Мащабна изложба представя праисторическите находки във Варна

Експозицията е посветена на 50-годишнината от откриването на най-старото обработено злато в света

Древните находки, открити от археолозите във Варненско през последния половин век, показва Регионалният исторически музей в новата си изложба „50 години хоризонти в праисторията“. Експозицията е създадена в чест на 50-годишнината от откриването на най-старото обработено злато в света от Варненския халколитен некропол. За първи път пред публика се представят намерените миналата година в новите 10 проучени гроба артефакти – съдове и оръдия на труда. Част от изложбата са и златните накити от Гроб 1, които дълги години бяха в Националния исторически музей.

Проучването на халколитния некропол, датиран към късната каменно-медна епоха  (4600 – 4350 г. пр. Хр.), започва през 1972 г., след като багеристът Райчо Маринов при изкоп за полагане на кабел между два завода край Варна се натъква на медни сечива и златни предмети, припомни историята археологът доайен Александър Минчев,  номиниран за тазгодишната голяма награда „Варна“. Обектът се превръща в световна сензация, тъй като надхвърля всички изградени дотогава представи за праисторическото общество. 

През изминалите 50 г. в региона са открити и проучени още редица обекти, които дават нова и ценна информация за живота на населението през каменно-медната епоха, обясни Владимир Славчев, куратор на изложбата. Тя се реализира със съдействието на Община Варна и ще остане в зала Юг на Регионалния исторически музей до 24 декември.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони