Министърът на отбраната на Турция: Готови сме да отворим канал за диалог за разрешаване на проблемите си с Гърция

Снимка: Уикипедия

Турция е готова да отвори канал за диалог за разрешаване на проблемите си с Гърция „по мирен начин“, каза министърът на отбраната на страната Хулуси Акар в интервю за Анадолската информационна агенция.

„Имаме проблеми с Гърция… Ние подкрепяме разрешаването на тези проблеми с мирни начини и методи чрез преговори в съответствие с духа на съюз и добросъседски отношения“, каза Акар.

Гръцката телевизия Skai съобщи, че Акар е добавил, че Турция последователно подкрепя „разделянето на богатството в Егейско море“.

Акар добави, че след смъртоносните земетресения в югоизточна Турция, „имахме редица положителни разговори и диалози с нашите съюзници, приятели и съседи.”

По въпроса за закупуването на изтребители F-16 и комплекти за модернизация, който срещна съпротива в Конгреса на САЩ, Акар коментира: „Разговорите с Министерството на отбраната на САЩ за модернизацията и доставката на F16 достигнаха положителна точка. Знаем също, че (покупката) беше подкрепена от Белия дом“, добавяйки, че Турция очаква Конгресът да вземе „разумно решение“ по този въпрос.

Анкара твърди, че самолетите ще укрепят не само Турция, но и НАТО. Конгресът на САЩ, включително влиятелният ръководител на комисията по външни отношения на Сената, Боб Менендес, възразяват срещу евентуално използване на F-16 в оспорването на суверенитета на Гърция над части от Егейско море чрез прелитане.

Skai TV също съобщи, че Турция очаква да получи възстановяване на сумата от 1,4 милиарда долара за изхвърлянето си от програмата за F-35 и, че се водят преговори със САЩ по въпроса.

САЩ решиха да не продават високотехнологичния изтребител на Турция и да го изхвърлят от споразумение за съвместно производство като отмъщение за закупуването от Анкара на противоракетната система С-400 от Русия.

В интервюто си Акар също засегя и сделката за зърно, подписана през юли 2022 г. от Русия, Турция, Украйна и ООН, която позволява възобновяването на износа на пшеница от три украински пристанища в Черно море, прекъснат от руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Украйна е основен износител на зърно и нейният продукт е от решаващо значение за световните вериги за доставка на храни.

Акар изрази надежда, че сделката, която изтича на 18 март, ще бъде удължена.

„И двете страни, Русия и Украйна, имат положително отношение и вярваме, че то ще бъде удължено“, каза Акар пред Anadolu.

Акар заяви още, че около 56 000 сирийци в Турция са се завърнали в родината си през границата след земетресенията от 6 февруари, които бяха с център в южния регион на Турция и причиниха опустошения в Северна Сирия.

Той също така отхвърли твърденията, че е имало поток от сирийски бежанци към Турция през нейната южна граница. Много сирийски граждани, живеещи в Турция, се завръщат в родината си, след като имотите им бяха унищожени и роднините им загинаха при земетресенията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят