Министър Кирил Петков: В ДКК потъват огромни суми пари

Служебният министър на икономиката Кирил Петков обяви пред БТВ, че ще подаде сигнал до прокуратурата за ремонта на язовири със средства от Държавната консолидационна компания (ДКК). Това е корупция, категоричен е служебният министър.

Той посети наскоро първия ремонтиран от ДКК язовир "Пазар дере" край Ловеч.

По думите му в Държавната консолидационна компания потъват огромни пари в неясни приоритети, изхарчени по неясен начин и обвързани по много интересен начин с ББР.

"Интересното е, че ДКК и ББР са свързани. ДКК получава от държавния бюджет 500 млн. лв., но взима и от ББР 130 млн. лв., за да налее 630 млн. лв. в ремонта на язовири. Те се водят високо критични с опасност за населението, с голям приоритет за държавата. Поисках да видя 10-те язовира, които вече са направени, и първият, най-приоритетен, е на 30 км от Ловеч в средата на поле, без никакво населено място в близост. Той нямаше и вода", разказа служебният министър.

На място той е видял и "странно съоръжение" - бутилка от безалкохолно, което е включено към ток, и би трябвало да измерва нивото на водата. "За въпросния водоем, без вода, който не е опасен по никакъв начин, са похарчени 2,3 млн. лв. Това за мен беше направо страшно, като се има предвид, че голяма част от тези 630 млн. лв. са вкарани в ДКК по време на кризата миналата година", обяви Петков.

Той е поискал и справка за цените, на които са извършвани ремонтните дейности - цена на бетон, цена на доставка и др., и установил, че те са два до пет пъти по-високи от пазарните. Установил е също, че всички 266 договора са дадени на шест фирми, без обществена поръчка.

"Пак същата история като в ББР - пак шест фирми получават всичките средства. Това го виждаме като един модел - "Автомагистрали" е в Министерството на регионалното развитие, при мен е ДКК, имате един чадър, под който минават всички строежи, без обществени поръчки", обобщи служебният министър.

Той каза, че преди това никога на е чувал за ДКК, а преди да се срещне с ръководството ѝ, държавната компания дори не е имала сайт.

"Само ако свалим нивото на корупцията от моментното ниво до това на Словения, веднага ще станем по-богати с 50%. Ако започнем да работим като топ 10-те компании в експортния сектор, икономиката ни ще се удвои", коментира Петков.

По думите му това са постижими цели в близко бъдеще, които ще повишат стандарта ни на живот. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика