Мобилизация няма, казаха от властта

Запасни войници публикуваха повиквателните си заповеди във фейсбук, а тълкуванията за документа бяха свързани с безпрецедентната криза в Украйна.

Фейсбук завря от слухове за депешите в армията

Експерти пред “Труд”: Само след решение на Народното събрание и указ на президента може да се обяви мобилизация

Актуализация на базата данни

От министерство на отбраната категорично отрекоха пред “Труд”, че в момента в България е започнала мобилизация на българската армия. Началникът на Централното военно окръжие полковник Георги Петков заяви, че има заповед на министъра да не се дават интервюта, а да се ползва само съобщението в сайта на МО.

“Това е рутинна дейност и се извършва от Централното военно окръжие и неговите структури в страната два пъти в годината след отписване от военен отчет на съответния набор към юни и декември на календарната година”, посочи Георги Петков.

Повиквателни заповеди за явяване във военни окръжия обаче стреснаха запасняци и резервисти от българската армия, а някои от мъжете публикуваха във фейсбук документа си. Светкавичното тълкувание на получилите разпореждането да се явят в окръжията бе, че вероятно България започва подготовка за изпращане на войници в Украйна.

Мъж, който е публикувал повиквателната си от военноморска база Атия, обаче казва, че не е част от доброволния резерв на армията и е бил матрос преди повече от 20 години. При явяване в съответната структура на Министерството на отбраната, са му поискали да посочи номер на обувки, дрехи и шапка и са му обяснили, че при повикване, трябва да се яви на място за извозване до два часа. Мъжът уточнява, че след казармата никога не е бил търсен от военните. По думите му мъже от цялата страна получили същите повиквателни - да предоставят в местното военно окръжие данни за своя ръст и размер на дрехи и обувки.

“Стана ми смешно да Ви кажа! Както заявих там, така ще го кажа и тук: Да сме наясно! Срещу Русия не ме търсете - ще плувам под вода до Крим, ако се наложи и мигрирам от другата страна, но срещу Русия няма да воювам. Има някаква хипотеза, само ако има опасност за сигурността на България и народа ни”, пише друг запасен военен под повиквателната си.

На въпрос на “Труд” защо точно сега, в разгара на войната в Украйна, се изпращат такива повиквателни, Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност, сподели: “Само поради недомислие. Имали са план и не са отчели новата ситуация”.

“Труд” провери, че Централното военно окръжие и неговите структури в страната всяка година извършват актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет. За тази цел те изпращат повиквателни заповеди за даване на мобилизационно назначение за военно време до гражданите, но не ги вземат на действителна военна служба и не ги мобилизират. Само и единствено след решение на Народното събрание и указ на президента може да се обяви мобилизация. Никой няма право без тези изисквания да обявява мобилизация и да мобилизира българските граждани.

Гражданите, които получат повиквателна, трябва да се явят в съответното военно окръжие по местоживеене и да предоставят необходимите актуални данни за ръст и размери, включително на облекло и обувки. Това се прави в изпълнение на разпоредбите на Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България, съгласно които на резервистите или запасните трябва да бъдат осигурени униформи и обувки, ако бъдат призовани на действителна военна служба или мобилизирани.

Съгласно чл. 95. От Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България “запасен, който не изпълни задължение, възложено му с този закон, се наказва с глоба от 270 до 1000 лв.”

Окомплектоване във военно време

Войниците - до 55 г., офицерите със звания - 65 г.

Централното военно окръжие и неговите структури в страната всяка година извършват актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет, обясниха повиквателните заповеди от министерството на отбраната в нарочно съобщение, което бе публикувано на сайта на военното ведомство.

Според Закона за резерва на въоръжените сили служещите в доброволния резерв подлежат на задачи в мирно и военно време, докато запасът е предназначен за окомплектоване на военните формирования във военно време.

Статут на запасни придобиват гражданите, получили военна подготовка и водещи се на военен отчет, които не са настояща част от професионалната армия, където е резервът. С промени в закона от края на 2020 г. пределната възраст за служба в доброволния резерв става:

• за войниците (матросите) - 55 години;

• за сержантите (старшините), офицерските кандидати, младшите офицери и старшите офицери - 60 години;

• за офицерите с висши военни звания - 65 години.

Николай Ненчев, бивш министър на отбраната: Няма основания за паника

Няма основания за паника, не ми се струва сериозно. Те могат да си правят някаква вътрешна проверка, която разбира се е необходима в един такъв момент.

О. р. генерал Съби Събев: Два пъти годишно се проверяват списъците

Всеки, който подлежи на мобилизация и на военна подготовка, се води на отчет. Два пъти в годината се проверяват тези списъци - дали има смяна на адреси, или човекът е заминал в чужбина, и т. н. Това е, нищо друго не е. А че е имало паника - у нас правят от нищо нещо.

Христо Гаджев, депутат от ГЕРБ, зам.-председател на Комисията по отбрана в НС: Уникална тъпотия!

Това е извършено или от тъпота, или нарочно. И двете са еднакво порочни.

В четвъртък да започне война и ти в петък да пратиш повиквателни е страшна тъпотия. И в двата случая началникът на Централното военно окръжие трябва да си ходи. Знае за какво става въпрос и въпреки това пуска повиквателни да стресира народа. Уникална тъпотия!

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения