Мечките в Родопите слизат до къщите в селата

Само за месец април има 12 нападения над домашни животни и кошери в Смолянско.

Топлата зима наруши съня им

От специални землянки туристи наблюдават сборища на животните

Не пипайте малките

Да видиш мечка в Родопите не е сензация. В планината на Орфей живеят около 300, а за местните не е изненада срещата с кафявия звяр, както в гората, така и двора на къщите. Тези животни застрашени от изчезване и са включени в Червената книга на България, а убиването им е престъпление по Наказателния кодекс. Единственият лов, който е разрешен, е с фотоапарат и родопчани са го превърнали в атракция за любопитни туристи, които страдат от липса на адреналин.

Със затоплянето на време, темата за мечките стана отново актуална в Родопите. Намерените за по-малко от 10 дни три малки мечета-сирачета развълнуваха цяла България през миналата седмица. Едното от тях беше открито на дърво до село Смилян, другите – на пътя Чепеларе – Пампорово. От майките и досега няма и следа. Бебетата са настанени в резервата за танцуващи мечки в Белица, но родопчани твърдят, че през последните години са зачестили подобни случаи. Те твърдят, че е много важно да не пипате малките, а да се обадите на Екоинспекцията в Смолян. Възможно е майката да е наблизо и ако реши, че сте опасни за децата й, можете да загубите живота си.

Преди дни бяха намерени три малки мечета, от майката няма и следа.

Според хора от Смолянско, топлите зими през последните години са нарушили естествения зимен сън на мечките, което е довело до непредвидимото им поведение. Те не изключват, както бракониери да са посегнали на майката на мечетата, така и тя да ги е изоставила. 

През последните години мечките все по-малко се страхуват от хората и спокойно слизат до къщите в селата. Само през април т.г. са регистрирани 12 случая на нападения на кафявите зверове на домашни животни и кошери в Смолянско край селата Триград, Грохотно, Чуреково, Смилян, Левочево, Барутин, Сливка и Борино.

Край Могилица засега няма щети, но местните са наблюдавали 6 мечки в близост до къщите. Едната от тях е била с две малки, но без страх се е въртяла около двор в центъра на селото. Хората обаче за по-опасни за мечките, отколкото те за тях. Всяка година бракониери убиват по 30-ина животни, а през последните 15 г. има само един загинал човек при среща с мечка. Това обаче не се отнася за стръвниците, които за щастие, са рядкост. Преди 2 г. с разрешение на екоинспекцията беше убита 240-килограмова мечка стръвница в Родопите. Само за 2 г. тя уби около 100 домашни животни и беше опасна и за хората от селата Сливка и Гълъбово.

Местните не смееха да пуснат децата си навън, самите те със страх отиваха за гъби и билки. Няколко човека са зървали звяра, който не се страхува да слезе дори в двора на селяните. И ако за родопчани мечките понякога са голямо главоболие, то туристите с удоволствие отиват на фотолов за красивото горско животно. В района на Триград и Ягодина има изкопани укрития, от които могат да се наблюдават мечките, особено нощем.

Пролетта е най-подходящото време за това, защото животните са най-активни и изминават големи разстояния, но местните предупреждават, че без специално обучен водач, занятието е опасно. Ако ви провърви, може да наблюдавате мечешко сборище, понякога от 10-ина животни. Важното обаче е да не вдигате шум, за да не ги подплашите. А дамите трябва да са без парфюм, защото мечките усещат миризмата на голямо разстояние и може въобще да не се появят. Мечките са живели по тия земи от хилядолетия и това може да се види в Мечешката пещера в резервата „Кастракли“ на около 20 км. от Девин. В нея са открити десетки скелети на кафявия звяр, установено е, че те са на повече от 14 000 години. Шансът, ако сте турист, обаче да срещнете жива мечка в Родопите и много голям. Животните са любопитни и въпреки, че странят от срещи с хората, може да ви изненадат. Повечето от нас възприемат изправянето на задни лапи на звяра като подготовка за нападение. Еколози обаче твърдят, че това е просто начин, животното да ви покаже колко е голяма, а и да ви разгледа по-добре. Изправената мечка никога не напада, са категорични специалистите. Как точно да реагирате при неочаквана среща, обясняват в Музей на мечките между село Триград и пещерата „Дяволското гърло“. Там може да се чуят записи на предупредителен рев и да разберете какво трябва да правите при среща с най-едрия звяр по нашите земи. 

Спрей помага да се защитим

Не бягайте, ако срещнете звяра

Изправената на задни лапи мечка не се кани да ви нападне, а да ви разгледа и да покаже, че е голяма и силна.

Мечките усещат по-рано присъствието на хората и се опитват с рев или чупене на клони да предупредят за присъствието си в гората. Специалисти съветват туристите в „мечите“ райони да вдигате шум, когато се движите, за да предупредите животното, което непременно ще избегне срещата с вас. Ако обаче то не разбере за присъствието ви и ненадейно се срещнете, мечката ще започне да ви плаши – да бие с лапи по земята и да чупи клони и дървета. Ако човек започне да бяга, няма шанс.

Мечката развива около 60 км. в час. Най-добрият подход е смиреното отстъпване назад. Ако все пак тя ви нападне, тогава останете на мястото си, като и говорите тихо и не я гледате в очите. Хвърлете раницата или дреха встрани, това ще отклони вниманието й и докато се занимава с вещите ви, напуснете бавно района. Можете да тичате едва, когато сте извън обсега й и тя не ви вижда. Постарайте се да не „затваряте“ пътя й, защото ако се почувства в капан, мечката обезателно ще ви нападне.

Ако ви нападне и събори, легнете по корем или на кълбо, покрийте врата си с ръце и не мърдайте, докато животното не се оттегли. Мечката няма намерение да ви изяде, а просто иска да е спокойна, че няма да я нападнете. За туристите, които постоянно правят преходи в рискови райони, има спрей за мечки. Той е с мощна струя и трябва са се употребява най-много на 10 метра от звяра, за да има ефект. Цената му е солена – над 100 лв., но гъбари от Родопите твърдят, че си заслужава, ако не за друго, поне за собствено спокойствие. Защото шансът да бъдете нападнати от мечка е много по-малък, отколкото тя да стане жертва на бракониери.  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България