Маски - само в болници и социални заведения (обзор)

Ангел Кунчев призна, че продължава да расте броят на заразените, но подчерта, че случващото се “е далеч от тревожното”.

Пикът на сегашната COVID-вълна ще е през август

В повечето случаи инфекцията преминава в рамките на 3-5 дни

Болниците вече имат опит

Маските ще са задължителни само в болниците и социалните заведения, съобщи главният здравен държавен инспектор Ангел Кунчев. Той бе категоричен, че здравните власти няма да въвеждат строги мерки за пандемията, защото не се налагало.

“Разпространението на вируса ще се увеличава, но заболяването протича по-леко и без усложнения като предишните вълни”, поясни Кунчев в Министерски съвет, след обсъждането на ситуацията с премиера в оставка Кирил Петков.

“Няма да има затваряне на бизнеси, въвеждане на сертификати и ограничения в придвижването на хората, българите ще имат едно спокойно лято”, увери Петков.

От опозицията коментираха, че по политически причини, заради предстоящите избори Петков и министрите му са против затягане на мерките. Опасявали се, че ако се стигне до рестрикции заради новата COVID-вълна, това ще се отрази на изборните резултати на “Продължаваме промяната”.

Кунчев призна, че продължава да расте броят на заразените, но подчерта, че случващото се “е далеч от тревожното”. “Днес има дори 118 по-малко случаи, има и намаление на хората в отделения с интензивни легла”, отчете Кунчев. Той допълни, че към момента в София и Враца разпространението на вируса е най-голямо и подчерта, че сегашният вид на вируса е различен от предходните.

“Увеличаването не води до натоварване на здравната система и по-тежко протичане, инфекцията преминава в рамките на 3-5 дни в повечето случаи”, обясни той. Според него пикът на сегашната вълна ще е август, но, ако нещата продължават така, здравната система ще се справи. Болниците вече имат и опит, налични са ваксини и антивирусни препарати, опитваме се да облекчим достъпа до личния лекар за диагностика без да има разкарване на пациентите”, допълни той. Какво ни чака есента и зимата обаче специалистите не се наеха да прогнозират.

В следващите дни се очаква официализирането на новия пандемичен план. Той е същият като стария, но приемането му се наложи заради законодателните изменения, с които се дава възможност на здравните власти да въвеждат мерки без да има извънредно положение. Приемането на плана ще даде основание на здравния министър да издава заповеди с нужните мерки. В случая сред тях ще е носенето на маски в здравни и социални заведения.

Промените в Закона за здравето влизат от 1 януари 2023 г.

Болничен при карантина на дете до 12 години

Пиар за управляващите

Депутатите гласуваха промените в Закона за здравето, които ще влязат в сила едва на 1 януари 2023 г.

Родителите на деца до 12 година, които са поставени под карантина, ще имат право на болничен. Тази промяна в Закона за здравето бе гласувана на второ четене, но с условието, че поправката ще влезе чак от 1 януари 2023 година. Уж добрите намерения на депутатите се оказаха необезпечени финансово. В момента право на болнични имат само родителите на децата, които са върнати от детските градини и трябва да са под карантина. За по-малките ученици обаче такива болнични не се предвиждаха. Вместо от 1 юли, новите текстове ще започнат да действат една от следващата година, тъй като за новата мярка са необходими 12,5 млн. лева, а те не са предвидени в бюджета.

“Поправките се обезмислят, защото хората няма да могат да се възползват от нея, през следващите шест месеца”, посочи Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС) и каза на управляващите, че само си правят пиар. Той предложи мярката да влезе от 15 септември с началото на учебната година, за да има смисъл от нея, но това не беше прието. Колегата му Красимир Вълчев настоя промените да влязат в сила още от 1 юли и средствата могат да дойдат от НОИ, но това също отпадна. А следващото правителство ще трябва да търси парите за въпросните болнични, които да се изплащат на родителите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве