Масови репресии в СССР заради Коледа

„Реабилитирането“ на коледното дърво става по идея на Сталин.

Антирелигиозна пропаганда

Политическите идеолози наричали празника пиянски

Шпиони надничали през прозорците и следели за нарушители

През 20-30 години на миналия век в СССР се провежда активна антирелигиозна политика. Идеолозите на атеистичната държава последователно „изстискват“ религията и всичко, свързано с нея, от живота на обществото. По тази причина става „наложително“ да се забранят празничната елха и беловласият старец като атрибути на Коледа. Поддръжниците на култа са подлагани на репресии, църквите и манастирите са масово затваряни, разгръща се широкомащабна антирелигиозна пропаганда. Създава се обществена организация "Съюз на войнстващите безбожници", чийто печатен рупор е вестник "Безбожник".

Дядо Коледа става редовен герой в политическите карикатури и сатиричните стихове. Комуникацията с този антигерой от новия живот не вещае нищо добро. Той е измамник и съучастник на враговете на съветския режим - буржоазия, попове, кулани, вредители. В онези години името на зимния магьосник-дарител "Дядо Коледа" все още не е установено. Той често, както в предреволюционните години, се нарича рождествен или свети дядо.

Символ на капитализма

От втората половина на 20-те години новото правителство започва активна борба с празничната елха и коледния дядо. Във всички краища на голямата страна се издават брошури и листовки, показващи вредата от коледните традиции. Все по-необузданата пропаганда свързва новогодишната елха с омразната капиталистическа система. През 1929 г. в страната е въведен нов режим на работа: 5 работни дни + 1 почивен ден. В продължение на няколко години хората работят по такъв подвижен график, който всъщност отменя всички религиозни празници. 7 януари 1930 г. е първата "работна" Коледа в страната на победилия социализъм. Отнема много години, преди празникът Коледа отново да стане неработен ден. И това се случва едва през 1990 г.

Борба с новогодишното дърво

Светлият празник Коледа е обявен за пиянски празник, по време на който свещениците умишлено напиват народа. В книгата на известния специалист по историята на новогодишното дърво и традициите за празнуване на Нова година Евгения Душечкина има стихотворение, публикувано в един от областните вестници, в което се казва, че „много пари се харчат за пиянската коледна елха, а празникът е дупка в джоба“.

Разбира се, заедно с Коледа, елегантната коледна елха и други атрибути на празника, както и магьосникът-дарител също са отменени. Рождество повсеместно се противопоставя на новия съветски празник Великата октомврийска революция, който се празнува дълго време цели два дни - 7-8 ноември. Нещо повече, горещи глави в революционната си лудост, предлагат Новата година да започва на 7 ноември.

В началото на 30-те години по улиците се разхождат активисти, най-често комсомолци, които внимателно се оглеждат и надничат през прозорците дали някой не подрежда коледна елха. Шпионирането на хора по време на новогодишните и коледните празници става ежедневие.

Младежите организират така наречената "комсомолска Коледа", представящи себе си като  антирелигиозни агенти. В училищата веселите елхи се заменят от „антиколедните вечери“. На такива събития се играят сценки, осмиващи враговете на работническата класа: свещеници, църква, кулаци, капиталисти, разрушители. Децата пеят подходящи песни: „Дин-бом, дин-бом, няма да ходим повече на църква“. През 1931 г. в детското списание Чиж, е публикувано стихотворение, което се основава на два мотива. Първо, коледната елха е обявена за свещенически обред и второ, подчертава се необходимостта от опазване на гората от необмислено изсичане на дървета.

Заобикаляне на забраните

Но въпреки сериозната антирелигиозна политика и пропаганда, държавниците не успяват да изкоренят обичая. Смели хора, вземайки всички предпазни мерки, продължават да радват децата, украсявайки коледната елха за Нова година. Това е правено тайно от шпионите като прозорците са плътно покривани със завеси и одеяла.

Елхата се украсява със сладкиши и играчки, които някои семейства запазват от предреволюционните времена. Децата са щастливи. До какви ли не трикове прибягват възрастните, за да запазят любимия празник за малчуганите. Има дори случаи, когато възпитатели, за радост на децата, украсяват коледна елха в детските градини.

Именно тази идея да се украсяват новогодишни дървета на обществени места в един момент се харесва на политиците. Изпращат се до ръководни комсомолски работници телеграми с директива за киченето на коледни елхи от пионери и ученици в училища, кина, сиропиталища и дори на пързалки. Работници от фабрики и заводи подготвят коледни подаръци за децата. В пресата дори е публикувано постановление, подписано от първия секретар на ЦК на ВЛКСМ А. Косарев, за украсяването на коледни елхи в училищата, детските клубове и домовете от комсомолци и пионери, както и относно необходимостта от включване на родители и шефове в тази добра кауза. Разбира се, изтъква се, че истинският автор на инициативата е самия лидер и „най-добрия приятел на децата“ Йосиф Сталин.

Така сякаш с магия, коледната елха е официално реабилитирана и върната в живота на голямата държава. Смята се, че първото новогодишно дърво е организирано в Харков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения