Министър Атанасов, да управляваш културата на България не е като да ръководиш читалището в село Татарево

Най-накрая младият министър на културата Атанас Атанасов проговори по въпроса за бъдещето на културно-историческия туризъм у нас. Това стана на заседанието на Комисията по култура и медии на 07.07.2022 г. Тогава на въпрос на депутати по време на блиц-контрола министърът каза със звънкия си  си и пълен с оптимизъм младежки глас едно гръмко: „Не!“

В отговора на Атанасов за пореден път стана ясно, че той въобще не е наясно с проблемите и спецификата на финансирането на археологическите проучвания у нас. Чиновниците му бяха написали някакви общи приказки за „прозрачност“ при разпределението на средствата и бла-бла. Атанасов отново показва, че не е вникнал в разликата между редовните археологически разкопки, чието финансиране минава през МК, и целевото подпомагане на определени български общини със задачата за развитие на културно-историческия туризъм. Именно по тази линия в Министерството на финансите са заложени специални средства. А от Министерството на културата се изисква само да съгласува процедурата! Вместо да направи това, младият министър отказа. От протокола на комисията се разбира, че той е дори горд с решението си и с това, че на някои хора това не било харесало. 

Предполагам, че Атанасов е визирал мен и другите археолози, които работят на петте обекта, финансирани през последните години по този начин. Ще припомня на българите, че става дума за римската провинциална столица Рациария край Видин; късноантичния и средновековен град Мисионис край Търговище; праисторическия култов център „Солниците” край Провадия; античния град Хераклея Синтика до Петрич и скалния град Перперикон в Източните Родопи. 

Не, господин министър! Не става дума дали е харесало на мен или на другите археолози, които са академик Васил Николов и доцентите Здравко Димитров и Людмил Вагалински. Нашата работа ще бъде спряна, но истинските негативи ще бъдат за съответните общини и райони от България. Защото изостаналият български Северозапад страшно много разчита на развитието на туризма чрез проучването на великолепната Рациария! Защото за Търговище Мисионис е глътка въздух в състоянието на икономическа криза. Защото античната Хераклея Синтика е бисерът и надеждата за развитие на Пиринска Македония. За Перперикон няма да говоря, тъй като развитието на туризма чрез културно-историческите ценности в Източните Родопи са учебникарски пример и се преподава в университетите.

Но явно не в колежа по театрално изкуство, където Атанасов взема единствената си бакалавърска степен в САЩ. А после извършва херкулесовското постижение на досегашния си млад живот - да ремонтира читалището в селото на баба си Татарево. 

Но, министър Атанасов, да управляваш културата на една толкова богата на археологически паметници страна, не е като да ръководиш читалище. Ако не сте го разбрали още, хората скоро ще ви го напомнят по особено драстичен начин.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари