Микробиомът: Нашият нов стар орган

Добрият имунитет е тясно свързан с бактерии, които обработват храната и произвеждат различни ензими, мастни киселини и унищожават вредните вещества, т. е. участват в детоксикацията на организма. Условно ги наричаме „добри бактерии“.

Милиарди бактерии и други микроорганизми живеят в човешкото тяло. Това е една уникална вселена, която участва във всички процеси в организма и понякога ги управлява. А как да ги управляваме ние като разумни същества?

Всеки един е уникален, точно както пръстовите отпечатъци

Визитка

Д-р Милев е първият лекар, започнал работа с д-р Емилова преди 23 години. Като главен лекар на центъра прилага натуралните форми на лечение на десетки хиляди пациенти, помагайки им да постигнат естественото равновесие на организма, наречено здраве. През 2014 г. д-р Милев получава докторска степен от Борда по алтернативна медицина в Калкута и става член на Международната организация на холистичните терапевти. 

Микробиомът, наричан още микробиота, е уникална съвкупност от микроорганизми, живеещи в човешкото тяло. Лекарите вече разглеждат тази жива система като един отделен орган. Всеки един микробиом е уникален, точно както пръстовите отпечатъци, няма хора с два еднакви. Многобройните популации от микроорганизми, живеещи съвместно с нас притежават собствена регулация и по сложен начин взаимодействат с факторите на външната и вътрешна среда. Близо 60% този микросвят е колонизирал червата ни, предимно дебелото, поддържайки жива маса от около 1,5 кг. По-малки популации микроорганизми живеят по кожата, устната кухина, дихателните пътища, червата… Броят на микроскопичните обитатели в тялото ни надвишава десетки пъти този на нашите собствени клетки, а гените им са 99% от общото количество гени в тялото. Невидимото им присъствие определя множество важни процеси в организма – от метаболитни и имунни до психоемоционални. Като всяка екосистема, микробиомът функционира най-добре в равновесие. Всяко по-значително отклонение от това равновесие, от нормата в състава на микробиома води до разнообразни патологични процеси - алергични, автоимунни, обменни заболявания като захарен диабет, затлъстяване, инфекции и т.н. 

Добрият имунитет е тясно свързан с бактерии, които обработват храната и произвеждат различни ензими, мастни киселини и унищожават вредните вещества, т. е. участват в детоксикацията на организма. Условно ги наричаме „добри бактерии“. Те „тренират“ имунните клетки и засилват устойчивостта им спрямо опасни инфекции, вируси, както и срещу мутагени и канцерогени. Не на последно място микрофлората в организма е неизчерпаем резерв от микробни, плазмидни и хромозомни гени, които при необходимост могат да помогнат за корекция на възникнали генетични грешки и аномалии в нашите клетки. Това откритие на учените дава ново оръжие в ръцете на медицината срещу генетично обусловени болести. 

Микробиомът съпровожда човек още от неговото зачатие. В миналото се е смятало, че по време на бременност плодът се развива в напълно стерилна среда, но по-нови изследвания показват, че той е в контакт с микроорганизми, постъпващи от тялото на майката по кръвен път. Все пак тяхното разнообразие и брой са ограничени и основният „сблъсък“ на бебето с микросвета става с раждането, като процесите доста се отличават при нормално раждане и такова със секцио. От тази първа среща до голяма степен зависи бъдещото здраве на човека. 

Следващата фаза в развитието на човека също е изключително важна за формирането на здравия и богат микробиом – това е кърменето на детето. Изкуственото хранене на едно бебе го лишава от разнообразните микроорганизми, които се грижат за неговия имунитет и които детето получава с майчината кърма. Чревният микробиом на бебето, хранено с изкуствена храна е беден и „незрял“, и няма способността да поддържа здравето на растящото дете, за разлика от този на бебетата, кърмени до края на първата година.

При по-големите деца и възрастните структурата на микробиома се влияе от множество фактори: заобикалящата природа, начина на живот, хранителните навици, подправките, водата, добавките, лекарствата и дори стресът са определящи за това дали полезни или вредни микроорганизми ще се развиват безпроблемно в червата ни. Затова е важно да се създават здравословни хранителни навици, да се търси баланс и чистота в ежедневието. Пренебрегването на тези прости правила нарушава равновесието на тази мощна екосистема и човек започва да боледува. 

Ето кратък списък на заболяванията, които имат доказана първопричинна връзка с микробния баланс на тялото: синдром на раздразненото черво, бронхиална астма и хранителни алергии, много автоимунни заболявания, атеросклероза, захарен диабет 2-ри тип, някои видове рак, депресии, психози, детски аутизъм, чернодробни заболявания, кожни възпаления са само малка част от болестите, които успешно могат да се лекуват с корекция в микробиома. А корекцията е свързана най-напред с детоксикация. Ето защо лечебното гладуване води до баланс и обновяване на микробиома, така, както води до изчистване и равновесие във всички човешки органи. Лечебното гладуване и храненето с растителни храни дава превес на „добрите“ бактерии, които се хранят с фибри и произвеждат важни ензими и мастни киселини за тялото. Добре е този хранителен режим да се комбинира с апаратно очистване на дебелото черво, наречено хидроколонтерапия, в комбинация с прием на подходящи пробиотици. По нататъшното поддържане на вече „облагородения“ микробиом е изключително важно за здравето: то се постига с природосъобразен хранителен режим, с избягване на вредните храни и модерните отрови: много месо и млечни, преработени продукти, алкохол, тютюн. 

За щастие в последните години се появи достъпен метод за определяне състоянието на чревния микробиом. Минимално количество фекална маса се подлага на сложен ДНК анализ, от който се получава подробен резултат. Именно там най-често се откриват отклонения, за които понякога изследваният не е предполагал, но на тази база се изработва хранително-лечебна програма, с цел трайна корекция на микробния баланс. Резултатите са много обнадеждаващи: най-често симптомите отшумяват и здравословното състояние на човек се подобрява.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука