Многото работа води до смърт

Съвместно проучване на СЗО и Международната организация на труда

745 000 души умират годишно от преработване

Мъжете са значително по-застрашени

Удълженото работно време убива стотици хиляди хора по света на година, през 2016 г. то е станало причина за смъртта на 745 000 души - увеличение с 29% от 2000 г. Това се посочва в доклад от съвместно проучване на Световната здравна организация (СЗО) и Международната организация на труда (МОТ).

Това е първият глобален анализ за загубата на живот и здраве, свързани с продължителното работно време. СЗО и МОТ изчисляват, че през 2016 г. 398 000 души са починали от инсулт и 347 000 от сърдечни заболявания в резултат на работа от поне 55 часа на седмица.

Между 2000 г. и 2016 г. броят на смъртните случаи от сърдечни заболявания поради дълги часове работа се е увеличил с 42%, а от инсулт с 19%.

Свързаната с работата заплаха от болести е най-голяма при мъжете (72% от смъртните случаи), при хората, живеещи в регионите на Западния Тихи океан и Югоизточна Азия и като цяло сред работниците на средна и по-голяма възраст. Повечето от регистрираните смъртни случаи са сред хора във възрастова група 60-79 години, които са работили по 55 часа или повече на седмица, когато са били на възраст между 45 и 74 години. Това показва, че натрупаното претоварване не се преодолява и дава своето отражение на по-късна възраст.

Изследването установява, че дългите работни часове са отговорни за около 1/3 от общия брой свързани с труда заболявания и те се утвърждават като рисков фактор, носещ най-голяма опасност за професионални болести. Това пренасочва мисленето към сравнително нов и по-психосоциален професионален рисков фактор за човешкото здраве.

Проучването заключава, че работа 55 или повече часа седмично увеличава с около 35% риска от инсулт и със 17% риска от смърт от исхемична болест на сърцето в сравнение с работа 35-40 часа седмично. “Работа 55 часа или повече на седмица е сериозна опасност за здравето”, казва доктор Мария Нейра - директор в Департамента по околна среда, климатични промени и здраве към СЗО. “Време е всички ние, правителствата, работодателите и служителите да се събудим за това, че дългото работно време може да доведе до преждевременна смърт”, допълва тя.

Освен това броят на хората, които работят дълго време, се увеличава и в момента възлиза на 9% от цялото население в световен мащаб. Тази тенденция излага още повече хора на риск от свързана с работата инвалидност и ранна смърт, категорични са експертите.

При хоум офис натоварват повече служителите

Пандемията увеличи с 10% часовете труд

В условията на дистанционна работа се увеличават часовете труд.

Макар проучването на СЗО и МОТ да не е обхванало периода на пандемията от COVID-19, експерти от СЗО твърдят, че преминаването към дистанционна работа и забавянето на икономиката се повишили рисковете, свързани с удълженото работно време.

“Имаме доказателства, че когато правителствата въвеждат локдаун се наблюдава увеличение с 10% на работните часове”, казва Франк Пега от СЗО.

“COVID-19 сериозно промени начина, по който работят много хора. Дистанционната работа стана норма в редица индустрии, често размивайки границите между дома и офиса. В допълнение много бизнеси бяха принудени да свият или дори да спрат дейности, за да спестят пари, и така хората, които останаха на работа, са принудени да се трудят повече. Никоя работа обаче не си заслужава риска от инсулт или сърдечно заболяване. Правителствата, работодателите и служителите трябва да работят заедно, за да договорят граници за защита на здравето на трудещите се”, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика