Млади програмисти създадоха индустриален робот 

Програмистите Теодор Георгиев и Георги Маринов извършват функционални тестове с робота RS-01, към изделието вече има сериозен интерес.

RS-01 може да намери приложение в промишлеността за заварки и боядисване

Изобретателите продължават ерата на автоматизираните изделия „Берое“

Млади програмисти създадоха първия у нас индустриален робот след ерата на автоматизираните системи „Берое“- Стара Загора. В офис-ателие във Велико Търново IT-специалистите Росен Христов, Георги Маринов и Теодор Георгиев и техния екип работят над изобретението от девет месеца.

Роботът RS-01 може да намери приложение при извършване на различни манипулации в промишлеността като заварки и боядисване, както и да асистира при подаване и вземане на заготовки от машини в производството.
„Екипът ни наброява вече около 45 души на възраст от 27 до 40 години. Сред тях има програмисти, инженери, математици. Част от дейностите се осъществяват в реставрирана 4-вековна ковачница в габровското село Козирог. Превърнали сме някогашната работилница в лаборатория. В момента там снимаме и документален филм, който отразява пътя от камъка до изкуствения интелект“, споделя Теодор Георгиев.

Той допълва, че с колегата инженер-конструктор Росен Христов се запознали на миналогодишното издание на изложението „Младежко техническо творчество“, което се провежда от 2016 г. в Горна Оряховица по инициатива на Фондация „Милен Григоров“.

В ежегодното изложение-конкурс участват ученици-индивидуално и групово, студенти и младежи работещи във фирми за иновативни изделия и технологии.

На форума младите изобретатели представят собствени разработки в различни области като машиностроене, електроника и електротехника, роботика, приложна механика и др. Участват с полезен модел, конструкция, изделие, макет, инструмент, софтуер или машина.

„С инженер-конструктор Росен Христов се срещнахме на изложението и се оказа, че ние имаме готов симулатор на роботи, а той пък - механизирани стави и така решихме да обединим усилия за създаване на цялостно изделие“, разказва Теодор Георгиев.

Самият той в продължение на 15 години е живял и работил в Германия. Програмистът има три деца и е избрал те да растат и да учат във Велико Търново, а той и колегите му са създали българска фирма.

„Стартирахме в края на 2015 г. и работим заедно с нашите стратегически парньори „Телеконт“ ЕООД, а дружеството функционира от 1991 г. Разработваме, произвеждаме и внедряваме телемеханични роботизирани системи за управление в тежката и леката промишленост, предимно за автомобилостроенето. Създаваме SCADA системи за управление в енергетиката и симулации на технологични процеси“, подчертава Теодор Георгиев.

Той пояснява, че по дефиниция това са системи за работа в реално време. „Тяхното основно предназначение е да събират и обработват процесната информация, постъпваща от обектите. Освен това контролират технологичния процес, предоставят на операторите достоверна, актуална и пълна информация. Създават възможност за контрол и управление чрез визуализиране на процесите и диалог със системата и формират команди за автоматизирано управление на процесите и др.“, разяснява изобретателят.

Теодор Георгиев допълва, че с „Телеконт“ са наследници на секция „Системи и Програмно Осигуряване на системи за управление на разсредоточени обекти“ на бившия Централен Научно-изследователски Институт по Комплексна Автоматизация - ЦНИКА.

„Институтът с неговите 1200 сътрудници и 65-годишна история беше една от основните организации в България, реализиращи проектите по автоматизация на българската промишленост във всичките u области - машиностроене, химия, металургия, транспорт и др. Наши ментори са учени на достолепна възраст от тези бивши изследователски звена“, разкрива Георгиев.

Той и колегите му освен по роботизираните системи, работят предимно по проекти на немското автомобилостроене за Audi, VW, Porsch, Lambo, MAN, BMW, Daimler. Имат и няколко разработки за Ford и Volvo.

„Вече имаме готовност за серийно производство на робота RS-01. Със създаването му постигаме различни цели. Благодарение на нашето изобретение може да се реши проблема с намирането на професионални кадри в отделните производства. Изделието може да намери приложение освен в промишлеността, но и при осъществяването на социални проекти, както и в сферата на медицината. Удачно е да се използва и при обучение по механика, електроника, програмиране, операционни системи, протоколи за комуникация“, казва Теодор Георгиев.

Засега екипът сам разработва всички детайли, хардуерът, специфична електроника. Наложило се да си направят собственоръчно дори и зъбни колела преди да открият специализирана фирма-производител в Горна Оряховица.

„Имаме знанието, умението и технологичните възможности за серийно производство на механичното управление на детски и инвалидни колички. В момента тези приспособления се внасят у нас от чужбина и са доста скъпи. Ако са родно производство, цената им ще е значително по-ниска“, обясняват Теодор Георгиев и Георги Маринов.

Двамата уточняват, че извършват функционални тестове с робота RS-01, но към изделието вече има сериозен интерес и множество запитвания от потенциални клиенти.

„Пуснахме клип в социалните мрежи и само за ден видеото удари рекорд от над 5000 гледания“, разкри Теодор Георгиев. Като се стигне до серийно производство, програмистите възнамеряват да отворят производствена база, както и да ползват съществуващи промишлени цехове. ф

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии