Маските падат, ама не съвсем

Илюстрация: Pixabay

Новият здравен министър в действие

Заповедта ще важи от 11 до 18 август

Почти нищо ново под слънцето

От четвъртък, 11 август, защитна маска за лице ще трябва да бъде носена само когато гражданите се намират в лечебни заведения, аптеки, оптики, специализирани институции за предоставяне на социални услуги и в социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни.

Това гласи заповед от вчера на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев. С издаването на заповедта се цели уеднаквяване на противоепидемичните мерки в страната, с оглед етапа на разпространение на COVID-19 към момента. Заповедта ще бъде в сила до 18 август, включително, уточняват от МЗ.

Маски ще се изискват и при използването на градския транспорт и престоя на съответните спирки/станции, които се намират на закрито. Изключение от изискването за носене на защитна маска се допуска за деца до 6-годишна възраст.

В заповедта е посочено още, че работодателите и органите по назначаване организират провеждането на противоепидемични мерки в работните помещения, в т. ч. редовно проветряване и дезинфекция; недопускане на лица с прояви на остри респираторни болести до работните помещения и инструктаж за правилна хигиена. При възможност работата може да бъде организирана и в дистанционна форма или при работно време с променливи граници.

В детските ясли и детските градини трябва да се провежда засилен сутрешен филтър за недопускане на деца с клинични симптоми на COVID-19 и други заразни болести. Ежедневен филтър е задължителен и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и в социалните услуги от резидентен тип за деца и възрастни с цел недопускането на потребители и персонал със симптоми на COVID-19.

Още на 23 юли „Труд“ зае категорична позиция срещу задължителното носене на маски в градския транспорт при непоносимите жеги до 40 градуса.

Задължителните маски срещу разпространението на коронавируса в София бяха въведени на 4 август със заповед на РЗИ-София.

Временните противоепидемични мерки бяха въведени за срок от 30 дни. Освен в здравни, лечебни заведения и в градския транспорт, маските стават задължителни и за търговски обекти, железопътни гари, автогари, метростанции и летище “София”.

Малко след това Столичната регионална здравна инспекция намали срока на действие на противоепидемичните мерки в София на 15 дни.

Адвокати обаче заявиха пред “Труд”, че заповедите на здравното министерство и РЗИ са противоконституционни, защото ограничават основни човешки права. Адвокат Виктор Костов заяви, че сегашните мерки, дори и изключващи локдауни, не са по-меки. “При 40 градуса навън малко микроби могат да оживеят, а ни налагат маски на публични места - носенето им в много случаи е научно доказано, че не помага да се предпазиш от вируса. Да не говорим за вредните аспекти при 40 градуса за здравето на човека. Дори медицински аргументи не мога да извадят за задължителните маски, които да се сериозни, освен да излязат онези фигури, които ги знаем, и да кажат, че сме в следваща вълна”, коментира той.

Всъщност в заповедта на министъра от вчера няма нищо ново. Отпада само задължението да се носят маски в магазините, т. е. възстановява се положението отпреди 4 август, коментираха експерти. Служебният министър Меджидиев си правел пиар в началото на мандата си, както личи от съобщението по-рано вчера, че той искал да стабилизира системата, да успокоява хората, а не да ги притеснява.

Проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси към СО: Добра новина за хората

Това е една добра новина за българския народ. Падането на маските и намаляването на карантината е направено въз основа на анализ на промяната на микробиологията на вируса, което от своя страна води до различно протичане на заболяването, по-кратък инкубационен период и по-кратко протичане на заболяването, предвид натрупания първичен имунитет в населението. Това показва професионализмът на хората, които са се заели с тази работа. Не мога да ви кажа подробности къде е правен този анализ, не съм в течение.

Високите температури и други вируси тормозят хората

Бургазлии: Правилата се спазват само в болниците

Напълно безполезна мярка

В Бургас трудно може да се видят хора, които да носят маски.

Мария Кехайова,
ТРУД, Бургас

Бургас е зелена зона и маските са задължителни само в болници, дрогерии аптеки и оптики, казаха от областната управа в морския град. Проверка на наш екип установи, че правилата не се спазват другаде, освен в болниците на града.

“Тази сутрин още в 10 часа температурата навън бе 33 градуса. Не мога да ходя с маска. В аптеката по принцип влизаме по един, най-много двама души. Не считам за необходимо да се слага маска. Това е напълно безполезна мярка”, каза бургазлия на излизане от аптека в центъра на града. По думите му, в момента проблемът бил друг - летен вирус, който е натръшкал доста хора.

“Ние се чудим по скоро как да се опазим от жегите. И двамата сме над 70 години, хипертоници сме. Така че ни е по-важно да сме по сенките, остава да се задушим и с маски”, коментираха семейство пенсионери.

Засилен е контролът в детските градини

Мерките във Варна - без свиждания

Подобряване на обстановката

РЗИ-Варна последва примера на София и намали срока на мерките.

Варна намали срока на мерките против COVID. Изискването за носене на маски в обществени закрити помещения и в градския транспорт е до 19 август, а не до края на месеца. Това гласеше последната заповед на Регионалната здравна инспекция, качена на сайта на ведомството.

Причината за намаляването на срока е подобряването на епидемиологичната обстановка в района. 

Изискването за носене на маска важи също и за лечебни заведения, аптеки, магазини, административни учреждения. 

Изключения се допускат само за персонала и клиентите в заведенията за хранене и баровете, както и за фитнес залите. Децата до 6-годишна възраст са освободени от носенето на маска.

Остават в сила изискванията за засилен контрол при приемането сутрин на малчугани в детските заведения. Забранени са и свижданията в болниците, освен по преценка на лекуващия лекар, ако пациентът е настанен за повече от 5 дни в лечебното заведение.

В Шумен гледат да ги слагат в аптеките

Масово се носят под брадичката и на брадата

Няма проверки

Маските се носят, колкото да се каже, че ги има - под носа или направо под брадичката.

Цветелина Георгиева,
ТРУД, Шумен

Със заповед на РЗИ-Шумен маските в областта са задължителни от началото на месеца в здравни и социални заведения, аптеки, оптики, в градския транспорт и такситата, а срокът на мярката е 31 август. Шуменци уважават разпоредбата най-вече в аптеките, но още на изхода бързат да ги свалят. В поликлиниките, където се чака ред пред кабинети и престоят е по-дълъг, предпазните средства се носят масово проформа - под носа или на брадата. Същото важи и за градския транспорт, показа проверка на “Труд”.

Пациенти и пътници се оправдават с непоносимата жега и потене под маските. Освен това намекват, че няма и проверки дали се изпълнява заповедта.

215 на 100 000 души е регистрираната заболеваемост за 14-дневен период в Шуменско. За последната седмица новодиагностицираните с COVID-19 са били 170 души, което е с 20 по-малко спрямо предходната.

Задължителни са в болници и старчески домове

В Европа отдавна пазаруват без ограничения

В Турция са премахнати напълно

В повечето европейски страни носенето на маски е само препоръчително, с изключение на обществения транспорт и болничните заведения, където те са задължителни.

Още през пролетта европейски страни отмениха задължителното изискване за носене на предпазни маски в затворени публични помещения като ресторанти, барове, магазини, кина и театри, както и на масови прояви като концерти или спортни събития.

В същото време в повечето европейски държави все още е в сила задължителното носене на маски в болнични заведения и старчески домове, а също и в обществения транспорт - както градски, така и междуградски.

В Германия повечето ограничения заради коронавируса отпаднаха в края на март, но остана в сила изискването за маски в транспорта, билници, лекарски кабинети.

Същото е положението в Италия и в Испания, в които по време на пандемията бе въведен строг локдаун. В двете държави маските са задължителни в транспорта, болниците и старческите домове.

Във Франция пък маските не са задължителни, а само препоръчителни в градския транспорт, но трябва да се носят в болнични заведения.

От съседните ни страни най-либерален е режимът в Турция, в която носенето на предпазни маски в затворени публични помещения и в обществения транспорт е само препоръчително.

В Гърция маските са задължителни за болнични заведения и в публичния транспорт.

Петър Кичашки, изп. директор на Институт за модерна политика, пред „Труд”: Белите престилки пак искат да имат власт

Този срамен консенсус да слушаме белите престилки преди всякакъв разум и факти и данни, този срамен импулс да суспендираме демокрацията, защото някой така ни е казал, за мен това е нещо, за което всички на терена ще носят последици. Така както изглежда днес COVID-19 не е онова сериозно заболяване от първите месеци. Това е един сравнително лек грип, който минава масово и безпроблемно, в болниците има предостатъчно места. Продължава да няма криза в здравната система и налагането на мерки в момента е всъщност не толкова за здравето на хората - това е не просто клише, това е пропаганда - се прави с цел контрол. Всяко нещо от властта се прави с цел контрол. На група от хора с бели престилки им хареса ние, гражданите, да правим каквото те кажат. Хареса им тази власт, те взеха да я изпускат от ръцете си и сега търсят как да се вкопчат в нея отново. Да не говорим, че може би някой си мисли, че ако наложи локдаун през септември това ще намали галопиращата инфлация, защото като се затворят хората в къщи, те няма да пазаруват, ерго - няма инфлация. Ако някой си прави такива сметки ще му кажа, че ще му излязат криви.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения