МВнР: Изпитваме доста сериозно безпокойство, защото все още нямаме достъп до машините за гласуване

Изпитваме доста сериозно безпокойство, защото все още нямаме достъп до машините, а вече сме много близо до изборите. Това каза председателят на Работна група „Избори" Иван Кондов, по време на брифинг на Външно министерство.

„Обикновено получаваме достъп до тях 15-20 дни преди вота и няма проблеми. Сега, обаче, не можем на 100% да гарантираме доставката на машините особено до по-далечните секции в САЩ и Канада", каза още Кондов.

"Мога да кажа че вече сме на финалната права при подготовка за изборите, дотук протече сравнително нормално без съществени проблеми. Остават няколко много важни етапа - командироването на представителите на държавата и за съжаление не сме получили машините”, заяви Кондов.

Той уточни, че дори МВнР да не успее да изпрати машини за гласуване до всички набелязани секции, това няма да повлияе на изборния процес, защото има възможност и за гласуване с хартиена бюлетина.

"Искам да обърна внимание особено на факта, че тези адреси може да се променят. Случва се поради проблеми с местоположението, с помещението. Ще призова българските граждани дори в деня на изборите да консултират адреса на тази секция, в която са избрали да гласуват", коментира Кондов.

На изборите на втори април ще бъдат открити 738 избирателни секции зад граница в 62 държави. Най-много секции ще има в Турция - 162, във Великобритания - 118 секции, в Германия - 74, в Испания - 64, в САЩ - 56.

В 245 секции зад граница е планирано поставянето на машини за гласуване. Най-много - 97 от тях, са в Турция, 36 в Германия и 35 във Великобритания.

Според новите изисквания на Изборния кодекс във всяка една секция ще има представител на държавата, заради което ще бъдат командировани 534 души от София. Останалите места ще бъдат попълнени от служители на дипломатическите и консулските ни представителства. Около 1900 са партийно заявените места в секционните избирателни комисии. 1500 места ще бъдат предоставени на общностите ни от чужбина - за българи, които живеят в конкретните държави.

"Силно сме притеснени от действията на властите в РСМ, които се опитват да ограничат правата на българите там и сътрудничеството между двете държави. Това поведение противоречи на договореностите, които бяха приети миналата година. България все още очаква отговор за справедливото правораздаване срещу нападенията над българските културни клубове в РСМ", каза зам.-министър Костадин Коджабашев.

"За палежа на клуба "Иван Михайлов" в Битоля разбрахме, че вместо извършителят да бъде съден за нападението, той е сключил договор с прокуратурата за намаляване на присъдата", добави Костадин Коджабашев.

"В момента предприемаме всички усилия за информиране на ЕК. Условията за интеграция на РСМ в ЕС вече са ясно разисквани. Без равни права на всички граждани, РСМ трудно ще напредне в интеграцията си", заяви Желязко Радуков, експерт в Дирекция "Югоизточна Европа". 

"Бавното правораздаване контрастира силно със скоростта, с която бяха заличени български сдружения. Най-накрая получихме информация от Скопие за палежа от миналата година на центъра в Битоля. Вместо извършителят да бъде преследван с цялата строгост на закона с цел превенция на подобни посегателства в бъдеще, прокуратурата е сключила сделка с обвиняемия, за да получи възможно най-малко наказание. Това ще насърчи и други подобни посегателства. За посегателството срещу българския културен център в Скопие - учудващо е, че без да е установен извършителят, прокуратурата е категорична в мотива му - кражба. Това е първо посегателство срещу институция на чужда държава в Скопие, а местните власти, вместо да откриват извършителите, губят енергия и време, за да покажат, че такъв проблем не съществува", посочи Коджабашев.

https://www.facebook.com/novinite.bnt/videos/154405697547358
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика