Минимална пенсия взимат 3/4 от жените

Мъжете взимат средно с 25% по-високи пенсии от жените.

Само 42% от мъжете получават най-ниската сума след пенсиониране

Дамите над 80 години са двойно повече от представителите на силния пол

Мъжете с над 1000 лв. са три пъти повече от жените

След пенсионирането си повечето жени взимат минимални пенсии, става ясно от данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Мъжете взимат по-високи пенсии, но пък ги получават по-кратко време. Жените над 80 години са два пъти повече от мъжете. 115 хил. мъже над 80 години получават пенсии. А жените над 80 години са близо 230 хил.

През миналата година е имало малко над 2 млн. пенсионери. От тях 839 хил. са мъже, а 1,219 млн. са жени, показват данните на НОИ. 72% от жените са взимали основна пенсии под 370 лв., колкото вече стана минималната пенсия за страната. А при мъжете само 42% са получавали до 370 лв. Като тук не влизат даваните добавки към пенсиите. Така общо половината пенсионери получават най-ниската възможна пенсия.

С изплащаните през миналата година добавки към пенсиите средната пенсия на мъжете нараства до близо 610 лв., а на жените - до 486 лв. През първите девет месеца на миналата година даваха по 50 лв. ковид добавка към пенсиите, а през последното тримесечие - по 120 лв. Така, заедно с добавките, се оказва че пенсиите на мъжете са средно с 25% по-високи от тези на жените.

За това има редица причини. От една страна в редица сфери на икономиката, където дават по-високи заплати, работят предимно мъже, като например в добивната промишленост. В същото време в редица сектори като хотелиерството и ресторантьорството и шивашката промишленост, където заплатите традиционно са ниски, работят предимно жени. В резултат на плащаните по-ниски осигуровки пенсиите на жените са по-малки. Но има и сфери като например финансите и застраховането, където наравно работят мъже и жени, но отново заплатите на мъжете са по-високи. Това от една страна се дължи на факта, че кариерното израстване на жените се забавя от традиционното прекъсване на работата за отглеждане на децата. Но освен това в България, както и във всички страни от ЕС, повечето мениджъри на високи позиции са мъже. А всичко това води до получаване на по-високи пенсии от мъжете.

При пенсиите между 370 лв. и 450 лв. отново жените са повече от мъжете. Но при по-високите пенсии ситуацията се променя като колкото по-големи са пенсиите, толкова повече преобладава делът на мъжете сред хората, които ги получават. Например при пенсиите в размер между 450 лв. и 500 лв. мъжете са само с 8% повече от жените. А при пенсиите между 500 лв. и 600 лв. мъжете са с близо 30% повече от жените, показват последните данни на НОИ.

Пенсии между 600 лв. и 700 лв. през миналата година са взимали малко повече от 62 хил. мъже и над 40 хил. жени. Като в тази група по размер на пенсиите мъжете са с 54% повече от жените. При по-високите пенсии разликата става още по-голяма. Пенсии над 1000 лв. през миналата година са взимали 58 295 мъже, което е три пъти повече от жените с такива пенсии, които са били 19 411.

34 хил. не могат да получат полагащите им се пари

За 25 души таванът от 1500 лв. не важи

Любопитно е, че 25 души през миналата година са взимали пенсии над 1500 лв., колкото е максималната пенсия в момента. От тях 19 са мъже, а 6 са жени. 

Според Кодекса за социалното осигуряване таванът на пенсиите не важи за президенти, вицепрезиденти, председатели на Народното събрание, премиери и съдии в Конституционния съд. 

Същевременно шефове на фирми, които през целия си трудов стаж са плащали високи осигуровки, не могат да вземат полагащите им се пенсии заради тавана от 1500 лв. В момента около 34 хил. души не могат да получат реалните си пенсии заради съществуващия таван.

Средно по 650 лв. заедно с добавките в столицата

В София взимат с 25% по-високи суми

Най-малко в Кърджали и Разград

Само в 16 области на страната пенсиите и добавките към тях са били средно над 500 лв.

Пенсиите в София са с около 25% по-високи от средната пенсия за страната, показват данни на НОИ. Но с изплащаните ковид добавки разликата между столицата и останалите гладове става по-малка, защото добавката е една и съща за всички пенсионери.

Средната пенсия за София-град заедно с ковид добавката през миналата година е била 650 лв., при положение, че средната обща сума на пенсия и добавка за страната е била 536,71 лв. Така столичани реално са взимали с над 21% повече от средния размер на изплащаните суми на пенсионерите. Във всички останали области на страната средните пенсии са под 600 лв.

На второ място след София-град по размер на пенсиите се нарежда област Бургас, където заедно с добавките са взимали средно по 599,81 лв., показват данните на НОИ за миналата година. Веднага след това е Перник със средна обща сума на пенсии и добавки 591,15 лв. Топ пет на областите с най-високи пенсии се допълва от Варна и Стара Загора, които са с много близък резултат. Във Варна средната сума за пенсионер е 568,61 лв., а в Стара Загора - 566,69 лв.

Само в 16 от общо 28 области в страната пенсиите и добавките към тях са над 500 лв., показват последните налични данни на НОИ. В тази група влизат и Кюстендил (562 лв.), София-област (552 лв.), Пловдив (525 лв.), Враца (529 лв.), Смолян (524 лв.), Хасково (521 лв.), Ямбол (520 лв.), Габрово (509 лв.), Велико Търново (505 лв.), Русе (505 лв.), Сливен (503 лв.).

Най-малки пенсии и добавки са взимали в Разград и Кърджали - средно по 440 лв.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари