Махнаха Гешев в нарушение на Конституцията

Снимка: Булфото
Заседанието на Пленума на ВСС започна с участието на Гешев в 9 часа сутринта и продължи и след заминаването му почти до 19 часа.

“Политически боклук” мотивира Висшия съдебен съвет

Решението бе взето с 16 гласа “за” срещу 4 “против” в отсъствието на “подсъдимия”

Президентът Радев получи коз, за да не подпише указа

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да бъде махнат главният прокурор Иван Гешев. 16 членове гласуваха “за” предсрочното прекратяване на мандата му и 4 “против” с мотива, че с израза “политически боклук” Гешев е уронил престижа на съдебната власт. Решението бе взето в негово отсъствие, след като той замина за командировка за среща в Европейския парламент в Страсбург.

В процедурата по същество не участва нито той като “подсъдим”, нито неговият адвокат, с което грубо бе нарушен член 56 от Конституцията. Текстът гласи: “Всеки гражданин има право на защита, когато са нарушени или застрашени негови права или законни интереси. В държавните учреждения той може да се явява и със защитник”, а основният закон на Република България има пряко действие.

В случая Конституцията бе нарушена не от някой Кирчо или Кокорчо, а от колективния орган ВСС, наричан още правителството на съдебната власт, чиито членове до един са юристи с дългогодишен стаж.

С 13 гласа “за” и 7 “против” те решиха да продължат процедурата по същество с мотива, че Гешев злоупотребява с права, заминавайки в командировка по време на заседанието и отказаха да го отложат за четвъртък. То започна в 9 ч сутринта и до гласуване се стигна към 18,30 ч. Мнозинството, начело с водещия заседанието правосъден министър Атанас Славов, се направи, че не чува изказванията против, сред които бе и това на председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова. Очевидно някой беше заплашил да задейства бутона “enter” за по-голямата част от членовете на ВСС, та затова - за разлика от самия Гешев, те решиха да не дърпат дявола за опашката - далеч по-лесно е да се гласува “за”.

Но има и друг прочит на поведението им. Грубото нарушение на Конституцията може би е било направено съвсем умишлено от ВСС, коментираха юристи пред “Труд news”. Фактът, че продължаването на дискусията без присъствието на обвинител №1, може да се окаже ключов аргумент на президента Румен Радев и той да откаже предсрочното освобождаване на Гешев.

Държавният глава няма срок, в който да подпише указ или да върне решението за преразглеждане във ВСС. Има вероятност Радев да изчака решението на Конституционния съд дали допуска да се разгледа по същество искането на Гешев срещу т. нар. Крумови закони. Допусне ли ги КС до гледане по същество, процедурата по махането на Гешев спира до произнасянето за 6 месеца или повече. И това е така, защото сред атакуваните текстове е и този, който предвижда освобождаването на главния прокурор с 13 гласа “за”. Ако текстът бъде обявен за противоконституционен, настъпва криза, каквато имаше при избора на наследник на шефа на КЕВР Иван Иванов, който беше върнат на поста му, след като КС определи, че смяната е станал по правила, противоречащи на Конституцията.

По време на 10-те часа изказвания, а и на 14-те часа миналия четвъртък на няколко пъти членовете на ВСС се питаха имат ли основание да махнат Гешев заради някакъв общоприет израз, насочен “към луната”. Тоест - на брифинга на 15 май, когато си скъса демонстративно оставката, главният прокурор с думите “политически боклук” не нарече никой политик персонално, а изобщо цялата картина, която всеки българин вижда не само в парламента, в правителството или президентството, а и по съдебните зали, както и в залата на самия Висш съдебен съвет.

И едни членове на ВСС питаха други членове на ВСС защо когато бившите правосъдни министри Янаки Стоилов, а по-късно и Надежда Йорданова са внасяли искания за освобождаване на Гешев с далече по-сериозни основания, те са гласували “против” и са го бранили, а сега се обръщат срещу него. И излезе, че във ВСС заседават не магистрати, а антени, сложени да приемат сигналите от високите етажи на властта и да изпълняват чужда воля, а не своите вътрешни убеждения.

Обвинител №1: Интересува ме само независимостта на съдебната система

Главният прокурор Иван Гешев на няколко пъти каза на колегите си, че иска думата при заключителните изказвания, но те решиха да продължат процедурата в негово отсъствие.

“Видно е, че някои членове на съвета предварително са взели решение. Не съм се родил главен прокурор, нито ще умра като главен прокурор. Единственото, което ме притеснява, е политическото въздействие, което е видимо. Това е опит за овладяване на съдебната система. Не става дума за мен, а за всички. Тук съм само и единствено, защото ме интересува независимостта на съдебната система”, каза на колегите си от ВСС Иван Гешев, преди да напусне заседанието. Няколко пъти той заяви, че желае, заедно с адвоката си Радостина Константинова-Томова, да имат думата за заключителни пледоарии, въпреки хибридната процедура, която е по-различна от съдебен процес. Накрая - след като три пъти предупреди, че ще се пошегува, каза на членовете на ВСС да решат и “задочно” казуса, “по причина, че главният прокурор е избягал и се е скрил в Европейския парламент”.

При обсъжданията все пак Гешев успя да каже няколко думи за емоционалното си състояние на брифинга на 15 май, когато си скъса оставката и говори за “политическите боклуци”: “Нормално е, след като се опитат да те убият, а това е безспорно, а след това започне организирана политическа атака за отстраняване по друга процедура, е ясно, че няма как да съм спокоен. Ако някой смята, че може да е спокоен, след като са опитали да го взривят, да си направи експеримент. Не твърдя, че това нещо е променило психиката ми, но ако някой мине през това и няма емоция, не е човешко същество”, каза Гешев и допълни, че не надява цялото това бързане на ВСС да не е, за да се изпълни “таймингът на Делян Пеевски и Бойко Борисов”.

Чакат се интересни новини за “Барселонагейт” и “Златните кюлчета”

На дневен ред са имунитетът на Кирил Петков и разследването за „Турски поток“

След заминаването на главня прокурор за Страсбург, в официално съобщение бе посочено, че в Европарламента той ще докладва пред мониторинговата група към комисията “LIBE” за напредъка на разследванията по делата, станали известни като “Брселонагейт” и “Златните кюлчета”.

Също докато течеше заседанието на ВСС, с подписа на главния прокурор в 49-то Народно събрание бе внесено искането за имунитета на бившия премиер Кирил Петков, а Софийска апелативна прокуратура възобнови разследването за строителството на газопровод “Турски поток”.

Внесеното в парламента искане за Петков е заради невярната декларация, подадена от него за двойното гражданство.

В апелативна прокуратура пък постъпили материали по преписка, образувана по сигнал за закононарушения от длъжностни лица във връзка със строежа на газопровода “Турски поток” на българска територия. Извършен е контрол на прокурорския акт на Софийска градска прокуратура за отказ от образуване на досъдебно производство. С постановление на Софийска апелативна прокуратура той е отменен, доколкото е констатирано, че крайният извод на първоинстанционната прокуратура е прибързан и неправилен.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право