Млад българин, работил в колцентър, е заплашен от екстрадиция в Германия

Снимка: Pixabay

Mлад българин, работил в колцентър, очаква решение на съда дали да бъде екстрадиран в Германия. Той е поискан с европейска заповед за арест почти година и половина, след като са задържани и екстрадирани други четирима негови колеги, предава БНТ.

Всеки от младежите е обвинен, че е извършил по над сто измами на стойност над 1 милион и половина евро. Въпросът е да се разбере дали те или някой над тях е извършил тези измами. Петимата младежи са работили в колцентър, който се е свързвал с потенциални клиенти и са предлагали продажбата на софтуер за търговия с криптовалута. По информация на медията, въпросният колцентър е бил нает под наем от две търговски дружества. Едното - регистрирано в Германия, а другото - в Швейцария.

Българите, работили в колцентъра тук твърдят, че когато някой от потенциалните клиенти изрази съгласие да се запознае подробно с възможностите на предлагания софтуер, те прехвърляли комуникацията на по-горно ниво към акаунт мениджъри. По наша информация, именно тези акаунт мениджъри са част от двете дружества в Германия и Швейцария и не са били на територията на България. Те са тези, които окончателно са извършвали сделката с продажбата на въпросния софтуер, чрез който след това са присвоявани парите на клиентите.

Наказателна отговорност обаче немската прокуратура търси от най-ниското ниво.

Младият българин е завършил образование в чужбина, той се прибира в родината си. Намира обява за работа в най-големия сайт и решава да отиде на интервю. Позицията е за колцентър. Одобряват го.

"Главните мотиви да започна работа в тази фирма бяха от една страна атрактивната заплата и от друга страна фактът, че ежедневната работа с клиенти подпомогна комуникационните ми умения", казва той.

Оказва се идеалният кандидат за колцентъра. Той е млад, добре образован, владее перфектен английски, ползва и немски. След кратко обучение започва да предлага първоначално на англоговорящи, а по-късно и на немскоговорящи потенциални клиенти софтуер за търговия с криптовалута.

"Преките ми задължения бяха свързване с клиенти и предоставяне на услугата, която предоставяше фирмата. Като самите клиенти бяха предоставени от някакъв тип система, която набираше клиенти по някакъв начин. Не съм напълно сигурен точно как", обяснява младият българин.

"Да, беше автоматизирана система. От някъде се набираха номера и имена на клиенти. На потенциални клиенти. Обяснявахме им това, което беше обяснено на нас от преките мениджъри. И стига човекът да бъде съгласен, го препращахме вече, към както го наричаме "акаунт мениджър", който да обсъди с него възможностите за изкарване на пари с въпросния софтуер", допълва той.

На въпрос имали ли са пряк контакт "акаунт мениджърите", той отговаря, че не знае кои са те, както и че информацията се е предавала еиднствено по електронен път.

На въпрос дали те са били на територията на България или на територията на друга държава, той заявява: "Няма как да знам. Възможно е да са били на територията на България, възможно е да са били някъде другаде, не знам. Цялата връзка се осъществяваше по електронен път или прекият мениджър се свързваше с тях по някакъв начин".

Българинът казва, че не никога не е виждал собствениците на фирмата, в която работи: "Не. Впоследствие разбрах, че собственичката е сръбско лице. Нямам представа коя е, не съм я виждал никога"

През лятото на 2021 година Асен няколко дни е в болничен. Тогава в колцентъра имало съвместна акция на разследващи от Германия и България. Задържани са четирима от колегите на Асен, които като него имали задачата за първоначално свързнване с клиенти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право