиърни, портфолио мениджър в AllianceBernstein.

Търговската камара на САЩ съди Комисията за ценните книжа и борсите в опит да блокира плана є да изисква повече разкриване на информация за обратните изкупувания. “Обратното изкупуване на акции играе важна роля за функционирането на ефективни капиталови пазари”, казва Нийл Брадли, вицепрезидент на камарата.

Goldman Sachs прогнозира, че разходите за обратни изкупувания на американските компании от S&P 500 ще спаднат тази година с 15% до 808 млрд. долара, а дивидентите ще се повишат с 5% до 628 млрд. долара. Резкият спад на паричните наличности на американските компании ограничава способността им да изкупуват обратно собствени акции, а нарастващите лихви премахват стимула да финансират обратни изкупувания с дълг.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари