Манчестър Сити е новият крал на Европа!

Манчестър Сити надхитри с 1:0 Интер в тактическата битка за трофея в Шампионска лига и печели турнира за исторически първи път. Възпитаниците на един от най-добрите треньори в света в последните 15 години Пеп Гуардиола спечелиха жадувания от всички техни фенове требъл, с който изравниха постижението на дълго смятания за недостижим градски съперник Манчестър Юнайтед, който спечели титлата в Англия, Фа Къп и Шампионска лига през 1999 г.

През първото полувреме на двубоя на Олимпийския стадион „Ататюрк“ в Истанбул още в 3-ата минута Ерлинг Холанд се опита да вкара гол, но би над вратата, а след удара му бе отсъдена и засада. В 20-ата минута опитът от идентична ситуация, но пред другата врата повтори и Марсело Брозович, който също би над вратата на Едерсон. В 27-ата минута Холанд шутира силно и опасно, но Онана спаси удара му. Две минути по-късно Кевин Де Бройне стреля в ръцете на вратаря. 10 минути преди края на първата част белгиецът напусна терена със сълзи на очите, след като получи травма и бе заменен принудително от Фил Фодън. Любопитното е, че и в първия финал на Манчестър Сити в турнира той се контузи, а английският тим загуби от Челси през 2021 г. Безспорно загубата беше голяма за тима на Пеп Гуардиола, който изгуби "мозъка" на отбора с 30 асистенции този сезон.

Второто полувреме започна с лоша новина за Интер - Един Джеко получи мускулна травма и бе заменен от Ромелу Лукаку. В 58-ата минута Мануел Аканджи сбърка в защита, а Лаутаро Мартинес поде топката, сам срещу вратаря Едерсон, но не успя да вкара. В 68-ата минута дойде и мигът на Сити. След многоходова комбинация топката попадна у Бернардо Силва, а той асистира към Родри, който с далечен шут вкара за 1:0. Мачът се отвори, а италианският тим погледна по-смело към вратата на Сити. В 71-ата минута Федерико Димарко стреля с глава, но в напречната греда, а в следващата атака Ромелу Лукаку би в ръцете на стража на английския тим Едерсон. В 77-ата минута Фил Фодън можеше да убие интригата в двубоя с втори гол за тима на Пеп Гуардиола, но Андре Онана спаси удара му. До края на мача двата тима се надлъгваха и допускаха грешки. В 88-ата минута Ромелу Лукаку пропусна да вкара от метър разстояние с глава, но би в тялото на Едерсон, а след това защитниците на Сити избиха топката.

В следващата атака Лукаку стреля неточно и далеч от вратата на английския тим. В 3-ата минута на продължението силен шут на Николо Барела излезе в аут.

По този начин Манчестър Сити успя да спечели само с гол разлика, който обаче бе достатъчен, за да донесе на тима голямата радост, трофея от турнира и да спре серията от 7 спечелени финала на наставника на Интер Симоне Индзаги.

Шампионът си осигури място в груповата фаза на турнира за следващия сезон 2023/24 и участие в Суперкупата на Европа и Световното клубно първенство.
Сити получава и 20 милиона евро за победата си във финала, а Интер ще получи 15,5 милиона. Това са парите извън натрупаните до момента в турнира - по 2,8 милиона евро за всяка победа в груповата фаза и 930 хиляди евро за всяко равенство в груповата фаза.

Над 250 млн. души по целия свят по данни на УЕФА и над 50 000 на отворения днес "Джузепе Меаца" гледаха мача.

А празненствата в Манчестър тепърва започват. Безспорно един от най-щастливите ще е мениджърът на Сити Пеп Гуардиола, чиято прегръдка с българската легенда Христо Стоичков преди мача ще се окаже късметлийска. Камата веднага след финала поздрави приятелите си от тима на шампионите.