Медведев: Решението на Международния наказателен съд за Путин ще доведе до чудовищни ​​последици за международното право

Решението на Международния наказателен съд (МНС) за заповед за арест на руския президент Владимир Путин ще доведе до чудовищни ​​последици за международното право, убеден е Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия.

 „Решихме да съдим президента на ядрена сила, която не участва в Международния наказателен съд на същите основания като Съединените щати и други страни. Очевидно е, че беше получено най-строгото въведение“, написа Медведев в своя канал в Telegram.

"Ясно е, че няма практическа стойност, но благодаря, че си спомняте. Но последствията за международното право ще бъдат чудовищни. Все пак това е срив на основите, на принципите на правото. Включително на постулатите за неизбежност на отговорността. Всички глупави решения на ООН и други структури ще се разпаднат по шевовете. Идва мрачен упадък на цялата система на международните отношения. Доверието е изчерпано,“, каза още Медведев.

"Уви, господа, всички ходят под Бог и ракети. Напълно възможно е да си представим целенасоченото използване на хиперзвуков Оникс от Северно море от руски кораб в съда в Хага. Той не може да бъде свален, уви. И съдът е само мизерна международна организация, а не населението на страните от НАТО. Следователно те няма да започнат война. Те ще се страхуват. И никой няма да съжалява", посочи Медведев.

„Почти нулевият авторитет на Международния наказателен съд беше "убит" дори, когато съдът не можа да направи нищо за разследването на престъпленията на САЩ в Афганистан и Ирак”, каза заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация.

"Най-дискредитиращият епизод, който уби и без това почти нулевия авторитет на съда, е свързан с престъпленията на САЩ в Афганистан и Ирак. Съдът тотално се прецака и не можа да направи нищо", пише още Медведев.

Като цяло Медведев нарече Международния наказателен съд "безполезен за никого", създаден на базата на Римския статут, към който най-големите държави не са се присъединили.

"Кого изправи пред съда? Три дузини неизвестни лица", отбеляза зам.-шефът на Съвета за сигурност.

"Това не са трибуналите в Нюрнберг и Токио, създадени ad hoc. Или дори съмнителният трибунал за Югославия. Това е разбираемо", добави Медведев.

Според Медведев една страна и нейните лидери могат да бъдат съдени в два случая: „1) когато самата страна е отслабнала безумно, почти е загубила суверенитета си и е решила да приеме присъдата срещу себе си; 2) когато страната е загубила войната и капитулира." "Иначе не може. И това го разбират всички", завърши Медведев.

Политикът заяви, че „има окончателен колапс на системата на международното право“. "Признаваме, че и преди това не беше много ефективно. Особено международните му институции. Лигата на нациите се разпадна, СССР обмисляше да се оттегли от ООН, днес трудно се приемат конвенции и други международни актове, има пълна пристрастност и диктат на група англосаксонски страни“, обясни Медведев.

"Държавите не желаят да се съобразяват с тенденциозни актове на Общото събрание на ООН, да налагат вето на решенията на Съвета за сигурност на ООН, да напускат различни институции на ООН. Причината е тяхната несправедливост, която се основава на недопустимостта на принудата от страна на група суверенни държави от същите суверенни държави“, подчерта Медведев.

„За in parem non habet imperium. Равният няма власт над равния“, добави Медведев.

В петък Международния наказателен съд издаде заповеди за арест на Путин и руския президентски комисар по правата на децата Мария Лвова-Белова по обвинения в "незаконно депортиране" на украински деца. Коментирайки това решение, прессекретарят на руския лидер Дмитрий Песков отбеляза, че Москва не признава юрисдикцията на МНС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия