Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев: ББР работи като заложна къща на ПП „Продължаваме промяната“ (обзор)

Министърът на иновациите Александър Пулев.

Банката е на загуба, раздали 22 милиона лева заплати при само 2 млн. лв. приходи от лихви

1 млн. лв. за консултации по нереализирана облигация

Българската банка за развитие е превърната в заложната къща на “Продължаваме промяната”. А пострадалите от липсата на експертен капацитет и действията на управляващите финансовата институция са били малките и средни предприятия. Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев пред БТВ.

С работата си служителите в банката дори не са успели да покрият разходите си за заплати. Те са получили общо 22 млн. лв. като възнаграждения, а приходите на финансовата институция са били само 2 млн. лв. от лихви, посочи Пулев. Банката не само не е на печалба, но е катастрофирала като институция под ръководството на назначените от ПП “Продължаваме промяната” хора. Затова от ББР са освободени над 50 души на различни експертни позиции, които са били назначени по времето на кабинета Петков.

“Имали са План А - да влязат в банката и да направят чистка, “горили са и са опожарявали” там, но не са имали План Б - как да подобрят резултатите на банката”, посочи Пулев.

Назначенията на Кирил Петков са нямали оперативен опит в банка за развитие, а оттам в институцията е заварена липса на капацитет. 

“Тези самодейци ощетяват държавата с 1 млн. лв. консултантски разходи по емисия в размер на 1 млрд. лв., която е обречена от самото начало - тя не е съгласувана с принципала министър, няма писмено разрешение за такава емисия и е направена през главата на държавата”, обясни Пулев казуса с подготвяната облигация в размер на 1 млрд. лв., която така и не е реализирана, но разходите за нея са направени. Служебният министър на иновациите и растежа припомни, че междувременно е изляз­ло и решение на Конституционния съд относно статута на Кирил Петков като тогавашен ресорен министър, което е поставило под съмнение легитимността на назначените от него членове на УС и техните решения.

Банките, консултанти по облигацията, също са поискали гаранции за стабилността на актовете и са поискали категорично решение на принципала за тази облигация в толкова голям размер, но такова решение така и не е дадено писмено, обясни още Пулев.

“Тези хора се опитаха зад гърба на държавата да прокарат едно спорно решение - да подпиша разход от 1 млн. лв. за консултантски разходи по облигацията”, посочи Пулев. “Говорим за потенциално криминално деяние и безстопанственост”, допълни министърът на иновациите. И допълни, че вместо да подпише това решение той “подписал пътния лист” на отговорните длъжностни лица - към Бюрото по труда и към прокуратурата. И нарече екипа на ББР, назначен от Петков - “самодейци, които се правят на инвестиционни банкери”.

Отпускали 4 заема на месец вместо толкова на ден

Средният размер на кредитите е 350 хил. лв. при лимит от 5 млн. лв.

Под 1% от малките и средни фирми с финансиране

Средният размер на отпуснатите от ББР заеми е 350 хил. лв., каза министърът на иновациите Александър Пулев.

Едва по 4 кредита на месец са отпускали средно от Българската банка за развитие (ББР), докато финансовата институция е управлявана от екип, назначен от бившия премиер Кирил Петков. Това заяви служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев. При предвидения ресурс от 342 млн. лв. на година, заемите, които отпуска банката, е трябвало да бъдат по 4 на ден, а не за месец, посочи той. И допълни, че е имало месеци, в които от ББР са дали само 3 кредита.

Средният кредит, който е отпускан от финансовата институция, е бил в размер на 350 хил. лв. - в пъти под допустимия лимит от 5 млн. лв., обясни министър Пулев. При над 300 хил. малки и средни фирми у нас под 1% от тях са получили финансиране от ББР.

Пулев посочи, че след назначението си “кликата на Петков” е предизвикала “оперативен крах” на ББР. Били са затворени цели отдели, а финансовата институция - преструктурирана. Дали банката е ощетена с 1 стотинка или с 1 милион лева, това е прахосване на държавен ресурс и представлява безстопанственост, категоричен бе Пулев.

Той припомни, че е назначил двама нови членове на Надзорния съвет на банката. “Единият е топ юрист, върнал 25 млн. лв. несъбираеми вземания към ББР по делото є срещу КТБ, а другият има дългогодишен опит в банковия сектор като мениджър - изпълнителен директор на търговски банки”, обясни служебният министър на иновациите и растежа.

Проверяват как са продавани обезпечения

Отпуснатите заеми са 112 за девет месеца

Най-много пари за транспорт и търговия

Цанко Арабаджиев, изпълнителен директор на ББР

Отпуснатите от Българска банка за развитие (ББР) крeдити през първите девет месеца на годината са 112 на брой в общ размер 44 млн. лв., показват официалните данни на кредитната институция. Тези заеми са достигнали до 97 клиента, като става въпрос за кредити, отпуснати директно от ББР, а не от търговските банки с гаранции от Банката за развитие.

Ако добавим и кредитите, отпуснати от ББР Лизинг и ББР Микрофинансиране общият брой на новите заеми, отпуснати от януари до септември, е 289 в общ размер 79,884 млн. лв. Тези пари са достигнали до 209 клиенти на банката, малки и средни предприятия.

За първите девет месеца на годината най-много пари от групата на ББР са предстовени на фирми от сектора на сухопътния транспорт и търговията. В сухопътния транспорт са отпуснати 57 заема на обща стойност 16,799 млн. лв., а в търговията - 59 заема за 16,413 млн. лв. На трето място е преработващата промишленост, за която са отпуснати 34 заема за малко над 7 млн. лв.

С решение от 2 декември 2022 г. Надзорният съвет на ББР възложи на Управителния съвет в срок до 15 декември да извърши проверка на всички действия, предприети по събиране на вземанията по заеми с размер над 5 млн. лв., за които е имало забавяне на плащанията и са начислени провизии над 50%. Целта е да си види дали банката е направила всичко необходимо за продажбата на обезпеченията по кредитите на най-добрата пазарна цена. Общата сума на банковите провизии на кредитите е над 300 млн. лв., каза неотдавна Цанко Арабаджиев, изпълнителен директор на ББР. “Провизиране на практика означава, че 300 млн. лв. няма да бъдат върнати. Във фирмите няма обезпечение”, обясни Арабаджиев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България