Марко Балабанов – учен, дипломат, родолюбец

Боян Ангелов, Таня Михайлова, Иван Гранитски и Снежана Йовева

Писателят Боян Ангелов е доказал с предходни свои книги, че умело комбинира историко-документалното изследване с есеистична форма и с достъпно познавателно описание. В такъв тип стилистика е монографията му за Марин Дринов, излязла през 2020 г. в поредицата „Дълг и чест“ на изд. „Захарий Стоянов“. В същата поредица в края на 2022 г. излезе книгата на Боян Ангелов, озаглавена „Марко Балабанов“.

Премиерата се състоя в галерия „Мисията“ на МВнР и беше открита от Снежана Йовева – директор на Държавния културен институт. Тя анонсира програмата „Пишещите дипломати“, в която се представят книги, свързани с дипломацията: „Вече наши колеги, бивши и настоящи служители на МВнР, които са изкушени от перото, ни запознаха с творбите си. В рамките на тази програма имаме честта да приветстваме председателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов, защото той е посветил труда си на една светла личност –  Марко Балабанов – първият външен министър на Княжество България, оставил сериозна диря в нашата история. Един от нашите курсове за стажант аташета носи името на Марко Балабанов“. 

Повече от 100 почитатели на този тип литература присъстваха на премиерата – сред бяха и 15 стажант аташета, водени от Таня Михайлова – директор на Българския дипломатически институт; също десетки дипломати, писатели, политици.

Боян Ангелов разказа какъв е бил подтикът му да напише тази книга: „Марко Балабанов е основател на списание „Читалище“ през 1870 г. в Цариград. То обединявало дейността на около 150 читалища, разпръснати из българските земи и в чужбина (Москва, Прага, Белград, Будапеща, Нови Сад). Именно читалищата са били легалната форма на тайната революционна дейност на Левски. Марко Балабанов завършва право в Сорбоната, после учи в Германия, участва в написването на устава на Българската екзархия. Изпълнява брилянтно мисия, възложена му от Антим I след жестокото потушаване на Априлското въстание: Марко Балабанов и Драган Цанков предприемат тур из европейските дворове и резиденции, срещат се с руския император Александър II с молба Русия да помогне на българския народ. Следват срещи с Уилям Гладстон, Ото фон Бисмарк, лорд Дерби, Бенджамин Дизраели, чрез които двамата успешно завършват мисията си. Европа е ангажирана с българската кауза благодарение на техните усилия“.

Подробно за книгата говори издателят Иван Гранитски. Свои размисли сподели и поетът Петър Андасаров.

Боян Ангелов предлага на читателя цялостен биографично-историко-политически портрет на видния учен, дипломат и общественик. Израстването на тази величава възрожденска фигура е проследено от детството и младостта през образованието и политическата кариера до неговите многобройни важни обязаности и постове. Анализирани са сложните отношения с Турската империя и Цариградската патриаршия. Образът му е изграден не само през документални източници, но през романтичната гледна точка, която авторът използва за засилване на своята теза: напр., включва в изложението си баладата на Григор Пърличев „Песен за падането на Охридската Българска Патриаршия“. 

В последната глава са концентрирани факти от формирането на държавността в Княжество България: „В дебатите по време на Учредителното събрание речите на Балабанов са ярки и остри, в тях прозира признателност към Русия, но и непреклонна воля България да бъде независима от външни влияния“.

Читателят научава за важни инициативи, предложени и осъществени от Марко Балабанов. От ноември 1979 г., бидейки дипломатически представител в Цариград, той съветва умело княз Батемберг в контекста на сложните отношения между между него и султан Абдул Хамид. Работи усилено и за стабилизиране на Българската екзархия, чиито територии са разкъсани след Берлинския конгрес. Няколко пъти е избиран за народен представител, включително е и председател на ХI Обикновено народно събрание (1901). Той е един от инициаторите на създаването на Висшето училище, където преподава гръцки език и литература. Избран е за декан на Юридическия факултет, работи като професор по римско, византийско и каноническо право, посвещава дълги години на адвокатската професия, като се ползва с име на един от най-ерудираните български адвокати.

През цялата си обществена и политическа кариера той не забравя и своето призвание – писането, книжовната си дейност.

Издава очерци, пътеписи, помагала, мемоарни сборници – ценни документи за близкото минало.

Цялата тази огромна по обем фактология е предадена от Боян Ангелов достъпно, с преклонение пред този енциклопедист на своето време, с езиково богатство и с картинно съпреживяване на борбите, възходите и болките на този истински българолюбец. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура