Милитаризацията на Полша

Най-мащабният парад на полските въоръжени сили от началото на демократичните промени беше и знак към Путин и Лукашенко.

През тази година Варшава ще даде близо 100 милиарда злоти за модернизацията на въоръжените сили

Eдна от най-важните теми в страната

"Трябва да изградим толкова силна армия, че да не й се налага да се бие"

Тази седмица Полша проведе най-големия военен парад след падането на комунистическия режим в страната в края на 80-те години на миналия век. Това "дрънчене на оръжие" не е случайно и е пряк резултат от руската инвазия в съседна Украйна, както и на провокациите от страна на режима в Беларус по общата граница, при които Минск използва мигранти от Африка и Азия. Наскоро Беларус прие и напусналите Русия, след опита за военен марш към Москва, хиляди членове на частната военна компания "Вагнер", което допълнително изнерви Варшава. В крайна сметка, тя реши да покаже зъби в стил, който Путин и Лукашенко биха разпознали.

Въпреки високите температури, достигащи 35 градуса, хиляди поляци се събраха по улиците на Варшава във вторник, за да видят най-новите придобивки на въоръжените сили - американските танкове "Ейбрамс М1А1", германските "Леопард 2А5", южнокорейските К2 "Черна пантера“, артилерийските реактивни системи "Хаймарс", противовъздушните системи "Пейтриът", както и южнокорейските изтребители ФA-50. А първи път беше показан и модерният бронетранспортьор „Борсук“, местно производство.

Модерната бойна машина на пехотата „Борсук“ е една от гордостите на военно-промишления комплекс.

Парадът се състоя по повод годишнината от битката при Варшава през 1920 г., известна като "Чудото от Висла", в която полските войски побеждават Червената армия. В речта си президентът Анджей Дуда подчерта, че героизмът на полските войници преди 103 години е променил хода на историята и е защитил цяла Европа.

Днес Полша отново е на пътя на милитаризма. Векове наред тя е стояла на границата между т.нар. Запад и Русия, за което е плащала най-високата цена - независимостта и суверенитета си. През пролетта на 2022 г. милионите бягащи от родината си украинци стреснаха поляците и ги накараха да се замислят дали те няма да са следващите. Заплаха, на която и държавата, и обществото гледат много сериозно. Полша е значително по-малка от Русия, но е по-богата от Украйна и има повече и по-силни съюзници.

Този нов дух се усеща по улиците и обществените пространства в градовете където присъствието на военни се е увеличило значително. Дни на отворените врати, статични и динамични демонстрации на въоръжение вече са почти ежедневие и целят изграждането на позитивен образ на армията и привличането на нови попълнения. Политиците често се явяват на официални събития в зелени ризи или блузи, подобно на своите колеги от ръководството на Украйна. Армията е една от най-важните теми в страната.

От началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Варшава отдели над 16 милиарда долара за нови танкове и ПВО системи, произведени в САЩ и Южна Корея. Модернизацията на замени някои от елементите, произведени в СССР и Русия, които бяха подарени на Украйна.

Параноята по отношение на Русия мотивира Полша да пренебрегне преобладаващото схващане в голяма част от Европа, че конвенционалната война е нещо от миналото. Вместо това, поляците са на път да създадат най-сериозните бронетанкови сили в Европейския съюз.

"Трябва да изградим толкова силна армия, че да не й се налага да се бие", каза премиерът Матеуш Моравецки през ноември 2022 г., в навечерието на националния ден на независимостта. И обяви, че близо 100 милиарда злоти (43 771 495 500 лева) ще бъдат отпуснати за модернизацията на въоръжените сили през 2023 г. До 2035 тази сума трябва да достигне 524 милиарда.
През юли министърът на отбраната Мариуш Блашчак декларира, че страната му ще има „най-мощните сухопътни сили в Европа“.

През март миналата година, по-малко от месец след началото на руската инвазия в съседна Украйна, парламентът прие, с единодушие в двете камари, закон, който увеличава разходите за отбрана до 3% от БВП от 2023 г. (едно от най-високите нива в НАТО) и удвоява броя на военнослужещите във въоръжените сили до 300 000 (от 124 хиляди сега), включително 50 000 в териториалната отбрана. Членовете на последната са наричани иронично „войници за през уикенда". Те преминават 16 дни интензивно обучение, последвано от периодични опреснителни курсове. Първоначално са възприемани на шега, но успехът на Украйна в използването на този вид мобилна милиция, оборудвана с противотанкови и противовъздушни преносими ракети, сега прави идеята да изглежда много по-разумна.

За сравнение, германският Бундесвер разполага със 170 000 военнослужещи. Още едно сравнение: през 2014-а - годината, в която Русия анексира Кримския полуостров, бюджетът на Полша за отбрана е около 10 милиарда долара. Осем години по-късно той вече е над 14 милиарда и ще продължава да расте.

През 2021 г. Полша стана първата страна от НАТО, която закупи турски ударни и разузнавателни дронове "Байрактар". Сделката за доставка на 24 безпилотни летателни апарата от този модел беше на стойност 270 милиона долара.
През пролетта на миналата година Варшава сключи сделка за 23 милиарда злоти (4,9 милиарда евро) за 250 танка "Абрамс“ от САЩ – бърза замяна на 240-те съветски машини, изпратени в Украйна.

Гръбнакът на военновъздушните сили са американски изтребители Ф-16 и съветски МиГ-29, но през 2020 г. поляците подписаха договор на стойност 4,6 милиарда долара за 32 изтребителя от пето поколение Ф-35.

Но фокусът на военните разходи обаче е Южна Корея, с която през последната година бяха подписани купища договори за закупуване на бронирана техника, самолети, артилерийски и ракетни системи.

Досега Варшава е поръчала на Сеул въоръжение на стойност между 10 и 12 милиарда долара, изчислява специализираното в отбранителната сфера издание Nowa Technika Wojskowa. Сделките включват 180 танка К2 "Черна пантера“, 200 гаубици К9 "Гръм“, 48 леки щурмови самолета ФA-50 и 218 ракетни артилерийски установки К239 "Чонму“.

Това е само използваното въоръжение. Апетитът на поляците за нови оръжия е още по-голям. В допълнение към незабавните доставки на употребявана техника, корейците се очаква да доставят общо 1000 танка K2 и 600 гаубици K9.

Полша е класирана на 20-а позиция от 145 сред държавите, включени в годишния преглед на Global Firepower, оценяващ техните армии. В компанията на държави като Израел, Испания и Виетнам. Полскатите въоръжени сили вече имат повече танкове и гаубици от Германия. Първите три места в класацията традиционно се заемат от САЩ, Русия и Китай. България е 59-а – между Сърбия и Беларус.

Според експерти, ако закупят всички заявени танкове от САЩ и Южна Корея, плюс модернизирането на съветските, които имат в момента, поляците ще имат повече от Франция, Германия, Италия и Великобритания взети заедно.

От началото на пълномащабната война в Украйна, Варшава се позиционира като последователен и активен съюзник на Киев. По-голямата част от западното военно оборудване и други доставки стигат до Украйна през полска територия, а страната е домакин на 1,6 милиона украински бежанци, по данни на ООН. Целите усилия на Запада, насочени върху това да задържи Украйна в неравната битка с многократно по-силния противник, зависят изключително от Полша. Голяма част от обучението на украински вооенни се провежда там. В страната се създават редица ремонтни работилници, където западната бронетехника може да бъде поправена и изпратена обратно на фронта, а множество ранени украински военнослужещи се лекуват на полски болници.

Преди малко повече от 100 години поляците спряха Червената армия при Варшава. Днес се готвят да го направят отново, ако се наложи. Но този път не искат да разчитат на чудеса.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи