Мария Габриел откри в София Деня на европейските автори – 27 март

Мария Габриел открива конференцията.

По инициатива на Мария Габриел – еврокомисар за иновации, изследвания, култура, образование и младеж – на 27 март 2023 г. в София се откри Международна конференция „Ден на европейските автори”. Мотото на събитието е „Обединени в многообразието”. Главни организатори са централата на Програма „Творческа Европа” на ЕК и Европейският писателски съвет. В конференцията взеха участие представители на културни и образователни институции от 20 държави. Онлайн приветствие поднесе министърът на образованието на Франция Пап Ндиайе.

От българска страна присъстваха Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен секретар на СБП, представители на издателства и фондации. В дебатите се включиха Десислава Алексиева – председател на Асоциация „Българска книга”, Михаил Балабанов – директор на  на Програма „Еразъм”, Спаска Тарандова – директор на фондация „Глобални библиотеки”, Валентина Стоева – председател на фондация „Детски книги”, Светлозар Желев – ръководител на Националния център на книгата, НДК.

Боян Ангелов, Анжела Димчева и Георги Бърдаров

Едновременно с форума в 1100 училища в Европа писатели се срещнаха с ученици и прочетоха свои творби. В България 246 училища участваха в този своеобразен маратон на четенето. В словото си Мария Габриел каза: „Днес е специален ден за европейската литература. Изпращаме послание за популяризиране на четенето. Всеки, който е разлиствал книга, знае колко е силно усещането за съпреживяване. Писателите изграждат мостове, разкриват нови хоризонти и светове. Те ни учат да следваме мечтите си. Днес 57 лауреати на Европейската награда за литература са сред новите поколения и разговарят с тях за важната роля на четенето. Чрез тази инициатива ние отправяме послание за надежда, знание, вдъхновение. Няма как да не спомена Европейската награда за литература, чийто лауреат Георги Бърдаров е тук... Четенето е откривателство. Ромен Ролан казва: „Хората не чeтат книги, четат себе си”. Четенето е опознаване на нови земи,  герои, действителности. То ни отнася далеч от дома, но ни създава дом навсякъде. Ние сме това, което сме чели, четем и ще четем”.

Участниците в конференцията

Мария Габриел призова към по-интензивно включване на издателите към иновациите. Тя говори за програмите „Творческа Европа”, „Еразъм+” и „Хоризонт Европа”. Мария Габриел благодари за представителството и организацията на Европейския писателски съвет в лицето на председателя г-жа Нина Джордж, на Центъра за развитие на човешките ресурси и неговия директор Михаил Балабанов, на учителите и библиотекарите в цялата страна. Георги Бърдаров беше нашият писател, който очарова аудиторията с метафорично слово: „Живеем в тревожни време. Но времената винаги са били тревожни. Ние днес не си даваме сметка, че живеем в най-благодатното време в цялата човешка история. Огромен процент от хората са грамотни и имат достъп до книги. Днес всеки един творец чрез интернет може да изрази себе си и да стигне до своята аудитория. Ние имаме неограничени възможности. Днес за пореден път в своята история Европа е на кръстопът. Европа е разпъната на кръст. Войната – брутална и жестока – се завърна. Притискат ни бежански вълни, икономически кризи, демографско застаряване, конфронтации вътре в континента. Но тези времена ще отминат. Мрачните времена раждат силни лидери. Точно в тези тежки времена Европа, както никога досега, има огромна необходимост от гласа на своите творци, интелектуалци, автори. Както е казал големият Бертолд Брехт, „никой няма да ви пита какво е било времето, ще ви пита защо са мълчали поетите му”. Бих продължил –  писателите, журналистите, преподавателите, журналистите. Мълчанието е престъпление. Интелигенцията не трябва да мълчи. Точно в най-черните времена на Европа е избликвала най-силната светлина и тя винаги е идвала от интелектуалците, от творците, от хората на духа... Да, духът е крехък, да, духът изглежда много слаб на фона на силата на оръжието и оловото. Но нашето европейско минало ни показа едно нещо: силата на оръжието рано или късно ще бъде пречупена, силата на духа никога не се пречупва”.

През целия ден участниците в конференцията изнасяха доклади и работиха по групи на различни теми, свързани с промотиране на четенето на локално ниво, разпространение на добрите практики между държавите, методики, по които авторите да достигат по-лесно до подрастващите, ролята на дигиталните технологии за привличане на читатели и др.
Идеята на Мария Габриел е 27 март да се превърне в постоянна кауза „Ден на европейските автори” и скоро да  стане традиционно събитие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура