"Форбс": Може ли Китай да изпревари САЩ в ядреното въоръжаване?

Китай има много по-малко ядрени бойни глави, отколкото САЩ. И няма реалистична перспектива Пекин да разшири атомния си арсенал по начин, който застрашава способността на Америка да възпира ядрената мощ на Китай, пише в свой коментар "Форбс".

Съединените щати притежават 3800 активни ядрени бойни глави. Около 1600 от тях са „разгърнати“ - тоест на разположение за незабавна употреба. За разлика от това, според повечето оценки, Китай разполага само с около 200 бойни глави.

Коментарът на изданието е по повод изказване на републиканския сенатор от Арканзас Том Котън по време на изслушване на адмирал от американския флот Филип Дейвидсън, командващ Тихоокеанския флот на САЩ. Котън се опита да представи Китай като растяща ядрена сила, чиито запаси всеки момент ще надминат тези на Америка.

"Китай би могъл да постигне ядрен паритет срещу Съединените щати преди края на това десетилетие, вярно ли е?“, попита Котън Дейвидсън. „Ако увеличат четири пъти запаса си, да“, отговори адмирал Дейвидсън.

„Честно казано, мисля, че Дейвидсън преувеличава колко голям е ядреният арсенал на Китай“, коментира Джефри Луис, експерт по контрол на оръжията в Института за международни изследвания в Мидълбъри, Калифорния. „Дори и при най-благоприятните прогнози Китай ще трябва да увеличи ядрения си арсенал шест или седем пъти.“

Пекин очевидно е избрал да поддържа малък ядрен възпиращ потенциал, но е важно този факт да не се интерпретира погрешно. „Раздуването на заплахите води до лоши резултати в политиката“, предупреди Анкит Панда, експерт от Фондация „Карнеги“ за международен мир във Вашингтон.

„Що се отнася до китайския ядрен арсенал, фокусирането върху големината му подвежда по отношение на естеството на проблема“, добави Панда. „Съществуват множество източници на ядрен риск между САЩ и Китай, но те произтичат от взаимното неразбиране и до голяма степен от определени качествени избори, които всяка държава прави.“

"Риторика като тази на сенатор Котън рискува да провокира китайците. „Какъв е смисълът да провеждаме надпревара във въоръжаването със държава, която има арсенал, който е четири или шест пъти по-малък от нашия?“, попита Луис. Според него, САЩ би трябвало да се опитват да убеждават Китай да ограничи модернизирането на въоръжените си сили, вместо да го повличат в надпревара във въоръжаването, която води до никъде. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Азия