Мечок разкъса гъбарка над Белица (обзор)

Мечокът, заподозряян за нападението на Васка, сниман от фотокапан.

33-годишната Васка е в болница, с дълбоки рани

Подготвят отстрел на 3-годишното животно

Местните се разделиха на два лагера

Мечок нападна в гръб гъбарка в Рила планина, над Белица и успя да є нанесе тежки рани по тялото. Васка, която е на 33 г. е спасена по чудо. Животното я оставило жива, благодарение намесата на съпруга ѝ, който с викове успял да го прогони. Лекари обявиха, че няма опасност за живота на ранената гъбарка.

Инцидентът става рано сутринта в петък, само на 100 метра от Парка за танцуващи мечки в гората и в близост до пътя. Около 6 часа група роми от Белица отиват за гъби в гората. Сред тях е и семейството на Васка и Мариян, с двете им деца. Десетки фамилии в района се препитават от бране и продажба на гъби.

Около 7 часа цялата група била приведена и беряла гъби, когато изведнъж в гръб огромен мечок се нахвърля върху 33- годишната жена от Белица. Първоначално тя започнала да пищи и инстинктивно да се отбранява, но мечокът я повалил на земята. Тя паднала с лице надолу, а мечката я хапела по тялото. Тогава съпругът, както и останалите берачи започнали силно да крещят и с викове прогонили животното. Веднага извикали Спешна помощ и жената бързо е транспортирана до МБАЛ-Разлог.

Там е приета в хирургичното отделение, където медиците признаха, че за първи път виждат рани от нападение на мечка. Раните са много, повечето от лявата страна, но за късмет, не са засегнати важни кръвоносни съдове или органи. Най-тежко е нараняването на лявото рамо. Жената е в стабилно състояние и няма нужда да се транспортира в друго лечебно заведение, съобщиха от разложката болница.

Пострадалата не е губила съзнание, но е доста стресирана от срещата очи в очи с дивото животно. След случката животното избягало в гората, а берачите веднага се обадили на кмета на Белица Радослав Ревански.
 “След като разбрах за тежкия инцидент, информирах всички служби и областния управител Николай Шушков.

Полиция отцепи района, затворен е и паркът за танцуващи мечки.

Той на свой ред уведоми министерствата- МОСВ и министерство на земеделието, защото те имат отношение към казуса. Полиция дойде на място и организирахме група от местни хора, горски и ловджии да намерят другите берачи в гората и да ги извадят, за да не стане пак нападение”, разказа кметът.

По време на изтеглянето на берачите видяли мечока, който уплашен бягал да се скрие.

Процедурата за издаване на разрешение за отстрел на мечка, е доста сложна, тъй като видът е защитен в България.

Kметът на Белица Радослав Ревански

“Написах предложение до министерствата на околната среда и водите и министерство на земеделието. Мотивирах се с факта, че вече е бил застрашен един живот от мечката, която е проблемна и агресивна и затова искаме разрешение за отстрел”, каза Ревански.

На мястото на инцидента вчера пристигна и Емилия Тончева, зам. министър в МОСВ. Тя увери, че човешкото здраве и живот са приоритет.

Докато в Белица чакаха разрешението да отстрел на мечока, ловджиите съставиха план как да действат. Местните се разделиха на два лагера. В единия бяха категорични, че животното трябва да бъде убито, за да не нападне отново. Другите твърдяха, че не мечката е отишла в дома на хората, а те са отишли в нейния и са я предизвикали.

Преди дни имало обърнати кошери

Животното се почувствало застрашено

Мечокът е забелязван в района от години. Той е приближавал няколко пъти до оградите на мечия парк и там камери са го заснели.

Тези дни стопани на кошери са дали сигнал, че животното ги е разбило.

От Парка за танцуващи мечки казаха, че вероятно нападението е станало, защото животното се е почувствало застрашено. Специалистите смятат, че шумните берачи са предизвикали тази гневна реакция.
Паркът за танцуващи мечки вчера затвори за посетители, докато се реши въпроса с дивото животно обикалящо в района, където освен берачи има и туристи

Видът е вписан в Червената книга

В България има около 800 мечки

Кафявата мечка е включена като приоритетен вид в Червената книга на Република България. Убиването на мечка без разрешение се третира като престъпление. Според защитниците на дивите мечки у нас всяка година около 100 мечки стават жертви на бракониерство.

В България - в Средна Стара планина, Рила, Пирин и Родопите, живеят около 800 мечки, които са ядрото на Южноевропейската популация на вида.

Спокойни старини

Паркът край Белица се финансира от Бриджит Бардо

В парка освен циганските мечки са настанени и малките мечета, открити край Смолян.

Белица се прочу преди 20 години със създаването на Парк за танцуващи мечки. Това стана възможно с финансирането на Бриджит Бардо и организацията “Четири лапи”.

Там бяха настанявани през годините мечките, които роми водят по панаири и събори и ги карат да танцуват.
Те са ги тренирали за такива чрез мъчения, нагрявали са ламарина и са ги удряли с нея, за да подскачат от болка.

В продължение на години танцуващите мечки у нас, а и на Балканите, бяха спасени и настанени, за да изкарат спокойни старини в Парка край Белица.

Там сега има 19 мечки. Последно преди дни бяха настанени 3 малки мечета, които бяха заловени край Смолян да се лутат сами. От майката все още няма и следа. Те ще бъдат върнати в природата, след като укрепнат.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения