Минималната заплата става 780 лв. от 1 януари (обзор)

Минималната заплата става 780 лв., обяви министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров.

Автоматично нарастват парите на социални работници

Започва изработването на механизъм за определяне на най-ниските възнаграждения

Няма да генерира инфлация

Минималната заплата да нарасне от 710 лв. на 780 лв. от 1 януари 2023 г. реши Министерският съвет. Това представлява увеличение с 9,9% в сравнение с досегашния размер, а на годишна база увеличението е точно с 20 на сто, каза социалният министър Лазар Лазаров. Причината за това е, че увеличението на минималната заплата за настоящата година беше забавено и от януари до март остана на ниво 650 лв.

Увеличението на минималната заплата осигурява възможност за компенсиране нарастването на инфлацията през годината, каза министър Лазаров. Според последните официални данни на НСИ годишната инфлация е 16,9%, а натрупаната инфлация от началото на годината е 15,8%, посочи министърът.

Увеличението на минималното възнаграждение ще засегне близо 500 хил. души, които работят на минимална заплата. Освен това ще бъдат увеличени заплатите на социалните работници, защото от тази година възнагражденията им се определя като процент от минималната заплата. Например за хората, които предоставят дневна грижа за нуждаещите се, заплатите на ръководния персонал са 200% от минималната заплата, а служителите, които пряко обслужват потребителите на услугата, взимат 120% от минималната заплата.

Решението на Министерски съвет ще доведе и до увеличаване на възнагражденията на асистенти на хора с увреждания, защото техните заплати се определят като коефициент от минималната заплата.

Съвместно със социалните партньори в началото на 2023 г. ще започнем работа по изготвянето на механизъм за определяне на минималната заплата и за създаването на условия за прилагане на директивата на ЕС за адекватни минимални работни заплати, каза министър Лазаров. Нетният ефект от увеличението на минималната заплата ще бъде допълнителни разходи на бюджета в размер на около 300 млн. лв., допълни той.

Синдикатите поискаха минималната заплата да стане 830 лв. или 850 лв. от 1 януари 2023 г. От Асоциацията на индустраилания капитал пък се съгласиха минималната заплата да стане 770 лв. от 1 януари, но да бъде брутна, тоест в тази сума да влизат и добавките за стаж на работниците. Тъй като парламентът не прие предложенията минималната заплата да стане 50 на сто от средната за страната, решението какво да бъде минималнто възнаграждение остана в ръцете на служебното правителство. Първоначалното предложение на социалното министерство беше минималната заплата да нарасне до 770 лв., но в крайна сметка беше решено да стане 780 лв.

“По принцип икономическата теория и практиката показват, че бързото увеличаване на доходите при равни други условия може да доведе до генериране на инфлация. Но решението на Министерски съвет е отчело тези процеси и този размер на минималната заплата няма да има съществено влияние върху инфлационните процеси”, каза социалният министър Лазар Лазаров.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари